חזות הכפר? לא כאן!


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
דב קלנר

התכנון בשניר לא כלל את חזות הרחוב. הפיקוח רופף. מעיינות זיו: האישור רק בהסכמת התאגיד והמועצה.

כפרניק snir w2 חזות הכפר? לא כאן!

קו המים ברחוב שניר: התכנון לא לקח בחשבון את חזות הפרויקט, הקבלן המבצע עשה מה שקל ונוח, למועצה לא אכפת ולכן לא בדקה את התכנון ואישרה אותו כלאחר יד והפיקוח רופף עד לא קיים כלל.

 

מעיינות זיו: הפרויקט בתהליך ביצוע שטרם הסתיים ולא בוצעה מסירה. התאגיד לא יאשר את הפרויקט לקבלן ללא שביעות הרצון המלאה של התאגיד ושל המועצה.

 

עבודות תשתית נרחבות מתבצעות ברחוב שניר, במסגרתן, לפי השילוט, מוחלפת צנרת המים.

אין לי את הכלים לבחון את הצורך בכך, אך לאחר מעל לשלושים שנים בתחום תשתיות הנדסיות אני בהחלט מרשה לעצמי לבחון ולבקר את איכות התכנון, איכות בדיקת התכנון, הביצוע ו… הפיקוח.

במסגרת טיולי היומיים בשניר נחשפתי בית אחר בית, בבחירת המיקום האומללה, לכלל צנרת היציאה החדשה לבתים ולצנרת כיבוי האש בפרט, והמסקנה היא שאחד מהכשלים הבאים, או שילוב ביניהם, או החמור מכל, כולם, התחוללו:

•           התכנון לא לקח כלל בחשבון את החזות של הפרויקט.

•           הקבלן המבצע עשה את מה שקל ונוח.

•           למועצה לא אכפת בכלל ולכן לא בדקה את התכנון ואישרה אותו כלאחר יד.

•           שהפיקוח רופף עד לא קיים כלל.

המראה הכללי הוא רע מאד. המיקומים שנבחרו לא היה בהם כל שיקול של מזעור וניסיון להבליע את האלמנטים בסביבה, אלא רק קלות הביצוע.

איפה המועצה? למה היא שותקת על הכיעור הזה? למה היא לא מתעקשת על תיקון ושינוי? מה ההתגמדות הזו בפני תאגיד המים?

כפר ורדים הוקם תחת אמנה של מזעור הנזק הסביבתי. מסיבה זו, קווי החשמל כולם תת קרקעיים, עצים נכרתו במשורה, ושעוני מים הוסתרו בגבולות מגרש. מה קרה, איך מתה האמנה, איך אפשר לסבול ולקבל את הכיעור שבוצע ?

כדוגמה פרטית להתייחסות המועצה אביא את המקרה הבא: בקרבת ביתי הוצב הידרנט כיבוי אש וברז מעקף עב כרס. האלמנט המפואר הוצב לאחר כבוד בתוך המדרכה, ולכן פניתי בתלונה למועצה על המיקום וביקשתי שישקלו להזיזו ב-40 ס"מ לתוך הערוגה, דבר שיסתיר במעט את "הבושה". להלן תגובת המועצה על בקשתי שנשלחה במייל ובטלפון.

"שלום דב,

בהמשך לדווח בעל פה להלן דווח בכתב. הייתי במקום ודיברתי עם קבלן התאגיד ומסתבר כי המגוף הותקן בגבול השטח הציבורי אולי במרחק של 10 ס"מ ושטח הגינון במקום הוא שטח פרטי, כמו כן המיקום נקבע גם בהתחשב בדרישות כיבוי אש לגבי המרחקים בין ההידרנטים. כמובן שעדין לא סיימו את העבודה ונדרשת צביעה של הצנרת ותיקונים נוספים. לאור האמור לעיל לא ניתן להעתיק את הצנרת הנ"ל., מצ"ב תמונות של המקום.    ציון דרור, מנהל מחלקת תשתיות ואחזקה."

 

**

התייחסות תאגיד מעיינות זיו

קו המים ברחוב שניר קיים מאז הקמת היישוב, קיים צורך הנדסי לשדרוג הקו לצורך צמצום פחת מים כתוצאה מפיצוצי מים מרובים, שיפור הלחץ וספיקת המים לתושבים, מתן מענה לדרישות כיבוי אש ופועל יוצא צמצום פתיחת הכביש המרובה והפסקות המים לצורך תיקונים, דבר המפריע לאורח החיים התקין של התושבים. ולשם כך התאגיד משקיע כ-2,000,000 ₪ בשדרוגו.

היות ומדובר בפרויקט שדרוג של קו קיים ולא תכנון של קו חדש לשכונה חדשה הוא מבוצע תחת האילוץ של תשתיות קיימות מחד ודרישות סטטוטוריות מאידך.

יש לציין שמדובר בפרויקט בתהליך ביצוע שעדיין לא הסתיים ולא בוצעה מסירה. התאגיד לא יאשר הפרויקט לקבלן ללא שביעות הרצון המלאה של התאגיד ושל המועצה. ראייה לכך בוצע לאחרונה  סיור על ידי מהנדס התאגיד וראש המועצה עם הקבלן לתיקון כל הליקויים החזותיים הקיימים.

ברצוני לציין שהן התאגיד והן הרשות המקומית קשובים לכל תלונה או פניה של התושבים ברחוב שניר ונותנים המענה המלא לפניות הציבור במהלך ביצוע הפרויקט. ובהזדמנות זו ברצוננו  להביע  תודתנו לסובלנות של דיירי הרחוב לאי הנעימות וחוסר הנוחות שנגרמו במהלך ביצוע הפרויקט.

 

חוסין סלאמה

מהנדס תאגיד מעיינות זיו

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. גר בשניר הגב

  בכלל כדאי לשנות את שם הרחוב לרחוב עזה חורבן ולכלוך שולטים בכל
  בכלל כדאי לשנות את שם הרחוב לרחוב עזה חורבן ולכלוך שולטים בכל, כדאי להחזיר את אריה ברן בזמנו קבלנו מחמאות על הניקיון והסדר היום הפכנו לכפר ערב, תרשיחא וינוח נקיים יותר ומאורגנים יותר

 2. רינה נוימן הגב

  משהו נוסף לתיקון
  הרבה מפתחי הצינורות החדשים נמצאים מול ארונות החשמל שברחוב ופונים ישר אליהם, כלומר במקרה של פתיחת המים בלי צינור או חיבור לא מספיק הדוק לצינור – המים יזרמו ישר על ארונות החשמל- לפחות לסובב את הפתח לכיוון ההפוך לארון החשמל.

 3. איצקוביץ תמר הגב

  העבודות ברחוב שניר
  ראשית, ממש מסוכן ללכת ברחוב. אני נמנעת מכך ככל האפשר.
  שנית, יהיה מסוכן ללכת גם בעתיד. את המרצפות הניחו ויש להניח שלא יפרקו אותן שוב. המרחק בין מרצפות , הפרשי הגובה הקלים אך המכשילים את מי שהולך במקום מבטיחים הרבה פציעות ותביעות.
  ועל החזות כבר נאמר הכל

 4. ענת הגב

  כל מילה בסלע
  הן ברמת הביצוע האיטי והמסורבל והן ברמת חזות הפרוייקט המזעזעת הפרוייקט הזה הוא בושה למעיינות זיו ובושה למועצה. פשוט עצוב לראות מה קרה לרחוב שניר.

 5. ברוך הגב

  נפילה חופשית

  מה כבר לא נאמר על תפקוד המועצה והעומד בראשה.בזיון שגובל בשערוריה. מתי ראיתם את ראש המועצה מסייר בכפר?! אל דאגה לא ראיתם ולא תראו. הקדנציה הנוכחית גרועה מהקדנציה הקודמת שלו. ענייני הכפר השוטפים אינם מעניינים אותו.ראשו טרוד בעניינים שברומו של עולם. כל פרוייקט מתבצע בצורה לא מקצועית ברמה של עולם שלישי, אין פיקוח ובקרה,למעשה קיים כאוס מוחלט בתפקוד המועצה.כבר מתחילים להתגעגע לרון מוסקוביץ.

 6. תושבת רחוב שניר הגב

  חזות רחוב שניר
  האמת, כל הרחוב נראה נורא…
  מקווה שיסדרו הכל לאחר סיום הפרוייקט ויחזירו את הצמחיה גם באותו “שטח ציבורי” שתמונתו מתפרסמת מעלה וטופל למרבה הבנתי עד היום ע”י התושבים במקום ולא ע”י המועצה, פשוט חיסלו את הגדר החי במקום,(שגם נשתל ע”י אותם תושבים),פירקו את הצינורות ושמו את המרכזיה ה”מפחידה” הזאת שם.
  זה פשוט מאד מכוער לכל מי שמסתובב ליד…

 7. גרה בשניר הגב

  מתבישת שכך נראה הרחוב שלי. בעבר הייתי גאה בחזות היפה שלו וכיום
  מקוה שלא יבואו אלי אורחים מחוץ לכפר.חורים בין המדרכות עם שלוליות אפר ביניהם, אבנים שהונחו על פי החזון ה”אומנותי” של הרצף, אבנים בכל המרווחים והגבהים. בערב כשהלכתי כבר השתטחתי על הרצפה כי נתקלתי באבן בולטת. רק אחרי אסון משהו יתעורר פה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן