טבע אדמה ותרפיה


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
נטע-לי ססובר

איזו הנאה מפיקים הילדים ממגע עם אדמה וכל אחד מהם התמודד עם דילמה אחרת

כפרניק 1_18 טבע אדמה ותרפיה

 

איזו הנאה מפיקים הילדים ממגע עם אדמה וכל אחד מהם התמודד עם דילמה אחרת

 

הקדמה: בהיותי אם, אני לוקחת חלק בהרבה מן הפעילויות שיש למרכז לגיל הרך להציע. לזאטוטה יש חברות טובות מהמפגשים וזו דרך נהדרת עבורנו להיות חלק מקבוצה. נחשפתי לימי שני בחורשה דרך פעילויות שהעברתי וראיתי כי כיף וטוב. לא רק אימהות וקטנטנים, גם סבתות ומשפחות שלמות גם יחד.

כך היה בחורשת בר-בת: צמחי תבלין הם מעוררי עניין ומניעים ילדים לפעולה. בזמן שדורית מזרחי והילדים מכינים את הבצק לפיתות בטאבון, מבוגרים וילדים הסתקרנו מצבע הפרחים, מריח עשבי התבלין, שאלו כמה להשקות ומתי ורצו לדעת "אם לוקחים הביתה את מה שמכינים היום"? ודאי!

באותו יום שני, הילדים יצאו עם תוצר ביד. הם למדו באיזו טכניקה לשתול, באילו תנאים למקם את השתיל, כמה מים צריך לתת לו ואיך משתמשים בו.

בעיניים מקצועיות, ראיתי איזו הנאה מפיקים הילדים ממגע עם אדמה וכל אחד מהם התמודד עם דילמה אחרת: האם שמתי יותר מדי אדמה? האם להדק בסיום השתילה? האם היחס בין מיכל השתילה לאדמה טובים? ועוד. מעבר לעניין הנקודתי, אם נקביל את השאלות האלו לחיים, ניתן להעלות השערות ולהסיק מסקנות. ילדים מספרים על עצמם באופן עקיף – צמחים יכולים להוות מקרא טוב שלהם.

ילדים אוהבים להשקות! זו אחת הסיבות שתמיד ברגעי ההשקיה נוצרים חיכוכים ותור ארוך למזלפים. מי ישקה? כמה? אני צריך עוד מים… ובצדק, אחרי שיצרנו חיים (שתיל חדש) אנחנו רוצים לוודא המשכיותו ולצייד אותו במים. אם אתם  רוצים לעשות ילד מאושר, תנו לו להרוות את הצמחים, בייחוד ביום חם, ותראו איך הוא מתמלא גאווה.

סוף העונה לא רק בחנויות. כל גנן חושב באוגוסט על החורף. צריך להחליף את הגרדרובה ולתכנן את העונה הבאה, בעציצים או בגינה. גם אתם יכולים לתכנן יחד עם הילדים מה תשתלו בחורף, לא רק כי הדבורים נעלמות, אלא כי יש פה משימה כוללת שמתחילה בתכנון, ממשיכה בביצוע והתבוננות ובסופה יש פירות (או ירקות). שיעור מצוין עבור ילדים, שיעור אמיתי על החיים מעל ובתוך האדמה שמחזק קשרים משפחתיים ויוצר שיתופי פעולה מעניינים.

אני מעודדת אתכם ליצור גינה וזמינה לשאלות שלכם.

נטע-לי ססובר, מטפלת בגינון.

 

 

כפרניק 4_7 טבע אדמה ותרפיה

 

 

כפרניק 1_19 טבע אדמה ותרפיה

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן