זאב-זאב


זאב דוידוביץ על הביטחון בכפר ורדים
עודד שלומות

דוידוביץ: אוהב את המתנדבים, אבל לא מאמין ביכולת ההתמדה

כפרניק למרכז הפעלה 010 זאב-זאב

דוידוביץ: אוהב את המתנדבים, אבל לא מאמין ביכולת ההתמדה שלהם

 

מוקד הפעלה חי ורואה יכול לתת פתרון ביטחוני, קהילתי ואפילו כלכלי

 

תושיה וסיון עושים מעל ומעבר, במסגרת המגבלות

 

"אני שמח שעכשיו יש מגמה לחזור לתוכנית מוקד הפעלה חי ורואה", אומר זאב דוידוביץ. "במצב הביטחון האישי שנוצר בכפר ורדים, אין מנוס ממציאת פתרון מאורגן, מסודר ובמימון המועצה. אני אוהב ומכבד את כל יוזמות ההתנדבות להגברת הביטחון בכפר, אבל לא מאמין ביכולת ההתמדה של מתנדבים לאורך זמן. מניסיוני, גם כאחד שרץ להתנדב למשימות רבות, קשה מאוד לסייר ולשכב במארב בלילה ולקום לעבודה בבוקר. זה נחמד וחשוב, אבל לא יעיל לטווח הארוך. ועדת ביטחון הכינה כבר מזמן תוכנית להקמת מוקד ההפעלה רואה וחי. לצערי, בשל חוסר יכולת תקציבית, המוקד הוקם, אך לא הופעל על פי התוכנית המלאה. נראה שעכשיו, בשל ההתדרדרות הנמשכת במצב הביטחון האישי ומכת הפריצות – זה הזמן להחיות מחדש את התוכנית, שאפילו יכולה להיות בעלת ערכים מוספים ביטחוניים, קהילתיים וכלכליים".

 

לא אוהב לקטר

 

דוידוביץ (43), גרוש +2, מתגורר בכפר ורדים כ-7 שנים. הוא בעל רקע ביטחוני, עסק בהפקות אירועים ובטכנאות קול ומשמש כיום כאחד המנהלים בעסק המשפחתי "מאפיית דוידוביץ". הוא מוכר לרבים בכפר ורדים כמנחה באירועים קהילתיים, היה די.ג'י. במסיבת הקיץ האחרונה (בתחתית רחוב מירון) וגם בעל תוכנית רדיו שבועית ("זאב-זאב" רדיו צפון 104.5 – בימי רביעי 21:00 – 23:00. "אני עושה את זה במקום טיפול פסיכיאטרי"). לדבריו, כשהגיע לכפר ורדים דברים רבים הפריעו לו, אולם לא אוהב לשבת על הגדר ולקטר, ולכן נרתם לפעילויות קהילתיות שונות.

דוידוביץ אף היה חלק מקבוצת "קשת" שהריצה את עודד נוריאל לראשות המועצה, אולם לדבריו, מאז הבחירות הפוליטיקה לא מעניינת אותו אלא העשייה. הוא חבר בועדת הביטחון, החליף את תושיה כקב"ט כאשר הייתה בחופשה ("מוריד בפניה את הכובע. אין בתפקיד הזה יום ואין לילה. אין שבת ואין חג. צריך כל הזמן לטפל בפניות ואירועים. כמה יכול לעשות בן אדם אחד?") והיה בין הגורמים המרכזיים שיזמו ודחפו את הקמת "מרכז ההפעלה" המצוי בסמוך לחט"ב אמירים.

"לאחר הקמת ועדת הביטחון, עשינו פעולה מאוד יסודית תוך ביקור ברשויות בעלות מבנה דומה לזה של כפר ורדים והתייעצות עם מומחי ביטחון", הוא אומר. "מרכז הפעלה רואה וחי איננו המצאה שלנו ויש לו אלמנטים חשובים הנוגעים בביטחון בשגרה ובחרום, כמו גם בכל מעטפת השירות לתושבים. המוקד הוקם מתקציבים שונים של המועצה ומשרדי הממשלה והוא כולל מעל 20 מצלמות סטטיות בעיקר בעורקי התנועה המרכזיים בכפר, ומערכת מסכים מורכבת המאפשרת צפיה, איחזור תמונות וכו'. אחת המטרות לא הייתה רק תפיסה, אלא ניראות והרתעה. מספר שבועות לאחר שהוצבו המצלמות, לא היו בכפר פריצות. בעבר, עיקר ההתפרצויות היו בתנועה מתוך הצירים המרכזיים, בעקבות הצבת המצלמות ומסיבות אחרות, לאחרונה הפורצים מגיעים יותר מהמעטפת. למרות זאת יש ערך רב למצלמות ולמוקד".

"כפר ורדים הוא מקום אטרקטיבי לפורצים, משום שכל הזמן בונים כאן ויש מלא דרכי גישה מצירים שונים ומהמעטפת. גם העובדה שיש בתים פרטיים, אוכלוסיה מבוססת ותושבים רבים אינם נוקטים באמצעי זהירות מינימאליים – מקלה על הפורצים".

 

כבדהו וחשדהו

 

דוידוביץ היה בצוות שאפיין את מערכת המצלמות ("בחרנו סטאטיות, משום שמצלמות ממונעות לא נכנסו בתקציב") ואת מערכת הבקרה. לדבריו, הטענות שנשמעות על כך שלא ניתן לקרוא מספרי רכב דרך המערכת, איננה רצינית, משום שהפורצים יודעים להגיע גם עם רכב שכור או גנוב – ואז מספר הרכב לא יעזור.

"כבר אמרתי שאני מאוד מכבד ואוהב את כל המתנדבים, אבל הם אינם מיומנים ואין אפשרות לאייש את המוקד 24/7 במתנדבים", הוא מסביר. "האפשרות הנכונה שאני מכיר היא להציב במוקד אנשי מקצוע, שיקבלו כסף בעבור כך. אולי הם לא יזהו 'פריצה' מול המצלמות, אבל בהחלט יהיו מאוד מיומנים ויוכלו לזהות רכבים חשודים, או כל תנועה רגלית בעלת מאפיינים לא רגילים. לא הכרח צריך לתפוס. הרבה פעמים מספיק שהפורצים ידעו שהן על הכוונת, על מנת שיסתלקו וחפשו מקום יותר קל לפריצה.

"כשצפינו בצילומים, בדיעבד, ראינו בכמה מקרים דברים לא יאומנו. למשל, ניסיונות באור יום לבדוק את מכסי הניקוז לאורך רחוב תבור. לאחר הבדיקה, אותם מכסים נגנבו על-ידי סוחרי מתכות בלילה. או פורץ שנראה בצילומים הולך באמצע היום בציר ראשי בכפר ובידו ציפית שבתוכה שלל תכשיטים ודברי ערך שרוקן מהבתים. הפורץ עובר ליד תושבי הכפר שאינם מודעים לתופעה המוזרה של אדם וציפית מלאה בידו. אלו דברים שמוקדנים מיומנים במוקד היו יכולים לראות בזמן אמת.

"בנוסף, אני חושב שיש לתושבים תפקיד מכריע ב'הסבר פניך לאורח'. רואים מישהו שאיננו מוכר ברחוב? ליד הבית? בכביש? או על המדרכה? למה לא לפנות בנימוס ולשאול האם צריך עזרה? מתגובתו ניתן להסיק הרבה פעמים האם אדם תמים או חשוד. אם אדם תמים, בוא נעשה לנו שם של מכניסי אורחים הדואגים לעזור לזולת; ואם יהיה חשוד, ניתן לדווח לתושיה, למשטרה, או למוקד, כאשר יופעל".

 

 

 

כפרניק למרכז הפעלה 013-1 זאב-זאב

 

 

המוקד יחסוך לנו כסף ואפילו ירוויח

 

 

–         נשמע אחלה. אבל כנראה שאין כסף להפעלת המוקד כפי שאתה מציע.

"אני יודע שהמועצה עניה, אולם נושא הביטחון האישי חייב להיות בראש סדר העדיפויות. בנוסף, אני מאמין כי ניתן יהיה להפעיל את המוקד במודל כלכלי. למשל, ניתן יהיה להפעיל דרך אותו מוקד את כל פניות התושבים הנוגעות גם לעניינים אזרחיים של פינוי גזם, פריצת מים, מיחזור, תאורה וכו'. זה יחליף את מוקד 108 ויחסוך כסף. המוקד יוכל לתת לחצני מצוקה לאוכלוסיה המבוגרת. הוא יוכל להיות כלי עזר באכיפה ולעבוד צמוד למחלקת הפיקוח, ובכך אף להגדיל את הכנסות המועצה מקנסות. המוקד יהיה מאוד משמעותי בקיץ, בשמירה על הילדים שברחובות, במניעת מעשי ונדליזם ובגילוי שריפות מהיר. יתכן וייתן אפילו שירותי אזעקות ואבטחה במחיר מוזל לתושבים, דבר כזה כבר נעשה במוקד מטה אשר. המוקד יגביר את תחושת הביטחון הכללית ואולי יכול למלא פונקציות מוניציפאליות וקהילתיות נוספות. למוקד גם אפשרויות כריזה מקומית והוא בנוי עם תשתית המאפשרת הגדלת המערכת על פי הצרכים והמאפיינים".

"וזה רק בשגרה. גם המצב הביטחוני בארץ לא מזהיר, והאפשרות לעבור משגרה לחרום כמעט ללא מאמץ, היא דבר חיוני וחשוב".

 

 

–         קודם אמרת שהפריצות עכשיו הן דרך המעטפת. מה יעזור המוקד עם המצלמות בצירים המרכזיים?

 

"במקביל, נצטרך להציב מכשולים במעטפת, בולדרים ואפילו קונצרטינות. להציב תאורת היצף עם חיישנים ולהוסיף מצלמות. יש עוד הרבה עבודה, אבל היא צריכה להיות מבוססת על המוקד הרואה ועל סיורים המוזנקים מיידית לכל קריאה".

 

–         אותי שכנעת, למה זה כל זה לא קרה?

 

"אמרתי שחסר כסף וצריך להיות מספיק יצירתי ובעל חזון על מנת לצאת לדרך. להערכתי, בניהול כלכלי נכון, ניתן תוך שנתיים שהמוקד אפילו ירוויח כסף משירותים שיחסוך או ייתן לתושבים. מי שאומר היום, במצב הביטחוני, ש'אין כסף', הוא קשקשן. יאמר לזכותו של סיון שכל הזמן, במסגרת המגבלות, פועל ומחפש פתרונות. שמעתי גם טענות מיותרות נגד המשטרה. אני יודע שהם עושים מאמצים גדולים מאוד בתחום ויש בתחנה את יואל נוביק, קצין בילוש ומודיעין מעולה. אני לא אוהב את הדיבורים תושב מול הרשות או מול המשטרה. כולנו בסירה אחת ולכולנו אותם היעדים".

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. חיים הגב

  ביטחון בישוב כפרי
  כמי שעשה בתפקיד דומה במשך שלושה עשורים כמה עצות קטנות.
  א. הגנבים זו פרנסתם ולכך תמיד ישיגו את השומרים-שוטרים -מתנדבים בצעד אחד .
  ב. רצוי לשלב טכנולוגיות מתקדמות קרי אזעקות שקטות ,מצלמות,ועוד ככל שהיד משגת אבל הן לא חזות הכל
  ג. לכל גדר,מערכת אזעקה,מצלמה,חייב להיות גיבוי אנושי במיידי
  קרי-הפיתרון הוא בשילוב מירב הטכנולוגיות ביחד עם מוקד תצפית ותגובה אנושי,לאחרונה ניכנסו לשוק מספר חברות אבטחה המשתמשות בכלבים,זאת עוד פלטפורמה מענינת למרות שבישוב יותר קשה להפעלה .
  בהצלחה לכם
  כאן במרכז הארץ התופעה העגומה הזאת של מכת פריצות מוכרת וידועה .

 2. אורחת איכפתית הגב

  כמי שנתניתה על המתנדבים
  כמי שנתניתה על המתנדבים במוקדצ- עד שלא יהיו מצלמות פעילות ברחובות ולא רק בצמתים לא יעזור כלום.בזמן שאנו צופים במצלמות בצמתים גונבים בבתים.

 3. אורח הגב

  קטן אמונה….
  אל תוציא את הרוח מהמפרשים אם התיאשת שב בשקט
  אם לא צא לסייר

 4. עמית הגב

  כדאי שנגייס את ביבי
  הוא יראה לפני כולם.
  הוא יפעל לפני כולם.
  הוא יקים צוותי התערבות דיגיטלים לפני כולם.
  הוא הכי חתיך
  וביחוד – אמרו נא רעי והגידו, היש עוד פלמחניק כמו ביבי?

 5. אורח הגב

  ישן בעמידה
  אתה צודק ! הכל נכון רק צריךתקציב של 10 מיליון בטחון והכל מסודר. אבל עד אז לא יזיק אם נתנדב מעט.
  היית יכול ליהיות מעט יותר אופטימי… צא ותתנדב במקום לטכס עצות.

 6. איכפתניק הגב

  פוליטיקה
  כתבה פוליטית !!!

 7. אורח לרגע הגב

  אורח
  כוונות טובות והשקעות מיותרות….

  לא כל איש צבא (בכיר ככל שיהיה) מבין בתחומי אבטחה ולכן לא ברור מהיכן הבטחון של מר דוידוויץ כי מה שקיים אכן עונה לפתרון הבעיות הנוכחיות. (ליחצנות או מטעם זה בוודאי לא מזיק).

  בכפר יש לא מעטים המבינים בתחום זה באופן ספציפי ומשום מה, אינני רואה בהם (למרות רצונם ההתנדבותי), שותפים למאמץ המחשבתי/תכנוני/אירגוני (האם חוששים ממי מהם ? שוב יחצנות לקראת בחירות ?).

  אולי יקומו נבחרנו וירכזו גורמים רלוונטים ומעשיים בנסיון לנפק תשובה והתמודדות ראוייה למצב בו אנו נמצאים כבר מספר חודשים.

  ללא שיתוף פעולה והמשך כתישת אחד את רעהו נמשיך בגיבובי מילים באתר וזימון משטרה לחקירת ארועי פריצה !!!!

 8. בטחוניסט הגב

  פוליטיקאי
  קראו את הציטוטים מהמאמר של מר דבידוביץ ושיפטו בעצמכם…
  לפני חמש שנים הוא נשמע אחרת לחלוטין. מוזר ומפתיע.

  על תושייה אמר-
  1.”מוריד בפניה את הכובע. אין בתפקיד הזה יום ואין לילה. אין שבת ואין חג. צריך כל הזמן לטפל בפניות ואירועים. כמה יכול לעשות בן אדם אחד?”

  2. יאמר לזכותו של סיון שכל הזמן, במסגרת המגבלות, פועל ומחפש פתרונות.

  3. תושיה וסיון עושים מעל ומעבר, במסגרת המגבלות

 9. יקי טובי הגב

  פנייה לזאב
  הנך מוזמן להצטרף לקבוצת המתנדבים, נשמח לראותך ביין עשרות המתנדבים שהצטרפו.

  להצטרפות: yaki2b@walla.co.il

 10. איריס הגב

  יקי, זה קצת מתנשא מצידך… זאב מתנדב לביטחון כבר שנים
  ולא ממש זקוק לך על מנת להתנדב…

 11. עוקב מרחוק הגב

  זאב דוידוביץ – אתה מגלומן !!! רד כבר מהעץ כבר!
  דיי מספיק ,כולם כבר מכירים ,כולם יודעים,גם בכתבה הקודמת שפירסמת על עצמך כתבת על עצמך בפרוטרוט -לא רלוונטי.
  אנ לא מבין למה לא מודים בעובדה שחדר המצלמות שהיתקנת לא ראוי ,לא מיקצועי ומבזה??? !!!

 12. עוקב מרחוק הגב

  לאיריס,
  מעניין לאיזה ביטחון זאב מתנדב ?
  האם מדובר באותו נושא ביטחון שגם תושיה נמצאת בו ???
  מעניין כי את שניהם לא רואים בכלל …

  ועוד דבר , מי מינה את זאב דוידוביץ לסגן קבט”ית???

  האם ” החברות הטובה ” והחדירה פנימה למשרדי המועצה יצרה תהליך של קבלת התפקיד ללא כל מכרז או פירסום אחר בנושא ???

  כולנו זוכרים את הכתבה והתמונה ביחד עם ירון וייס … ומה קרה מאז ?על איזה התנדבות של שנים מדובר ,הגברת איריס ???

 13. אכפתניק הגב

  חולם בהקיץ
  דוידוביץ בנה את חדר הבקרה ונכשל בענק ! להודות בטעויות זה קשה… עכשיו הוא מרשים אותנו עם תכניות הזויות הלקוחות מחדרי חלומותיו הענפים.
  פתרון בעוד שנתייםםםםםםם?????? חי בסרט.
  צריך פתרון רציני ומיידי ולא כתבות הזויות בעיתונות.
  לילה טוב דוידוביץ חלומות פז.

 14. טושטוש הגב

  בי טחון
  לדברי אדון זאב הגברת טושית עובדת מאד קשה בנושא הביטחון.
  אז איך יש לה זמן להיות
  המנהלת התרבותית
  המנהלת הרכישה
  מוכרת כפר ורדים בתלאביב
  ועוד
  ועוד

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן