הנצחה והפלרה


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

מועצת כפר ורדים: יוכנו תיקי הנצחה, ההפלרה בבדיקה, טיפול בקרינה וכריתת עצים.

כפרניק IMG_0029 הנצחה והפלרה

 

מועצת כפר ורדים:

 

יוכנו תיקי הנצחה, ההפלרה בבדיקה, טיפול בקרינה וכריתת עצים.

 

בישיבת מועצת כפר ורדים שנערכה בתחילת השבוע הציג מנחם שני תכנית רעיונית להנצחה בכפר ורדים, המבוססת על ניסיונו רב השנים ברשות הטבע והגנים ובעיקר על תפקידו כמנהל הפיתוח והתכנון במחוז הצפון.

שני הזכיר כי הרקע לפנייתו למועצה היה לאחר שהתאלמן לפני זמן קצר מרעייתו נורית סיגלר וביקש לבדוק אפשרויות הנצחה – ומצא כי למעשה אין בכפר תכנית מסודרת בתחום זה. הוא הציג, לדוגמה, תכנית של הרשות הטבע והגנים ובה כמה עשרות פרויקטים (מצפור, שביל, חורשה, גשרון וכו') – המיועדים להנצחה. כך כשעולה הצורך, מציגים את האפשרויות בפני המשפחות היכולות לבחור פרויקט המתאים לתקציב ולמטרות ההנצחה. הוא הוסיף כי דחיפת המשפחות לפרויקטים ביוזמתן עלולה לגרום לסיבוכים תקציביים, סטטוטוריים, סדרי עדיפות וכו'. עוד הוסיף כי ברשות מקובל היה כי הגורם המנציח מממן את ההקמה במלואה והרשות מתחזקת את האתר.

שני המליץ למועצה להכין תיק ובו כ-20 פרויקטים במגוון תקציבים ומיקומים, אשר יוכלו להיות תכניות מדף להנצחה עתידית. דבריו התקבלו באהדה רבה במליאה ויעקב זיו אף אמר כי ניתן להכניס לתכניות חלק מפרויקט "נגיעות" (פינות ישיבה קטנות דוגמת תחילת רחוב ארבל, וזו החדשה מתחת למארג).

 

כפרניק IMG_0026 הנצחה והפלרה

 

 

 

**

 

בהמשך הישיבה נדונה בקשתו של מאיר גרינפלד להפסיק לאלתר את הפלרת מי השתיה בכפר ורדים. גרינפלד הסביר כי על-פי מחקרים שונים נזקי הפלרה עולים על התועלת, ושרת הבריאות החדשה אף קבעה כי תוך שנה תיפסק ההפלרה בכל הארץ. "למה להמתין שנה לתהליך הממשלתי?", שאל גרינפלד.

בדיון הקצר שהתפתחת נבחנה השאלה האם ניתן לבודד את הכפר מבחינת מערכת ההפלרה של מקורות המספקת באותו קו מים למספר ישובים. ראש המועצה, סיון יחיאלי, אמר כי נושא ההפלרה שנוי במחלוקת. מכיוון שאין לנו את הידע ואת הכלים המדעיים לבחון אותו, צריך להמתין להחלטות ברמה הלאומית.

בסופו של דבר סוכם כי המועצה תפנה לרופאת המחוז לקבל את המלצתה.

 

 

**

 

הודעות ראש המועצה:

 

* דרורה וינר הלכה לעולמה לפני כשבועיים. היא הקימה וניהלה בהתנדבות את חנות יד שניה "סיפורי בדים" ואת צריף האמנים. הייתה מעורבת בהקמת המוזיאונצ'יק. דרורה הייתה שותפה אמיתית לדרך ותחסר מאוד למשפחתה ולכל קהילת כפר ורדים.

 

* בישיבה האחרונה שעסקה בנושא בית הכנסת השתלח אלי מלין בחבר המועצה יעקב זיו, תוך בלבלול בין האישי והציבורי – וראוי כי יתנצל על דבריו. מלין: אם יעקב נפגע אישית אני מתנצל. מאיר גרינפלד: חמורה מכך הייתה התנהגות שני חברי ועד בית הכנסת שלא המתינו לדיון בנושא והלכו בטרם עת, כמו גם אדם נוסף שהעליל כי מתפללים חלו בדלקת ריאות בשל הפסקת החימום הרצפתי בבית הכנסת.

 

* לאחר תקלות חוזרות ונשנות עם קבלן פינוי האשפה, הוא יוחלף החל מראשי יוני. איריס וקנין בקשה תגבור פינוי אשפה בחגים.

 

* מעל אלף תושבים השתתפו באירוע משאלת לב שהיה בסוף השבוע באמירים, ובו נאספה תרומה של מעל 20 אלף ₪.

 

* בשנת הלימודים הבאה תיפתח באמירים מגמת מחול. חלק מהמגמות יחלו כבר בכיתות חטיבת הביניים.

 

* יוכנסו לשימוש פחים סגולים למיחזור זכוכית ולאחריהם פחים לאיסוף מתכת.

 

* נפתח השביל בוואדי הקסום. פרויקט יפיפה שבא מתוך הקהילה ויהווה מקור משיכה לטיול בבוסתנים.

 

 

* המועצה פנתה לחברה שבצעה עבורה בדיקת קרינה בבית ספר קשת במטרה לבחון את הליקויים שהתגלו בבדיקת המשרד לאיכות הסביבה. יועץ הקרינה אמר כי הכל תקין ואנחנו סתם מבזבזים כסף, אולם לעיתים, למען השקט הנפשי של הורים, צריך לעשות פעולות החריגות ברמת ההקפדה והדאגה. יחיאלי הסביר כי דו"ח המשרד לאיכות הסביבה זיהה נקודות בודדות, צמוד לארונות חשמל, בהן אסורה שהייה ממושכת של מספר שעות. כיתה ה'-2 עברה לכיתת לימוד אחרת, לא כי היה בכך הכרך, אלא למען השקט הנפשי. מובן כי זהו נושא המעורר פחדים והקשה להסבר והמועצה פועלת להקטנת הקרינה, למרות קביעת היועץ כי אין בכך צורך.

 

* אתר המועצה שודרג.

 

* המועצה עובדת על מפעלי הקיץ שיהיו השנה בתכונת מיוחדת ומעניינת.

 

* נערך מבצע כריתת עצים בהמלצת קרן קיימת לישראל. עצי אורן רבים במרחב הכפר חולים או זקנים ויש לכרות אותם לפני שיפלו ספונטנית על אנשים או רכוש. לעיתים הכריתה גם מחלישה עצים סמוכים הנשענים עליהם.

 

בעניין זה התפתח לאחרונה דיון בפייסבוק. להלן חלקו:

ערב טוב,
שמי זיו שטיין ואני תלמידת י"ב במנור כברי, וגרה בכפר ורדים מאז גן חובה. (גם למדתי כאן ביסודי ובחטיבה)
אני רוצה לפנות אלייך (סיון יחיאלי) בנוגע למשהו שמאוד מטריד אותי בזמן האחרון… זה התחיל מזה שראיתי שכורתים את חורשת האורנים שנמצאים במתחם הקאנטרי ומקיפים את הבריכה, כמובן שיש גם את כריתת היערות בשלב ו' בשביל הקמת בתים נוספים, והיום כשטיילתי בחורשת בר-בת ראיתי גם שם בולדוזרים שמורידים את כל החורשה!
אני אמנם לא יודעת מה עומד מאחורי זה, אבל בתור מישהי שגדלה בתוך החורשות האלה ואוהבת לטייל בהם, להיפגש עם חברים ובאופן כללי, לפי דעתי, כל הקסם של כפר ורדים טמון בירוק, בחורשות ובואדים, זה ממש כואב לראות!
הייתי שמחה שתפסיק את הדבר, אם אפשרי, ואם לא אפשרי – אפשר לקבל קצת מידע למה מורידים את כל העצים בכפר???

 

תשובת יחיאלי:

 

בוקר טוב זיו, תום וניל,

אתם צודקים שעצוב לראות אורנים נכרתים ומשנים את הנוף ביישוב ובעניין זה לא משנה הסיבה. למרות זאת, מדובר במספר אתרים בהם כורתים עצים שקק״ל, הגורם המקצועי, קבע כי עצי האורן חולים או מסוכנים וחייבים להורידם. במקומות אחרים, מדובר בפית
וח של בית ספר או שכונה. ברוב האתרים מדובר בעצי אורן שנשתלו על ידי קק״ל ומטופלים על דרך השגרה על ידי יערנים שלהם.יערני קק״ל קבעו שחורשת הבר בת צריכה לעבור חידוש מלא והמליצו לכרות את רוב העצים שבה ולטעת אחרים במקומם. בשלב זה לא קיבלתי את ההמלצה והם רק מדללים ומורידים עצים מסוכנים.

בבריכה היו העצים מסוכנים.אחרי כל זה, צריך לזכור שבכפר ורדים יש גם הרבה נטיעות שמאזנות את הכריתות וככל שניתן מוסיפים עצים. אם תיקחו למשל את החורשה היפה ליד השכונה הוותיקה, השטח שם היה מופר לחלוטין והיום יש שם חורשה יפה שנטע היישוב. כך גם בוואדי הקסום.

 

**

 

עוד בישיבת המועצה:

 

1.5 מיליון ש"ח לסילוק אבנים ומסלעות ולהרחקת השפנים.

 

מאיר גרינפלד מציע להפעיל בכפר חברת שמירה עם שני כלי רכב 24 שעות ביממה.

ראו סקר!!

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  רעיון – על כל עץ שכורתים
  המועצה תתחייב לטעת 2 במקומם בשטחי הכפר.
  כך יהיה גם ירוק, גם אקולוגי, גם מתחשב בסביבה והעצים יקלטו את הפחמן הדו חמצני שמחמם לנו את האטמוספירה.

 2. 123 הגב

  לגבי הקרינה- זה הפתרון להעביר כיתה לחדר אחר??
  יפה מאוד…כל פעם נסגור חדר והכל יהיה בסדר..
  אגב, הכיתה שמתפקדת כממלאת מקום היא כיתה מקצועית…שעכשיו תלמידה זרוקים בחוץ ובמסדרון…פתרו עניין אחד ויצרו בעיות נוספות..
  צורה לאיך פותרים דברים..שלא נשכח גם קרינה בכיתות אחרות..אותם אין לאן להעביר..

  ולגבי מגמת מחול באמירים- יפה מאוד, אבל למה במקביל לא משקיעים בגנים וביסודי??? ובמקום להשקיע פותרים הכל בסגירת חדרים,פיטורי גננות ומורות ובלאגן שלם???

 3. מיחזור הגב

  מיחזור סוללות

  מעניין מה עם מיחזור סוללות
  התקנת מיתקן בכל נק מיחזור
  פשוט קל ונוח
  קיים בכל הרשויות השכנות
  נשמח שיהיה גם אצלנו
  ואם במיחזור עסקנו חסרה עמדה קטנה במרכז המסחרי ליד הדואר
  כולם רואים את כמות הדואר שנזרקת כל הזמן
  וכנראה שרק אם יהיה ראש מועצה חדש הוא יתפנה לראות מה קורה מתחת “לאף המועצה”

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן