ושלא יעבדו עליכם


אבי כהן על מועצת כפר ורדים.
אבי כהן

הציבור אדיש ויש לו אמצעים, כך שהציבור ישלם ובגדול.

המועצה: ה"עובדות" אינן נכונות.

כפרניק כהן_6 ושלא יעבדו עליכם

הציבור אדיש ויש לו אמצעים, כך שהציבור ישלם ובגדול.

 

לפני כחמש שנים כתבתי מכתב בנוגע לבמפרים בכפר ורדים, שהופץ למכרים במטרה שיעבור לתושבים רבים ככל האפשר. במכתב הובהר כי נגרם נזק של אלפי שקלים לבולמים, לאיזון הגלגלים, לתושבות ולמשולשים ברכב, כתוצאה מאי תקינות הבמפרים. המטרה היתה להניע מהלך של פניות תושבים והפעלת לחץ על ראש המועצה, על מנת שיתוקנו הבמפרים כך שלא יינזק רכבו של מי שנוסע במהירות המותרת בחוק.
כידוע מדובר בהוצאה של אלפי ₪ בודדים למועצה. בפועל עד היום לא תוקנו הבמפרים, וההסבר לכך היה כי אין לכך תקציב.

אני מניח שהרבה דברים חשובים סורבו מאחר שאין למועצה יכולת לתקצב אותם, זאת מאחר שמלבד תקציבים ייעודיים, כל תקציב המועצה מבוסס על הארנונה שמשלמים התושבים. הארנונה אולי איננה הגבוהה ביותר המשולמת במועצות העשירות בארץ, אך אצלנו נעשתה מניפולציה על הארנונה לשטחי העזר, כך שמשולמים עליהם 60% משיעור הארנונה למגורים, דבר שאין לו אח ורע.

לאחרונה פורסם כי הוחלט למנות מנכ"ל למועצה (כרבע עד חצי מליון ₪ לשנה), זאת לאחר שהתווספו עוזרת וגם עוזר לראש הרשות, וגזבר המועצה עבר לעבוד במשרה מלאה – תוספת בסך של כמאתיים אלף ₪ בשנה (בעבר הוסבר לי שהגזבר מועסק בחצי משרה כגזבר ובחצי משרה כמזכיר), מהנדס, קב"ט, מנהלת מתנ"ס ועובדים נוספים.

לא ברור מניין התקציבים לכיסוי העלויות הרבות של בעלי משרות אלו, ויתרה מכך לא ברורה הנחיצות של בעלי המשרות לרווחתם של התושבים. ראשי המועצה בעבר השתדלו להקטין את מצבת כח האדם ככל האפשר, כך שהתקציבים יועדו לביצוע הוצאות אחרות לרווחת התושבים ולהקטנת עומס המלוות.
חשוב להבהיר כי בניגוד להוצאות חד פעמיות כאלה ואחרות, הגדלת מצבת כח האדם מהווה הוצאה רב שנתית, אשר גדלה עם הזמן לפי חוקי העבודה, וקיים קושי רב ולפעמים בלתי אפשרי בפיטורין וצמצום העלויות.

כחשב מלווה שנים רבות ובמספר רשויות מקומיות מטעם משרד הפנים, הושם על ידי דגש רב במניעת הגדלת מצבת כח האדם, ולעיתים נדרשו מאבקים רבים עם ראש המועצה.
בשנים האחרונות נחקקה על ידי הכנסת (בלחץ לוביסטים ובעלי אינטרסים) תקנה חדשה המאפשרת לראש הרשות למנות מנכ"ל, סגן ראש מועצה בתשלום וכיוצא בזה, בניגוד ולמורת רוחו של משרד הפנים.
ככלל, מדיניות משרד הפנים היא לאפשר לראש המועצה לנהל את הרשות כרצון התושבים (הנגזר מאישור החלטות מועצת הרשות), ובלבד שלא קיים גירעון בתקציב הרשות. לפיכך משרד הפנים אינו מתערב בהחלטות חוקיות של הרשות. בפועל לא קיים מנגנון הצופה פני עתיד והמנתח את מצבה העתידי של הרשות, כתוצאה מצרכים לא צפויים ברשות בעתיד.

משרד הפנים קבע גם את רמות השכר שיקבלו בעלי התפקידים ברשות (לעיתים גבוהות מהמקובל ובר ההשגה ב"שוק העבודה"), אך בפועל אינו משתתף כלל במימון העסקתם או במימון הוצאות שוטפות אחרות, כך שכל הנטל הינו על התושבים.

המסקנה המתבקשת: "הבדיחה היא על חשבוננו" ומי שצריך לשלם את המחיר אלו התושבים.

ובל נתפלא אם בעתיד הקרוב הארנונה לא תספיק למימון הוצאות המועצה ותידרש הגדלה, אז יהיה מאוחר מדי.
הכלל במועצה הוא: "הציבור אדיש ויש לו אמצעים, כך שהציבור ישלם ובגדול". זו חוכמה קטנה לתת שירותים אך לדרוש תמורתם מחיר מוגזם. הצלחת ראש מועצה מתמצה במתן מירב השירותים ובמינימום מחיר, ולא היא.

"ושלא יעבדו עליכם…".

 

אבי כהן, רו"ח.

 

**

 

להלן תגובת המועצה לדברי אבי כהן:

 

אנו מברכים על מעורבות תושבים בענייני הכפר ובמקרה זה מעורבותו של אבי כהן.

יחד עם זאת אנחנו מבקשים לדון בעובדות:

נתחיל  בעובדה כי לא מונה עוזר לראש המועצה מכספי המועצה. ניר מסיקה, עוזר ראש המועצה, ממומן מכספי תרומה של קרן ראסל ברי והוא עובד של מכון ראות.

נמשיך בעובדה כי מעולם לא מונתה עוזרת לראש המועצה. במועצה המקומית כפר ורדים הועסקה מאז ומתמיד מנהלת לשכה, כך יהודית רוזמרין ז"ל, בהמשך קרן אדיב וכיום ענת מינסטר.

נוסיף את העובדה כי גזבר המועצה התקבל לעבודה במועצה כגזבר במשרה מלאה ומילא את מקום המזכיר לאורך שנים רבות וכעת הוחלט כי יש לאייש את משרת המזכיר.

זו המשרה היחידה אשר התווספה וזאת עקב העובדה שפעילות המועצה גדלה מאוד. (שני בתי ספר תיכוניים, בנייה ציבורית ופיתוח שכונות נוספות כולל שלב ג').

מזכיר מועצה הינה משרה  סטטוטורית אשר איושה מחויב ע"פ חוק, ובעבר אויישה ע"י יורם לוי.

אנו שמחים כי אבי כהן תיקן את הטעות לגבי חיוב שטחי השרות ובהגינותו ציין כי "הארנונה אולי איננה הגבוהה ביותר המשולמת במועצות העשירות בארץ". זה המקום לציין את העובדה שחיוב שטחי עזר ב60% אינו חריג ובחלק מהרשויות מגיע עד ל90% משטח עיקרי.

בהערת שוליים אחרת היתה התייחסות לסייר הביטחון. משכורתו ממומנת מאגרת שמירה וזאת לאחר עבודת מטה נרחבת שנעשתה ע"י ועדת ביטחון והמלצותיה התקבלו ע"י המועצה.

יש לציין כי מאז העסקת הסייר חלה ירידה ניכרת מאוד במספר הפריצות בכפר.

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. דני הגב

  טייס אוטומטי
  התשובה שאוהבים לתת ……. בושה .
  אמת יש לנו ראש מועצה שבטוח שהוא טייס .
  עף על עצמו וחושב שרק הוא מבין . לא תרם כלום לכפר , רק פוליטיקה .
  ללא יכולות לעשות כלום , עשייה של כלום .
  הכפר נראה כמו מקום מוזנח .
  ראש מועצה שצריך להנהיג לא מסוגל לנהל את עצמו .
  התוצאות מדברות בעד עצמן .
  אבי שלא תצפה , עכשיו יתקיפו אותך , איך אתה מעז ……..
  שנתבייש כולנו – לא לזה פיללנו .

 2. גבי הגב

  תגובת המועצה
  תגובת המועצה במקרה זה היינה תגובה תחת מעטה של התחסדות וצדקנות. בפועל נראה שמתגבשת תוכנית לקידום אינטרסים אישיים לחיזוק מוקד כוח שלטוני ולאו דווקא אינטרסים של הישוב אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה אין חדש עד כה תחת השמש וכל “כוכב” חושב שהוא בר-סמכא בנושא “חוכמה” וכל השאר רפיי שכל. אך יש מצב אולי בגלל שאנו נותנים רשות “לערפדים” למצוץ לנו את האנרגיה בתרגיליי מניפולציה.

 3. תנשמו עמוק הגב

  אבי, חבל שאתה לא מדייק בעובדות
  נראה כמו סכסוך אישי

 4. ע.ב הגב

  קטסטרופה
  מאז שיחיאלי בשלטון אחוז העזיבה הוכפל וכמות הבאים נחתכה בחצי!
  עם עובדות אי אפשר להתווכח, אף אחד כבר לא רוצה לגור פה.

 5. הזעם יתפרץ הגב

  כאב עז

  אבי מילה בסלע

  מתי הבחירות?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן