חשש להתחרדות


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
טל שניצר

א-לה כפר: מחלוקת במושב עין יעקב סביב מינוי רב לישוב הביאה לאלימות בבית הכנסת.

כפרניק נח חשש להתחרדות

 

בידיעה המפורסמת בירחון "א-לה כפר" שיצא בסוף השבוע, כותבת טל שניצר כי "קבוצת תושבים בעין יעקב טוענת כי ניסיונו של תושב אחר להתמנות לרב היישוב, תשנה לחלוטין את אופיו של המושב הוותיק".

בכתבה נאמר כי עין יעקב ידוע כמושב שקט בעל צביון ציוני, כאשר 10-15 אחוז מהם דתיים. מאז הקמתו ועד היום לא ידע הישוב מחלוקות על רקע דתי, אך בזמן האחרון התעוררה מחלוקת בין שתי שתי קבוצות בישוב סביב נושא מינוי רב לישוב, שהגיע עד כדי החלפת מהלומות בבית הכנסת המקומי.

 

על פי הכתבה, לאחר שנפטר הרב הקודם של עין יעקב, המשיך את דרכו אחיו, אליהו נח, שריכז את הפעילות בבית הכנסת, אך לא התמנה רב חדש. איציק נח, בנו של אליהו, מספר כי לפני תשע שנים הגיע ליישוב שלמה דנינו. הוא ביקש מאליהו נח להתמנות כרב הישוב, אך נענה בשלילה מכיוון שאינו מתאים לצביון הקהילה.

 

במושב קיימת קבוצה התומכת במינויו של דנינו לרב הישוב. לפני כשבועיים שלחה קבוצה זו מכתב לוועד הישוב, בו הם מבקשים למנות את דנינו לרב. במכתב מייחסים לדנינו הישגים בקידום הישוב: “בהבאת תורם לשיפוץ מקווה הנשים, בהקמת עירוב מהודר, בעזרתו של הרב דנינו קיים בית העלמין במושב”.

איציק נח (על שלמה דנינו): "זהו אדם שככל הידוע לי לא שירת בצבא, שלא עובד, שלא מניף את דגל ישראל, אדם שלא משתמש במקווה הטהרה ביישוב ולא שולח את ילדיו לגן הילדים ביישוב ולא משתתף איתנו בתפילת שחרית. את הילדים שבקבוצה שלו הוא שולח לתלמוד תורה במעלות, וחלק מהנשים בקבוצה שלו הולכות למקווה אחר. אז אם הישוב לא מתאים לך, למה אתה מבקש להיות מנהיג שלנו?

"חבריי ואני חוששים מאוד לעתידו של הישוב. אנחנו מרגישים שהתחיל תהליך המשנה את צביון המושב. דנינו אפילו שינה את נוסח התפילה שלנו כאשר שימש כחזן. אנחנו רוצים לשמור על המסורת, על התפילות שגדלנו עליהן. יש כבר כמה אנשים במושב שלבושים כחרדים. אנחנו מקבלים כל אדם בבית הכנסת, אבל לא אם מטרתו לבוא ולהשתלט”.

 

נח מספר כי הפילוג ביישוב הגיע עד כדי אלימות, ובאחת השבתות האחרונות, לקראת סיום התפילה, התפתחו חילופי מהלומות עקב מחלוקת בין הקבוצות.

הנהלת הישוב הוציאה מזכר שנשלח גם לראש המועצה על פיו הם כלל לא דנים בעניין מינוי רב לישוב, בגלל המחלוקת הקיימת.

על-פי טל שניצר,  למרות פניות חוזרות ונשנות, שלמה דנינו בחר שלא להגיב לידיעה ולהביא את עמדתו.

 

הידיעה המלאה, בעיתון א-לה כפר".

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. מרדית. הגב

  wellcome to the club
  בכל מקום שמגיעים חרדים פנטים מתחילות בעיות. פטרון התנהגות קבוע – התנתקות מהקהילה המקומית והקמת כת כוחנית שמשתלטת על הישוב.
  עין יעקב אנחנו איתכם.

 2. אורח הגב

  ולמה זה צריך לעניין אותנו?
  נגמרו הבחירות ונגמר הצהוב אז מתחילים לתחוב את האף בעניינים של עין יעקב?
  מה עם לדחוף את האף לעניינים של מעלות? מעיליא?
  ואולי מספיק עם הדמגוגיה הזולה? כמה נמוך אפשר לרדת? כמה אפשר להיות משועממים?

 3. בלה הגב

  שמעתי
  שמעתי ברדיו ראיון עם איציק נח שסיפר בפרטים את מה שהולך.
  וחשבתי שהוא מדבר על כפר ורדים.
  ממש אותו פטרון התנהגות של השניים שחדרו לכפר ברגל גסה ועדיין ממשיכים.
  מס’ 2: זה לא שייך לבחירות. זה שייך להתחרדות, השתלטות חרדית, זה מה שקורה בכל הארץ. גם אצלנו.

 4. אורח/ת הגב

  לא מעניין
  לא מעניין

 5. שלמה הגב

  ללא מעניין – זה לא יעניין אותך עד שזה יגיע לפתח ביתך
  ואז תרוץ כמו עם פלפל בת.ת לחפש מושיע, ויהיה מאוחר מדי, הכל יהיה שחור

 6. משה הגב

  למתחזים אל תהי תקווה?
  גם אצלנו מתחזים: רב (….) מתחזה לרב כפר ורדים, ועמיתו מתחזה לרב וגם לשלוח הרבי מליובאביטש. המתחזים לא נעלמים הם לובשים ופושטים צורה לפי האינטרס, בעין יעקב ובכפר ורדים.

 7. רחמונאס הגב

  זה רק עניין של זמן עד שזה יגיע אליך, ואז נראה אותך…
  .

 8. תושב חרד הגב

  מלחמת תרבות – יהדות מודרנית או מיהדות עם ערכי ” עולם שלישי”.
  בהרבה מקומות ישוב בארץ מתנהל מאבק בין היהדות המאופיינת בפתיחות לערכים מודרניים ובעיקר לערכי הדמוקרטיה שהחשוב שבהם- חופש המחשבה והדיבור של כל אדם ללא יוצא מהכלל, לבין יהדות פרימיטיבית שדוגלת בערכים לא דמוקרטיים, ומיעוט המתיימר לדבר ולשלוט בציבור בשם האלוהים ,ושלא ניתן להעביר עליו ביקורת .

  תוצאות המאבק יקבעו את יכולת ההישרדות של מדינת היהודים במזרח הים התיכון. מדינה יהודית פרימיטיבית לא תשרוד לאורך ימים.

  אי לכך רצוי לתמוך במאבק של הלא-חרדים בעין יעקב.

 9. אייל הגב

  התחרדות
  הנושא הזה של השתלטות חרדים היא מכה קשה למדינה בכל איזור בארץ ומסכן את העם היהודי אפילו יותר מערבים אני חוזר מסכן אותנו העם היהודי באשר הוא חילוני ודתי יותר מסיכון הערבים.
  יש לעצור את התופעה .
  בני המושב עין יעקב – תתחילו לקלוט אזרחים חילוניים כדי לאזן את הישוב , תקשו על חרדים להקלט בישוב , יש צורך במסורת , יש צורך בציונות , יש צורך בתפילות , אין צורך להרוס את עין יעקב ולהפוך אותה לאירן הקטנה .
  הפיתרון קליטת אזרחים חילוניים לפני שהישוב יחרב….
  ושלא תגידו שלא אמרנו לכם

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן