העתיד כבר כאן


אמיתי פוקמן כותב על שבט עפר בכפר ורדים
אמיתי פוקמן

חניכי השכבה הבוגרת בשבט עפר מוכיחים שוב ושוב כי המרקם האיכותי איננו חד פעמי

כפרניק ורובין העתיד כבר כאן

בשבוע שעבר זכיתי לצאת פעם נוספת לטיול "חנוכה דרום" של תנועת הצופים. הפעם בכובע שונה מהשנים הקודמות – מנהלה.

היציאה לטיול הייתה במסגרת תפקידי החדש בתנועת הצופים – רכז במחלקת שילוב בני חבר העמים. בתפקידי מלווה שבטים מהנהגת צפון ומהנהגת חיפה בתהליך השילוב של השבט עם הקהילה של יוצאי חבר העמים וילדיהם.

כעולה מברית המועצות בעצמי וכבוגר תנועת הצופים, אני רואה חשיבות עצומה בפרויקט זה, שכן העולים מחבר העמים הינם כשישית מהאוכלוסייה במדינה, אך מהווים פחות מאחוז בתנועת הנוער הגדולה במדינה.

 

במסגרת תפקידי אני עובר בין שבטים רבים בתנועה, קטנים כגדולים, קהילתיים ועירוניים, שבטים עם קומונה וגם שבטים עם שכבות בוגרות גדולות ופעילות. הדבר היחיד שאני נמנע ממנו בעבודה החדשה זה להשוות את השבטים והפעילות שלהם לשבט עפר בכפר ורדים. אבל רק בטיול האחרון הצלחתי להבין את העוצמה של השבט.

 

 

כפרניק עפר העתיד כבר כאן

 

 

אומרים שדברים שרואים מכאן, לא רואים משם. תרשו לי לשנות את המשפט: דברים שרואים משם, רק מחדדים את מה שראיתי מכאן.

שני רגעים יזכרו לי לעד בטיול הזה, שניהם קשורים לשבט עפר.

ואתחיל דווקא מהרגע השני, שהיה לכאורה שיחה רגילה ביני לבין שתיים מחברות השכבה הבוגרת (נ.ב ו ע.ש). שיחה שלכאורה הייתה רגילה בשבילן, אולם בשבילי היא הייתה שיחה לא רגילה בעליל. אני אשמור את הפרטים של השיחה בין שלושתנו, אבל הרבה זמן לא שמעתי נערות בכיתה י"א מדברות בכזאת בגרות כלפי החברים שלהם. לפעמים במהלך השיחה הרגשתי כאילו אני יושב עם מחנכות שעובדות במערכת החינוך מעל ל-20 שנה ומסתכלות על דברים מנקודת מבט בוגרת ואחראית יותר. הזכות הגדולה שהייתה לי לשמוע את הבנות האלה מדברות ככה, קשורה מאוד לרגע הראשון ואולי זה מסביר את הקסם שבחניכי השבט.

זה היה רגע קטן במהלך הטיול שבו חניכי השבט בטיול היו נראים כאילו נלקחו מסיפור הרמוני ממימד אחר. כאילו אין מלחמות, אין תחרות בין אנשים, אין אנשים רעים בעולם, כולם חיים אחד בשביל השני. ועל כל זה ניצחו ללא שום שרביט, רק במילים טובות ובחיוכים של נוי משגב ורובין ברששת.

במשך השנים האחרונות, מנחם מרגוליס ואני ניהלנו שיחות רבות על החשיבות בהשקעה במנהיגות מקומית. שיחות ארוכות התנהלו על כמה חשוב לדבר עם החניכים שמסיימים לחזור ולרכז את השבט, לחזור ולחנך דור חדש של בוגרים שיסכימו לקחת משימות לאומיות על עצמם ולהוביל לשינוי חברתי במדינת ישראל. שינוי אמיתי!!

כרגיל, שבט עפר הצליח להיות חלוץ, גם בתחום הזה .

במהלך השנה האחרונה ניסיתי לדמיין איך יראה השבט אחרי שאעזוב. אבל המציאות עלתה על הדמיון בהרבה דרגות. נוי ומדריכי השכבה (רובין, אורן וליבת) מצליחים להנהיג שבט יוצא דופן במהותו: השיחות העמוקות, הרצון לעזור, השפה הגבוהה, הפרגון ההדדי ואם מישהו לא יעצור אותי אני יכול להמשיך עם המחמאות עד הטיול הבא.

זה לא סתם שהכפר מצליח לגדל איכות טובה כזאת של צעירים, הבולטת בכל מסגרת בישראל, החל משבט הצופים, דרך שנת השירות והצבא ובהמשך גם בעשייה חברתית. כנראה שמשהו עובד.

חניכי השבט והמנהיגות הבוגרת שלו, בראשות נוי, הם דוגמא למנהיגות מקומית שמנסה לשנות ולתקן את החברה הישראלית לכיוון חיובי. אותם חניכי שכבה בוגרת ייצאו לשנת שירות ויצליחו להעניק לילדים שלא זכו לתמיכה העצומה שלה זוכים הילדים בכפר ושלא זכו לקבל "בנק" ערכים כה מיוחד שלו זוכים לקבל בכפר. אותם חניכי שכבה בוגרת יפקדו על חיילים בצבא ויראו את המשימה יחד עם האדם ולא אחד על חשבון השני. אותם חניכי שכבה בוגרת יגיעו לעמדות מפתח במדינה וינהיגו את דור העתיד שלנו למקום חברתי צודק וטוב יותר. חניכי השכבה הבוגרת של השבט מוכיחים שוב ושוב כי המרקם האיכותי שמרכיב את השבט הוא לא חד פעמי! הוא נשאר כל הזמן וממשיך גם עם סיום תקופתם כחניכים בשבט.

ובמקום הזה יש לציין כי אמנם נוי לא לבד, עומדים לצידה מדריכי שכבה מעוררי הערכה (כמות המחמאות ששמעתי מחניכי השכבה הבוגרת עליהם היא עצומה) שעוזרים ותומכים. אבל כדי שהעסק הזה ימשיך לתפקד ב"טורים גבוהים", נדרש אדם נוסף לצד נוי (למרות שהיא המרכזת מספר 1 בהנהגה !) על מנת ששניהם יוכלו להגיע לרזולוציות גבוהות יותר בחינוך ובהדרכה של השבט.

כיום, חצי שנה אחרי, אין שבוע שלא יוצא לי לחשוב על שבט עפר, ולמרות שאני בקשר עם נוי ועם חניכים רבים בשבט, חווית ההסתכלות מהצד ריגשה אותי כאילו פגשתי את השבט לראשונה.

מכאן אני קורא לבוגרי ובוגרות השבט, אל תתביישו לחזור ולשרת את השבט שוב. השבט צריך אתכם ואתכן. נוי צריכה אתכם ואתכן.

החוויה העצומה והלמידה מהתפקיד מצדיקים דחייה של כמה שנים ללימודים האקדמיים ולמעבר למרכז. הזכות לשרת את שבט עפר כמרכז בוגר היא זכות שאני שמח שיצא לי למלא ואני ממליץ לכל בוגר של השבט למלא אותה.

 

 

ובהקשר אחר,

כיום אני סטודנט לתקשורת במכללת עמק יזרעאל ורציתי להזמין את כל תושבי הכפר  לקרוא את הבלוג שלי

 

מקווה שתיהנו.

 

שתהיה לכולנו שנה אזרחית חדשה מוצלחת

אמיתי פוקמן

Amitai.pukman@gmail.com

 

***

רוצים להצטרף לנוי משגב בריכוז שבט עפר?
 
אתם מוזמנים לפנות למנחם מרגוליס, ראש השבט, ולהציע את מועמדותכם לתפקיד הריכוז הבוגר.
כתובת המייל של מנחם: 62mm@walla.com
 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. מבוגרת מספיק הגב

  תדאגו לזקנים בכפר ורדים שנאלצים לקנות ב”סופר שלי”העושק במחירים
  צופים תעשו משמרת מחאה מול הסופר שלי

 2. פעיל הגב

  מחאה לסופר
  לגברת שמעלי אם ברצונך שנפעל למשהו שמטריד אותך את מוזמנת לפנות למר כפיר לנגה מרכז קהילה ומרכז בפני עצמו והוא ישמח לעזור לך.

  0526924992 – כפיר

 3. כפיר לנגה הגב

  תיקון
  הפעיל התבלבל, המספר שלי הוא:
  052-6904992
  שבת שלום!

 4. אמיליה הגב

  צופים לעזרת המבוגרים מאד
  צעירים קחו יוזמה לעזור למבוגרים
  אל תצפו ממבוגרים מאד שיוכלו לסייע לעצם
  כמו הסופר של היקר ביותר

 5. אבי הגב

  דוגמא לאדם מבוגר
  מר יהודה כהן האבא של שבט עופר

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן