טריק מסריח ומגעיל


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מ.מ. כפר ורדים

מירי רגב: הצפון הופקר.  סיון יחיאלי: עשו לנו הפרד ומשול.  האוצר: השמיכה קצרה.

כפרניק המס. ועדת הפנים טריק מסריח ומגעיל

דיון סוער בוועדת הפנים על הטבות המס.

 

מירי רגב: הצפון הופקר. / האוצר: השמיכה קצרה.

 

סיון יחיאלי: עשו לנו הפרד ומשול.

 

שלמה בוחבוט: אל תחכו שהחיזבאללה יתחיל לירות.

 

יורם ישראלי: אין קשר בין ההטבות לקו עימות.

**

 

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, בדיון חירום היום עם ראשי הרשויות מקו העימות: "הצפון הופקר. היה כאן מחטף של פקידי האוצר ושר האוצר, לממשלה ולכנסת, כשוועדת סופר ערבבה קריטריונים של בשר וחלב". היא הציעה "להשאיר את ההטבה לקו העימות בלבד ולאחר התקציב לחשוב מחדש על הקריטריונים להרחבת התושבים"; ראשי רשויות בקו העימות: "אנחנו הגדר החיה", "אל תחכו שהחיזבאללה יתחיל לירות".

 

היו"ר ח"כ רגב דרשה לדעת "מדוע נעשה מחטף, לאחר שהובטח שהפריפריה לא תיפגע. כמה חסכתם בביטול ההטבה וקיצוצה במקומות אחרים?"

 

יו"ר פורום קו העימות, ראש המועצה המקומית כפר ורדים, סיון יחיאלי: "במקום ליצור מהלך מאחד – עושים כאן הפרד ומשול. בוקה ומבולקה שאף אחד לא יודע איך להתמודד. אנחנו מבקשים שהמתווה לא יאושר בכנסת כמו שהוא ושקו העימות לא ייפגע".

ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר: "התמודדנו עם מציאות ביטחונית מורכבת ואתגר כלכלי. התושבים היו הגדר החיה, המגן האנושי של המדינה. האוצר קבע באישון לילה קריטריונים ונעשו עוקפי קריטריונים לא שוויוניים".

ראש עירית מעלות, שלמה בוחבוט: "רוב ההטבות שקיבלנו בוטלו ואני שואל האם המדינה החליטה להיות מחדרה לגדרה. היינו ערי עוני והצלחנו להביא אנשים מצוינים שחלקם עובדים במרכז, אז לא צריך לעודד אותם? במקום לחזק אותנו היום מחלישים. תחזקו את הצפון ואל תחכו שהחיזבאללה יתחיל לירות".

ראש מועצה אזורית מטה אשר, יורם ישראלי: "אם מישהו היה מציג את מפת ההטבות הייתם רואים שאין קשר בין ההטבות לקו עימות. התחום לא ברור גם לחברי הכנסת. קבעו תקציב גג שתחתיו אפשר להכניס את כל יישובי הארץ, שיקבלו פירורים".

 

יוגב גרדוס מאגף התקציבים באוצר: "היקף ההטבה מוערך ב- 750 מיליון ₪ ל-180 יישובים. בהצעת החוק אנחנו מגדילים את היקפה ליותר ממיליארד שקלים. גם מספר היישובים הזכאים יוכפל ל-400 יישובים. מ-460,000 תושבים לקרוב למיליון תושבים. כשמחלקים הטבת מס ליותר אנשים אפשר להגדיל את התקציב או להקטין את מספר האנשים שיקבלו. מכיוון שהממשלה ניסתה לאזן ולא יכלה להגדיל את התקציב, נקבע משהו באמצע שהכפיל את התושבים והעדיף את הפריפריה, במרחק 7 ק"מ מגבול בינ"ל או 9 ק"מ מגבול לבנון".

על דברים אלו הגיבה היו"ר, ח"כ רגב: "הצפון הופקר. זה טריק מסריח ומגעיל שפוגע באלפי תושבים שיום יום משלמים את המחיר. הייתם צריכים לומר בקול רם שאתם פוגעים בקו העימות כדי להגדיל את מספר האנשים המקבלים הטבה. איזה שר שפוי עושה את זה? זה מעוות". היא הציעה "להשאיר את ההטבה על 750 מיליון לקו העימות בלבד ולאחר התקציב לחשוב מחדש על הקריטריונים להרחבת התושבים".

נציג האוצר השיב כי "השמיכה קצרה" וכי "ב-2015 המצב לא ישונה באף ישוב".

U5IaW54w5cg

סיון יחיאלי בועדת הפנים של הכנסת
 

 

עו"ד ספי זינגר ממשרד המשפטים, הוסיף כי "בג"ץ פסל הטבות על בסיס יישובים ולא על בסיס קריטריונים ולכן הוועדה המקצועית קבעה קריטריונים שאומצו על ידי הממשלה". על כך הגיבה היו"ר, ח"כ רגב: "בג"ץ לא פסל את הקריטריון של קו עימות 9 ק"מ. אתה מטעה את הכנסת. בקריטריונים שהבאתם, הצלחתם להכניס את הדרום. איך ייתכן שוועדה גוברת על חוק?"

ח"כ נחמן שי (העבודה): "הוכחתם שכשאתם רוצים למצוא חן בפני מישהו אתם קובעים מה שאתם רוצים. הייתה כוונה לעשות סדר וזה השתבש, אז הממשלה חייבת לבחון מחדש את הקריטריונים. נעשה פה אי צדק והאינטרס הוא שתהיה באזורים הללו אוכלוסייה חזקה".

ח"כ יפעת קריב (יש עתיד): "ההטבה לקו העימות חשובה אבל צריך להיות ריאליים. לא יושבים פה ראשי הרשויות של אותם 200 שנוספו וצריך להיות הוגנים. גם אותם יש לחזק".

היו"ר, ח"כ רגב סיכמה: "אסור להשאיר את הפריפריה בחצר האחורית. ועדת סופר הייתה צריכה לתת מענה ליישובים נוספים אך אינה גוברת על החוק הקיים שכולל את קו העימות. היה כאן מחטף של פקידי האוצר ושר האוצר, לממשלה ולכנסת, כשערבבו קריטריונים של בשר וחלב. אני קוראת לרה"מ לדאוג שיישובי קו העימות יישארו במצב הקיים". היא אמרה כי תקיים דיון משותף עם ועדת הכספים "ואם לא תהיה ברירה אצטרף למאבק הציבורי".

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אברום רותם הגב

  עם כל הכבוד לוועדות הכנסת- השפעתן על התקנות בסופו של יום אפסית
  ככלל, בכל נושא (למעט נושאים/ סיטואציות מקומיות ולא נפוצות) עם כל הכבוד לוועדות הכנסת- השפעתן על התקנות בסופו של יום אפסית. הן מייצרות הרבה רעש תקשורתי, אך כמעט אפס השפעה ממשית על המציאות. התופים יתופפו והחצוצרות תיתקענה, אך השירה תעבור ותיעלם באופק, ובסוף היום הגליל יישאר קצוץ/ללא הטבות.
  לכן נורא נחמד מה שחברי הוועדה אומרים, ואף מרגש – בתכלס לא הם המשפיעים באמת. אך שאפו לסיון וראשי המועצות האחרים על המאמץ.

 2. אורית הגב

  בוחבוט : ” על מנת שאנחנו לא תאבי בצע…עזבו את הנחות במס”
  בוחבוט אומר שם: ” על מנת שאנחנו לא תאבי בצע…עזבו את הנחות במס…” הוא בהחלט לא מייצג אותנו!!!

 3. גליל מערבי הגב

  הטבות
  מספיק כבר עם הבכי הזה!
  מה זה קו עימות לעזאזל??? האם ב8 השנים שהיו מאז סיום מלחמת לבנון קו העימות סבל? והאם במלחמת לבנון השניה ישובי “קו העימות”סבלו יותר מישובים כמו עכו,כרמיאל, קריות ועוד??? ראו מה קורה בארץ בימים אלה בירושלים שהינה קו העימות הכי קשה כאן.
  ההטבות צריכות להינתן רק על פי קריטריון של מידת הפריפריאליות של הישוב והרמה הסוציואקונומית שלו..אין בארץ “קו עימות” אחד שנמצא במרחק של 9 ק”מ מהגבול!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן