התשובות של אופק


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
סיעת אופק

נאבק על הארנונה מתפן, נתמוך במינוי רכז תרבות, כפר ורדים יישאר ציוני-חילוני.

כפרניק 1_59 התשובות של אופק

ישיבת הסיעה בבית הכנסת המשפחתי/מסורתי לגיטימית.

 

הגיע הזמן לעדכן את פסק ההלכה שהתקבל בימי הביניים למתוח קו עירוב כתחליף לחומות העיר.

 

נתמוך באיוש מחדש של משרת מתאם ומקדם נושאי תרבות במועצה.

 

מאמינים שפינוי אשפה שבועי עונה על הצרכים. יש לבחון את הנושא בקיץ.

 

סיעת אופק פנתה בנושא תפן לשרים, חברי כנסת, למבקר המדינה ואחרים.

 

 

 

סיעת אופק עונה לגולשים.

לפני מספר שבועות פרסמנו באתר כפרניק "קול קורא" לתושבים להציג שאלות למועמדים ולסיעות המתמודדים בבחירות למועצת כפר ורדים. השאלות, שחלקן נכתבו כתגובות באתר (טוקבקים) וחלקן נשלח ישירות למערכת, סוננו, נערכו וגובשו – והוצגו לכל הסיעות והמועמדים. עם תשובות אופק השלמנו את הסבב ואני מודים לכל השואלים והמשיבים.

מערכת כפרניק.

 

****

 

 

ראשית נציג בתמצית למה אופק?

בחרנו שלא להגיב למסע ההשמצות שנשמע בחוגי בית, בעיתונות, בפייסבוק ואחרים על טרפוד פעילויות המועצה בגלל התנגדויות הסיעה. הציבור מוזמן לעיין בנכתב במשך 5 שנים האחרונות בפרוטוקולים של המועצה ובעיתונים.

הניסיון המצטבר בניהול הכפר במהלך 30 שנות קיומו, מצביעים על היתרונות והחסרונות בדפוסי הניהול השונים. ברור שלא ניתן לחזור לימים שבהם פעל ועד מנהל שניהל את הכפר לצד מתנדבים. מאידך, הצבעה לראש מועצה ובמקביל הצבעה לסיעתו של אותו ראש המועצה, עלולים לעודד את ראש המועצה לפעול לבדו, ללא התחשבות בדעת הציבור. לדוגמא – העלאה חריגה בארנונה למגורים ("והיו דברים מעולם").

התשובה של אופק: אנשי סיעת אופק אינם מזוהים עם מתמודד זה או אחר, אלא עם רעיונות, מטרות ואינטרסים ציבוריים קהילתיים ושואפים לבטא את הקול האמיתי של הציבור. לכן, חיזוק סיעת אופק (הצבעה בפתק הסיעה בצבע לבן פ) יחד עם בחירת ראש מועצה (הצבעה בפתק שני, פתק ראש המועצה), תשרת את האינטרס הציבורי, ויכולת הציבור להשפיע.

 

מהי עמדתכם בנושא העתירה כנגד המועצה בנושא בניית מקווה טהרה?

סיעת אופק מתנגדת להתערבות גורמים חיצוניים בניסיון להשפיע על אופי הישוב. יש לשים לב לעובדה החמורה שהעתירה איננה ממומנת ע"י התושבים שהגישו אותה, אלא ע"י גורמים חרדיים בירושלים שהתבקשו לבחוש בענייני הכפר מאחורי הקלעים, על מנת לסייע לשנות החלטה חוקית של המועצה. זאת התערבות גסה של גורמים, משופעים בכסף, שכל אמצעי לשנות את אופי הישובים הלא-חרדיים בא"י, כשר בעיניהם. (ראו גם מסמך מפורט).

 

במידה ויזם פרטי יציע להקים מקווה בכפר ורדים על חשבונו המלא. כולל החזקת המבנה ותפעולו המלא – האם תאשרו זאת?

לא נאשר זאת מפני שלדעתנו , מספר המקוואות באיזור – במעלות, מעונה חוסן ועוד, עונים על הצרכים של כפר ורדים, נכון להיום.

 

ובית כנסת פרטי קטן? יתנהלו בו תפילות ושיעורי תורה לקבוצות נוער שוחר דת. גם זה לא יעלה למועצה אגורה?

לא נאשר זאת. אין צורך בבית כנסת נוסף. בתי הכנסת הקיימים עונים על כל הצרכים ואף מעבר לכך. נכון להיום יש תפוסה חלקית של מבנים אלה רוב ימות השבוע. נציע ליזם הפרטי לבנות מועדונים לילדים ונוער בכפר שזקוק נואשות למבנים נוספים בהם ניתן לקיים פעילות תרבותית וחברתית ברוח ערכים המתאימים לתושבי הכפר ובצורה מכובדת.

 

מהי עמדתכם לגבי שימוש בבית הכנסת בכפר על ידי בית חב"ד?

אנו מתנגדים לפעילות חב"ד בכפר ובבתי הכנסת. בית הכנסת בכפר נועד לשרת את צרכי קהילת כפר ורדים ולא להוות בית לארגונים חרדיים העוסקים בחזרה בתשובה.

 

פורסם שסיעת אופק ערכה פגישה או ישיבה בבית הכנסת של המניין המשפחתי. מה דעתכם על כך? איזו פעילות תאפשרו בבתי הכנסת?

כאשר התקבלה החלטה במועצה על הקמת בית הכנסת של המניין המשפחתי, סוכם על דעת כל חברי המועצה (כולל סיון שעל פי פרסומי הבחירות שלו "שכח את החלטת המועצה"), וכן על דעת נציגי המניין המשפחתי, שהמבנה ישמש גם לצרכים נוספים של תושבי הכפר, ולא רק של חברי המניין המשפחתי. סיעת אופק התכנסה במבנה במועד שתואם עם נציגי המניין המשפחתי. כל מי שטוען אחרת גם טועה וגם מטעה את הציבור. לדעת הסיעה בתי הכנסת יכולים וצריכים לשמש את תושבי הכפר לפעילות תרבותית וחברתית המכבדת את המקום. לדוגמא סדרת הרצאות בנושאי א"י שקיימה סיעת אופק בשנים 2009-2010 בבית הכנסת הגדול.

 

האם תתמכו בהצבת חוט עירוב חדש בכפר (שיקום העירוב הקיים ועירוב סביב השכונה החדשה ובעתיד שלב ג')? האם תוכל לפרט? (באילו תנאים, תקציבי הקמה/אחזקה, פגיעה בנוף וכו').

לא נתמוך בקו עירוב חדש הפוגע בערכי טבע ונוף. הגיע הזמן לעדכן את פסק ההלכה שהתקבל בימי הביניים למתוח קו עירוב כתחליף לחומות העיר, ולמצוא פתרון הלכתי, שלא פוגע בערכי טבע ונוף, ובמיוחד של אלה שנוף זה נשקף מחלונות בתיהם.

 

האם אתם בעד משרת רב ישוב?

לא נתמוך. ניתן להסתייע, בשעת הצורך ברבנים במעלות ומעלה יוסף. נמספר הרב של רבני ערים וישובים בארץ, הנהנים משכר ציבורי גבוה מבלי שניתן להחליפם או להדיחם מהתפקיד, הינו ביטוי מוחשי לשחיתות שפשתה בארץ בכל הקשור לשירותי דת על חשבון משלם המיסים.

 

האם אתם בעד כפר ורדים כישוב חילוני כפי שהיה בעבר?

כפר ורדים היה ויישאר ישוב חילוני ציוני. סיעת אופק תיאבק בכל ניסיון לשנות סטטוס זה.

 

מי יציג תכנית לשיפור המצב התרבותי בכפר? תיאום בין כל הגורמים העוסקים בכך? ניצול נאות לגיוס תמיכות כספיות? דאגה למקום ראוי לקיום מפגשים תרבותיים בכפר?

אנו נתמוך באיוש מחדש של משרת מתאם ומקדם נושאי תרבות במועצה נציע לשלב תושבים מתנדבים בפעילויות קהילתיות בנושאי חברה, תרבות, ספורט וכדומה. ייחודו של כפר ורדים טמון ברמה התרבותית של תושביו וברמת ההתנדבות הגבוהה. אבל חסרים בכפר יוזמות ומקורות תמיכה שיסייעו בגיוס והפעלת המתנדבים. ראו עוד.

 

מדוע הפעילות הספורטיבית המאורגנת בכפר ורדים מיועדת בעיקר לנוער? אתם לא חושבים שבמוסד כמו הקאנטרי, למשל, צריכים שיהיו שליטה ואו פיקוח של המועצה כדי להבטיח איכות, ניקיון וזמינות של הפעילות הספורטיבית לרווחת הקהל עם דגש על תושבי כפר ורדים?

הפעילות הספורטיבית המאורגנת צריכה לענות על צרכי כל שכבות הגיל בישוב. אופק תמשיך לפעול במועצה לקידום הספורט באירועים, חוגי מבוגרים ומתן גיבוי להרחבת פעילות אגודת הספורט כישות משפטית נפרדת.

הקאנטרי שייך ומנוהל ע"י בעלים פרטיים, אבל חובת המועצה על פי חוק לפקח על המקום בכל הקשור איכות, בריאות וניקיון. אנו נשאף לשיתוף פעולה עם הנהלת הקאנטרי לטובת הקהילה, ולשיפור רמתו התחזוקתית ורמת הפעילות המתקיימת בו.

 

מה דעתכם על הקמת ועדת גישור לפתרון סכסוכי שכנים?

אם חברי קהילה מסוכסכים זקוקים להתערבות חיצונית, עדיף גישור על כל פתרון אחר. היתה בזמנו וועדה כזו שהפסיקה את פעילותה. לדעת אופק, יש מקום לחדש את הפעילות של הוועדה ובתנאי שחבריה יהיו בוגרי קורסי גישור ו/או משפטנים ו/או עו"ס ושיפעלו בהתנדבות.

 

האם פינוי אשפה אחת לשבוע הינו מספיק (תוך התחשבות גם בנושא עלויות, איכות סביבה וכו')?

אנו מאמינים שפינוי שבועי עונה על הצרכים. אנו נעודד להמשיך להשתמש בפחי מחזור ביתיים וציבוריים. נרחיב את המיחזור לסוללות ושמנים. נדגיש שעלות יום פינוי נוסף הינו כיום כחצי מיליון שקל. יחד עם זאת יש מקום לבחון פינוי נוסף בחודשי הקיץ. נשתף את הקהילה בקבלת ההחלטה.

 

מה יחסכם למעלות, שבונה בגבעת האורנים, ששולטת במרכז הספורט ובגופים נוספים שמשפיעים על עבודת המ"מ כפר ורדים? ומה יחסכם לאזור התעשייה תפן, שנשלט בידי משפחת ורטהיימר ולא תורם כמעט כלום לכפר ורדים או ליישוב אחר בסביבה אך פוגעת באיכות הסביבה? למה נראה כאילו מ"מ כפר ורדים מתבטלת מפני הקרובים האלו?

סיעת אופק יזמה לפני כ-3 חודשים, לפי בקשת תושבים, דיון במועצה, על מנת לוודא את מימוש הסכם הפשרה שנחתם בין מעלות, כפר ורדים ועמותת חיים בגליל. כתוצאה מכך הוקמה ועדה למעקב שחברים בה גם תושבים חברי העמותה. אופק תמשיך לגבות את פעילות הוועדה במשנה תוקף.

הפיכת אזור תעשייה תפן למועצה מקומית הכוללת מפעלים בלבד הינה החלטה ממשלתית, הנוגדת את האינטרס הציבורי, זאת בניגוד להבטחות שניתנו "לדור המייסדים" שאזור התעשייה תפן יהווה חלק מכפר ורדים. סיעת אופק פנתה בנושא זה לשרים, חברי כנסת ולמבקר המדינה ואחרים. הסיעה תמשיך ללחוץ על ראש המועצה להגביר את פעילותו בנושא. הסיעה קיבלה הבטחה בכתב ממשרד הפנים כי יפעל לשנות את הסטטוס הקיים של איזור תעשייה תפן ולהגדלת מקורות הארנונה מתעשייה בכפר ורדים. אנו מחויבים להמשיך וללחוץ על ראש המועצה שיבחר לפעול בנחישות להשגת מטרה זו ולא להיכנע לכוחות "הון שלטון".

 

מה ההשקפות הפוליטיות שלכם? לאיזו מפלגה הצבעתם? התפקדתם?

סיעת אופק הינה סיעה עצמאית בלתי תלויה ברשימות הארציות ולחבריה יש חופש התפקדות והצבעה ברמה הארצית.

בהנחה שיש קשר ישיר בין גובה הארנונה לרמת השירותים שהמועצה נותנת. האם עדיף להעלות את הארנונה ולשפר את השירות?

סיעת אופק מתנגדת להעלאת הארנונה למגורים. לדעת אופק על ראש המועצה הנבחר להביא כספים לצורך שיפור השירות הן ממקורות ממשלתיים ואחרים, לפעול הצורה נחרצת להכללת איזור תעשייה תפן בשטח השיפוט של כפר ורדים – שיעניק תוספת כספי ארנונה משמעותית למועצה. אופק פעלה ותמשיך לפעול בנושא ומצרה על כך שראש המועצה הקיים לא התייחס אליו בפרסומי הבחירות ממניעים "לא ברורים". זהו אחד המשימות המרכזיות של ראש המועצה הנבחר ועליו למלא אותה לבלי להתחשב בקשרי הון שלטון. ( עוד על נושא התקציב).

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אפרים הגב

  פ

  אכן מרשים
  יהיה לכם מאתנו 5 פעמים פ אין יותר במשפחה

 2. ישיר ולעניין הגב

  התמודדות מול הציבור

  אהבתי לא ברחתם מלהשיב
  כל תשובה לעניין
  אופס כמעט יש כמה שלא נראה לי
  אבל בגדות אצביע אופק
  ולראשות ביני לביני

 3. מתבייש הגב

  אבירי שלטון החוק
  מותר לעשות שימוש פוליטי במבנה של המועצה????
  בושה!!!!

 4. אברהם הגב

  ביום הבחירות תזכרו ש
  מספר 2 באופק הוציאה את התרבות מהכפר והעבירה בלי בושה למעלות. …..

 5. תושב מודאג הגב

  בריחה
  יפה עשיתם, יפה כתבתם
  מעניין למה סיון ויורם
  אף מילה לענין הדת.
  ומעניין חבל,שלא פירסמתם קודם
  שההחלטה על קיום אירועים בבית הכנסת
  אושרה במועצה וסיון היה בין התומכים
  בדף האחרון שלו כתב שזה מעשה לא חוקי
  האם תשקלו לתבוע את ראש המועצה
  על הוצאת דיבה?

 6. ריקי הגב

  העבר באופק

  אופק בחרו להם סיסמה ” יש עתיד באופק” עכשיו מסתבר שלמרות מה שהצהירו הם שייכים ליש עתיד של יאיר לפיד, הם כנראה רוצים ללכת בעקבותיו. על פי הסקרים שמתפרסמים היום, “יש עתיד” הפסידה 50% מכוחה. מה ישאר לאופק מהמנדט האחד שיש להם 0 (אפס אחד גדול).
  אפילו לא הבינו את הסיסמה שלהם, “אופק” כפי שכולם יודעים, ככל שמנסים להתקרב אליו הוא מתרחק, ולא זו בלבד, הם הוסיפו “יש עתיד” כלומר,יש עתיד במשהו שלא יגיעו אליו לעולם.לפחות אם היו מחליפים את הקופירייטר שלהם.
  חבל לבזבז את הקול עלייהם, תנו קולכם לסיון ולסיעתו כדי שיוכל לפעול בחופשיות וללא הפרעות מצד גרינפלד ושו”ת שלא עשו דבר ב5 שנים ורק הפריעו.

 7. תושבת ותיקה הגב

  סיעת אופק חזקה במליאת המועצה = שיפור בפעילות במועצה
  עקבתי אחרי פעילות הסיעה ב 5 השנים האחרונות. אין ספק שהסיעה פעלה מתוך מניע אחד בלבד – רצון לשרת את כלל הציבור על מנת לשפר את איכות החיים בכפר. הסיעה גם לא חששה לפעול בניגוד לאינטרסים של בעלי הון. שיהיה בהצלחה.

 8. גיל הגב

  אופק: תשובות ברורות – לשם שינוי
  לא כמו תשובות ראש מועצתנו והמתמודד מולו…
  אהבתי את התייחסותכם הברורה לענייני הדת, ושמחתי לגלות שגם אתם חושבים שעדיין יש פה בעיה קשה וצריך לעמוד על המשמר.

 9. רונן הגב

  מומי דויטש
  מומי הייקר,
  תמונה בהחלט יפה, אך אני תוהה האם אתה באמת שייך לשם?
  עוד מס׳ ימים יתקיימו הבחירות ולצערי, אני עדיין לא משוכנע שאתה באמת חלק מאיתנו.
  אני בכל מקרה אצביע אופק.
  בהצלחה.

 10. הקואר בפתקים הגב

  סיעה שפג זמנה!
  מוביל שפג תוקפו, נעול ברעיונות עבר!
  מספר 2 …., העבירה את התרבות למעלות!!!
  מספר 3, ……
  סיעה שתם זמנה!!!

 11. האופטימיסט הגב

  ירוק ויפה זה טוב אבל…
  זה ממש לא מספיק.כדי שיהיה ירוק ויפה צריך שיהיה כסף בקופת המועצה.אם הירוקים יחברו לאופק לא תהיה בעיית התחרדות ואולי אפשר יהיה להנות מתקציבי ארנונה מוגדלים עם סיפוח תפן לכפר ורדים.או אז יהיה באמת ירוק ויפה וגם טוב.
  התאחדו!ורוצו ביחד!

 12. צ'רלי הגב

  תפן מפקחת עלינו בעידודו של סיון
  ראיתם את התמונה היפה של הנבחרת של סיון? התמונה מרשימה והיא הודפסה על נייר איכותי, כיאה לראש מועצה מכהן.
  אבל רגע, איפה אורי אמיתי? אולי הוא לא יכל להגיע משום שישב בישיבה של מועצת תפן. הוא מספר 2 ברשימת סיון בקדנציה הזאת, והוא מספר קצת מרוחק ברשימה לקדנציה הבאה. האיש חבר במועצת תפן ונציג ישקר.
  גם אריה ברן היה פעם נציגה של ישקר וגם הוא כלול ברשימה של סיון.
  זה אולי טוב לסיון יחיאלי, אבל לא בטוח שפיקוח של תפן מקדם את האינטרסים של כפר ורדים.

 13. ח.ד.ה. הגב

  אופק

  אנחנו ארבעה במשפחה ואין ספק חשוב שאופק יהיו בהרכב מקסימלי במועצה

 14. דן הגב

  אופק

  הקהילה תוביל את הכפר קדימה

 15. ישראל הגב

  אז מי ראש המועצה?

  מי שיבחר מאחל לו הצלחה
  ואין ספק שהנבחרת המוחדשת של אופק תסייע ותתמוך בכל מהלך לטובת קידום הישוב והקהילה
  בהצלחה

 16. דניאל הגב

  מענייון שאף אחד לא שאל את השאלה החשובה ביותר
  כיצד תשמרו שכפר ורדים ישאר ירוק ויפה?
  בינתיים המצב בשטח לא לטובתכם…

 17. תומר הגב

  סוף סוף
  סוף סוף אתם מעבירים את הנושא החרדי מסעיף אחד לפני האחרון במצע, לסעיף בעדיפות עליונה.
  הבעיה החרדית וחבד בכפר לא נפתרה עדיין.
  השבוע פגשתי נער שחזר בתשובה לאחר שלמד את פרשת הבר מצוה שלו עם הרב גולדפרב.

 18. לא נאה הגב

  ….
  הפסדת ואתה נוקם
  …..

 19. אורח/ת הגב

  כחילונית מפריע לי העליהום הזה על הדתיים
  זה ממש לא לרוחי.
  אני מאמינה בחיה ותן לחיות וממש לא אוהבת את הגישה של הכפייה האנטי דתית.
  הכפייה האנטי דתית מסוכנת לא פחות מכפייה דתית.
  כולי תקווה שיוכלו לגור כאן דתיים וחילונים מתוך כבוד והתחשבות ולא מתוך פחד וספינים לא מוצלחים כדי להיבחר בפוליטיקה.
  אני לא בוחרת אופק, אני בוחרת בסיעה שתתן מקום של כבוד לכולם.

 20. תרבות בכפר. אנחנו לא מעלות. הגב

  שימו לב לטור האירועים כאן בצד שמאל:
  כל האירועים המפורסמים הם של מעלות ולא שלנו.
  עורך, למה מפרסמים את מעלות?
  היכן התרבות שלנו? של הכפר?

 21. אמת הגב
 22. נצחיה הגב

  העבר מת, יחי העתיד החדש!
  אדון שיינפלד, למה התגובה שלך כל כך צפויה ושבלונית? זה משום שאתה נאחז במסורת, שהיא בת אלפיים שנה. מה פתאום אלפיים, ארבעת אלפים שנה! היאחז חזק במסורת ואל תיתן לאף אחד להזיזך מעמדתך. אל תשנה כלום ותצחק על אלה שמעיזים להציע איזה שינוי.
  אבל תעשה טובה, אל תנבא את העתיד! אתה יודע למי ניתנה נבואה…
  אתה תישען על המסורת, לא תעשה כלום ותצחק. אחרים כבר יעצבו לך את העתיד. צוחק מי שצוחק אחרון.

 23. זכרוני הגב

  אופק ותושבי הכפר
  אופק = גרינפלד……… זוהי כל תורתם.
  לא לשכוח! אופק דאגו שהקיץ נשלם 50 ש”ח כניסה לבריכה ולא 25 ש”ח כמו שסיון רצה והגיע להסכמה עם הבריכה. למה? ככה, כי הם חשבו שדרך קבלת ההחלטה לא הייתה נכונה. ותושבי הכפר? זה לא חשוב, שישלמו, העיקר שאופק ניצחה.

 24. תושב מרוצה הגב

  בהצלחה למתמודדים

  הטוב ינצח
  ואני מצטרף לאופק הניירות עמדה מדברים אלי
  ואני בטוח שהשדר הקהילתי ובנית חברי מועצה שלא בסיעת ראש המועצה
  יתנו איזון לעבודת צוות טובה
  4 קולות ישר ממני

 25. רוצים תרבות בכפר הגב

  עובדה
  התרבות יצאה מהכפר. זאת עובדה.
  הלכו לרעות בשדות זרים.
  אני מוצא בתיבת הדואר פרסומת למופע שמארגן הכפר בהיכל התרבות במעלות. מוציאים את הכסף שלנו לפרסומת לאולם במעלות. לאן הגענו?
  קתדרה יצאה מהכפר. זאת עובדה. אין הרצאות ומופעים בכפר. אין תרבות בכפר.
  אפשר למצוא אולמות טובים בסביבה. גם נהריה היתה תמיד טובה. גם כרמיאל. הולכים לראות שם סרטים תמיד. אבל זה לא תרבות בכפר!
  מה החכמה ללכת לאולמות שמחוץ לכפר? למה קוראים לזה תרבות של הכפר?
  המסקנה: אין תרבות בכפר. מס’ 2 תמכור אתכם במועצה כמו שמכרה את התרבות שלכם

 26. מבקש תשובה לפני הבחירות הגב

  למה לתקוף רק את מס. 2. יש גם מס.1 בקתדרה.
  הוא שמחליט, לא משתף את הצוות.
  ראיתי עכשיו במעלות פרסום למופע שקתדרה מפרסמת עכשיו בכפר כאילו זה מופע שלה.
  בפרסום במעלות א י ן אף מילה על קתדרה. זה פרסום נטו של היכל התרבות. במעלות.
  למה אנחנו צריכים להוציא כסף על פרסומים (עתון, באנר) של היכל התרבות במעלות?
  ראש המועצה, יו”ר קתדרה, יש לך תשובה?

 27. אוהד של פרץ וציפי הגב

  תלונות
  תושבי הכפר
  תרימו את הראש ושימו לב מה כתוב על כל פירסום של
  קתדרה
  מועצה מקומית כפר ורדים
  הכל בפיקוחו ובמימון המועצה וזה בסדר גמור מה שלא בסדר
  מאידך שחברים אצלך בסיעת סיון משמיצים את ציפי שחברה למעלות
  תתנער מהבחירות
  תלמד לתת גיבוי לפרץ ולציפי
  הכל בקחדרה
  נעשה רק באישורך
  אתה פוחדת לגבות, אתה פוחד להתמודד מול הציבור,
  אתה האחראי לקחדרה ולא אחר
  ………
  תהיה אמיתי גם אם קשה לך
  תתמוך ותגבה את פעילות קחדרה במעלות
  לפני 22 לחודש
  אז יהיה מאוחר

 28. תושב הגב

  לאברהם
  הכל באישור ……

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן