חברותא


חברותא במשגב. התפרסם בדוגרינט
חדוה ליבנת

מתארגנת קבוצת "לימ-דו" במשגב

כפרניק Pinsk_jews_reading_mishnah חברותא

 

כשאנחנו החילונים אומרים "בחברותא" אנחנו בד"כ מתכוונים לחברים שמבלים ביחד . אבל בעצם חברותא זה לימוד משותף של מקורות יהודיים שנעשה בדרך-כלל בזוגות.

המילה חברותא מתייחסת הן לזוג הלומד יחד, והן לבן הזוג השותף ללימוד.

בשלב ראשון הפיצו את הרעיון . 30 איש נענו לאתגר, וכמו בכל שידוך ועשייה, קודם כל מילאו פרטים על הבן בת זוג המבוקשים. הגיעו דתייםו חילוניים ממשגב, כרמיאל ולא רק. השלב השני היה למצוא שם קליט. לאחר איסוף רעיונות יצירתיים הוחלט על השם לימ-דו.

 

בשלב זה נכנסתי אני וניסיתי להבין מה זה חברותא עבור אנשי העמותה. הרב ד"ר מרק רוזנשטיין, מנהל העמותה , למד במשך שנה דף גמרא עם שותף, שלדברי מרק היה בעל ידע רב ממנו. למרק הייתה זו התנסות כמעט יחידה שכן בכל המקומות בהם למד לא השתמשו במתודה זו. כתוצאה מהלימוד המשותף נוצר גם קשר חברי "השותף בחברותא בשבילי חייב להיות איש שמביא עימו עולמות ידע אחרים , שיכולים להעשיר את הלימוד המשותף…"

 

טובה סכר ממורשת , שיתפה וסיפרה על החברותא שלה שנמשכת כבר שלוש שנים, והיא חשובה בגלל המחויבות שהיא מייצרת. לא מבטלים שיעור סתם ולמרות שהחברותא שלה בעלת ידע רב משלה, המפגש הוא שוויוני.

 

וסיגלית אור משורשים, סיפרה על לימוד מסכת קידושין שעוסקת רבות בערכי המשפחה. סיגלית למדה עם שותפה רווקה, והיה לה מעניין לראות את נושא המשפחה דווקא מעיני אישה שהרגישה מודרת מהשיח בנושא.

 

לשלושת המרואיינים הלימוד היה משמעותי, ושמעתי געגוע לדרך מפי מרק וסיגלית, שנפרדו מהחברותא שלהם. לי זה הזכיר זוגיות – מפגש, כימיה, שוני וקבלתו, היכרות מעמיקה עם האחר – וחברות. אלו בעצם הציפיות של אנשי העמותה מפרויקט לימ-דו היוצא לדרך בחודש הקרוב.

 

זה יתחיל עם ערב פתיחה שאליו יוזמנו הנרשמים וגם הקהל הרחב. לארוע הזמינו את מלכה פיוטרקובסקי, שתגיע היישר מירושלים. מלכה תרצה על "אין התורה נקנית אלא בחבורה" – על הקסם המיוחד של הלימוד בחברותות. חיפוש קצר בגוגל הבהיר לי שמלכה היא אישה שבוחרת להיות בראש העשייה במקומות מאתגרים, היא חברת פורום תקנה (שמתמודד עם הטרדות ופגיעות מיניות של נשים במגזר הדתי לאומי), מעורבת במדרשת ברוריה שמעודדת מאד לימוד נשים, חברת הנהלה בבי"ס לקולנוע מעלה ונוקטת עמדה עצמאית בנושאים העומדים על הפרק כמו התבטאות הרבנים בנושא מגורי ערבים בצפת, והבאתו לעדות של הרב ליאור.

 

ואיפה הכל קורה?

בספרייה במשגב ב2/11 בשעה 19.45

השתתפות בעלויות: 25 ש"ח

ניתן עדיין להצטרף, לפרטים נוספים אפשר להתקשר לעמותת הגליל לחינוך ערכי 04-9902431

 

****

התפרסם לראשונה בדוגרינט

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  האם יש מישהו מכפר ורדים שרוצה להשתתף??
  האם יש מישהו מכפר ורדים שרוצה להשתתף??

 2. אורח/ת הגב

  לימוד בחברותא
  סוף סוף החזרה בתשובה בדרך כזו או אחרת לא בכפר ורדים.
  אני מקווה אנשי כפר ורדים לא ליפול בפח היקוש הזה

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן