הפריפריה לא מחכה:


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

 

אשכול יישובי גליל מערבי קיים את הכנס הכלכלי חברתי ה-3

כפרניק אריק מויאל ושלמה בוחבוט הפריפריה לא מחכה:

 

כ-500 בכירי המשק ופוליטיקאים הגיעו ביום רביעי שעבר (17.7) למעלות תרשיחא כדי להשתתף בכנס ה-3 של אשכול גליל מערבי שארגן מנכ"ל האשכול, עו"ד אריק מויאל, ועסק בנושא מרכז ופריפריה בישראל.

 

 בכנס נכחו, בין היתר, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אריק מויאל- מנכ''ל יישובי אשכול גליל מערבי, רעיה שטראוס, סטף ורטהיימר, שר האוצר לשעבר רוני בראון, שלמה בוחבוט יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש מועצת מעלות-תרשיחא, מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל אורנה הוזמן בכור, מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים עוזי יצחקי, מנכ"ל משרד הפנים יגאל צרפתי, אלוף (מיל') עוזי דיין יו"ר מפעל הפיס, יונה יהב ראש עיריית חיפה, סיון יחיאלי ראש מועצת כפר ורדיםוראשי רשויות מאזור הצפון.

הכנס עסק במדיניות הממשלה לצמצום פערים בין המרכז ויישובי הפריפריה, קידום וחיזוק מנועי הצמיחה הכלכליים בגליל, כמו גם בסוגיית "מדינת תל אביב" אל מול הפריפריה בתחומי תעסוקה, חינוך, נדל''ן ותשתיות.

אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, פתח את דבריו בהתייחסות למלחמת לבנון השנייה: "אנחנו ב-17 ביולי, לפני 7 שנים פרצה מלחמת לבנון השנייה. אני שמח וגאה לבוא לגליל אחרי 7 השנים השקטות ביותר והטובות ביותר שהיו לגליל מאז שקמה מדינת ישראל.

"היו לא מעטים שבלהט הפופוליסטי וקצת מדרבון של גורמים מעוניינים לאחר שהסתיימה מלחמת לבנון ה-2 הביעו אכזבה. אבל נדמה לי שאף האופטימיים ביותר מבין תושבי הגליל לא שיערו שיעברו 7 שנים בטוחות, שקטות, משגשגות ורגועות, כפי שעברו שבע השנים האחרונות. שום מלחמה בישראל לא הסתיימה עם תוצאות כל כך משמעותיות.

"כמי שעמד בראש הממשלה אז, אני גאה על כך שמאז ועד היום מאוד קשה להשיג צימרים בצפון הארץ כי הם מלאים. אני גאה על כך שכל תופעות הלוואי שנוצרו בשל החיים תחת הטרור והפחד נעלמו. אני גאה על כך שיותר ויותר אנשים בהינתן סדר עדיפויות שונה של המדינה יעברו לצפון.

"אני גאה על כך שילדים שגרים במטולה, קריית שמונה, מרגליות ומשגב עם שסיימו עכשיו  כיתה ב' לא ישבו יום אחד בחייהם במקלט".

בהתייחסו למצב החברתי והכלכלי ציין אולמרט: " מתוך הכרה של הצרכים האמתיים של ישראל, מצבה הביטחוני של ישראל לא היה מעול טוב כפי שהוא היום, אף פעם בתולדות ישראל. לכן יכולנו לקצץ מיליארדים מתקציב הביטחון  ואפשר לקצץ עוד בתקציב הביטחון לטובת תקציבים חברתיים וזאת מבלי  לסכן את ביטחוננו. לחזק את שכר המורים, שכר הרופאים ולעשות מה שצריך לעשות בפריפריה.

"בעניין הנדל"ן,  הממשלה צריכה לקחת על עצמה את כל עלויות הפיתוח שבפריפריה גם כך עולות יותר מאשר במרכז וזאת כדי להוזיל את מחירי הדירות ולגרום לאנשים לצאת מהמרכז לפריפריה וכך להתמודד עם בועת הנדל"ן. אסור להסתפק רק במתן קרקעות בחינם.

"אם הממשלה רוצה להתמודד עם בעיית הפריפריה אין לה מנוס, אלא לעודד תעשיות וחברות לפעול בישראל ולא בחו"ל על מנת לייצר אלפי מקומות עבודה. אל תצטרפו להתנפלות הפופוליסטית ולאופנה המתלהמת נגד המפעלים הגדולים ונגד החוק לעידוד השקעות הון.

"זה לא אומר שחברות שמרוויחות מילארדים לא צריכות לשלם מיסים. זה צריך להיעשות בתבונה ובאופן שקול.אם אנחנו רוצים עוד מפעלים בצפון כמו של סטף ורטהיימר, אנחנו צריכים ליצור להם תנאים שיאפשרו להם להתחרות בשווקים העולמיים.

הגיע הזמן להפוך את האוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית לאזרחים שווי זכויות מלאות במדינת ישראל. אני זוכר שלאחר מלחמת לבנון ה-2 כשהחלטנו על הקצאת 4 מיליארד שקל ההקצאה הייתה שוויונית ולא עשינו שום אבחנה בין יהודים ללא יהודים".

 

שלמה בוחבוט ראש מועצת מעלות תרשיחא ויו"ר מרכז שלטו מקומי, ציין בדבריו: "הפצצה איראנית בנתניה הרצליה וכפר סבא תחסל את כל תעשיית ההיי-טק הישראלית. הם התרכזו שם כי קיבלו מאה אחוז הקלות במס. צריך להעביר אותם לנגב ולגליל. האמת היא שמדינת ישראל היא האסון של הפריפריה". בוחבוט ציין כי יצירת אשכול גליל מערבי הורידה מהפרק את האפשרות והצורך לאחד את כפר ורידם עם מעלות-תרשיחא.

אורנה הוזמן בכור, מנכ״לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל: ״הגליל עובר היום שינויים משמעותיים. המשרד לפיתוח הנגב והגליל מוביל מהלכים מחוללי שינוי בשיתוף עם משרדי ממשלה נוספים ועם ראשי הרשויות. הקמנו את הפקולטה לרפואה בצפת שלומדים בה כבר כ-300 סטודנטים. בהמשך ישיר לכך, הקמנו בשיתוף עם מיג״ל רשות מחקר ביו רפואית אשר מאגדת מחקרית שישה בתי חולים בגליל. השילוב בין המהלכים מאפשר את קפיצת המדרגה האמתית לגליל בתחומי הבריאות, הכלכלה והתעסוקה. המהלכים הללו שהובלנו יוצרים את התשתית להקמת אוניברסיטה בגליל. זו הדרך להשאיר צעירים בגליל ולעודד את המשך הצמיחה הכלכלית באזור. המשרד לפיתוח הנגב והגליל דוגל בשיתופי פעולה ואיגום משאבים של משרדי הממשלה יחד עם הרשויות המקומיות. שילוב הידיים ושיתופי הפעולה יוצרים קפיצת מדרגה אזורית ותורמים להמשך פיתוח הגליל ומשיכת אוכלוסיות חדשות וצעירות לאזור.״

 

 

כפרניק אריק מויאל ושלמה בוחבוט_0 הפריפריה לא מחכה:

 

 

מנכ"ל משרד התחבורה יצחקי אמר כי: "התחבורה היא אמצעי חשוב לשוויון חברתי. בעתיד לא תהיה פריפריה מבחינת תחבורה בזכות השקעות בתחבורה: המחלפים והכבישים כמו יגור, המוביל, גולני, כביש עוקף קריות ועוד. קו הרכבת עכו כרמיאל שהולך ונבנה, מערכות הסעת המונים כמו שדרוג קו הרכבת לנהריה, קו הרכבת לבין שאן ועוד. שר התחבורה שם את כל כובד משקלו הפוליטי בנושא. לא נעצרו פרויקטים ואפילו נקבל תוספות. עד 2017 המושג פריפריה בתחום תשתיות החבורה ייעלם לגמרי. אדם יוכל להעלות על רכבת או מכונית ולהגיע בזמן קצר מאוד של שעה למרכז בתל אביב זה מבטל את המושג פריפריה בתחום הלימודים, תעסוקה ועוד".

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "ממשלת ישראל עשתה מהלך חשוב שהעבירה את בסיסי הצבא לדרום, זה יקפיץ את הדרום. עכשיו היא צריכה לדאוג לצפון. הממשלה חייבת לקבל את ההחלטה להקים עוד נמל בחיפה. זה שאנחנו צריכים להתחרות באשדוד שזה נמל שמשרת את תל אביב זה אבסורד. מכיוון שממשלת ישראל הזדכתה על הצפון אני לא התפלא שיחליטו להקים את אשדוד. ממשלת ישראל בונה את רק את מדינת תל אביב".

סטף ורטהיימר: "הגליל הוא מקום מקסים וטוב. אם הממשלה לא תפריע  לנו נצליח להפוך אותו למקום טוב יותר. מעשית מה שצריך זה מקומות עבודה, לא עורכי דין ולא מנהלים אלא אנשים שאוהבים את היצירה. צריכים לדאוג שהממשלה תוריד את מחירי הקרקעות  והמיסוי ותסייע לחזקת את הייצור".

לדברי סיון יחיאלי ראש מועצה מקומית כפר ורדים וממלא מקום יו״ר דירקטוריון האשכול, "מודל האשכול הוא יוזמה חלוצית ואסטרטגית למדינת ישראל, המודל נשען על ההבנה כי הכלים לצמיחתה של הפריפריה יופעלו באמצעות שילוב הכוחות של היישובים היהודיים והערביים תחת מטריית שירותים של תאגיד כלכלי מרכזי אחד. מודל זה מאפשר ריכוז ואיגום משאבים ויצירת מנועי צמיחה מהם נהנות כלל הרשויות השונות במרחב.״

 

 

 

אריק מויאל, מנכ''ל אשכול יישובי גליל מערבי, "הפער בין יישובי הפריפריה למול ערי המרכז בתחומי התעסוקה, חינוך, תשתיות ונדל''ן, הולך ומעמיק. שעון החול של יישובי הפריפריה הולך ואוזל אל מול האתגרים הניצבים בפנינו. זה הזמן להוכיח יוזמה וחשיבה פורצת דרך ליצירת מנועי צמיחה כלכליים עצמאיים ובלתי תלויים. בשנים האחרונות עוסק האשכול בפיתוח פרויקטים בתחום התייעלות אנרגטית והאנרגיה המתחדשת, פרויקטים המוערכים במיליוני שקלים, תחום שללא ספק הפך לאחד ממנועי הצמיחה הכלכליים של אזור הצפון ולהערכתי יאומץ תוך זמן קצר בערים אחרות בישראל. פעם נוספת הוכיח מודל אשכול יישובי הגליל המערבי כי הוא בבחינת שלם הגדול מסך חלקיו וכי רתימת משאבים כלכליים והסברתיים מניבה רווחה ורווחים לתושבי האשכול".

 

מחיאות כפיים רמות נשמעו כאשר עמנואל מודריק, חשב המשרד לפיתוח הגליל והנגב, הבטיח כי משרדו יעביר לגליל 30 מיליון ₪. אלא שיונה יהב צינן את ההתלהבות ואמר כי אם מוחאים כפיים עבור סכום כזה עלוב, אולי מגיע לתושבי הגליל הזלזול הממשלתי. יהב קרא לאנשי המשרד להוסיף עוד אפס (300 מיליון ₪) לתקצוב הגלילי.

 

בכנס נראו גם מספר חברי מועצת כפר ורדים, עובדי מועצה ומספר תושבים.

כן הפגינו נוכחות שני המתמודדים החדשים לראשות מועצת כפר ורדים: יורם איילון ואורגד רונן.

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. בן עמי הגב

  תודה

  אריק תודה

 2. תמי איצקוביץ הגב

  שאלות
  הגעתי לכנס בכוונה לשמוע וגם לשאול/או להציע ולהעיר
  אז לשמוע שמעתי ובמיוחד מעניינים ונכונים היו דבריו של יונה יהב המנוסה
  אבל, לא ניתן היה לשאול שאלות – לפחות לא את כולם – ואני התכוונתי לשאול על תחבורה ציבורית בכפר ורדים – ולא להעיר ולהציע
  חבל
  תמי איצקוביץ

 3. תושב מיואש הגב

  אולמרט
  זה יפה, מרענן וממש מצביע על “תעודת הזהות” של אלו שהצטלמו בחדווה עם אולמרט – אדם שהורשה בדין בשחיתות שלטונית.
  אני מניח שהיה בכנס גם פנל בו מר אולמרט הרצה ולימד משיטותיו הרבות החל מקבלת מעטפות כסף עלומות וכלה בדבל חיוב של טיסות לחו”ל. אכן דוגמא יפה להתהדר בה מצא לעצמם ראשי אשכול הגליל המערבי.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן