המדד הפריפריאלי החדש


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

כפר ורדים ירד בדרוג אבל עלה בסיכויים לקבל הטבות מס. בשורה גדולה למעלות-תרשיחא ומטה-אשר

 

כפרניק 23659129_10210562970250180_8715410321315387470_n המדד הפריפריאלי החדש

 

 

כפר ורדים מתקרב לסף הטבות המס

 

תוספת למטה אשר, שלומי ומעלות-תרשיחא

 

ישובי הגדר יהנו מאחוז נוסף והגדלת התקרה

**

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את מדד הפריפריאליות החדש של ישראל. דירוג היישובים המרוחקים ביותר משירותים, מפעילויות ומאזור המרכז.

המדד מגדיר אזור על פי שני פרמטרים:

הפרמטר הראשון, שמשקלו עומד על 2/3 מהחישוב, הוא הנגישות הפוטנציאלית. מרכיב זה מבטא את הקרבה של התושבים לשווקים, שירותי בריאות, מקומות תעסוקה, לימודים ומרכזי קניות ופנאי.

הפרמטר השני, במשקל של 1/3, הוא המרחק מגבול מחוז תל אביב, שמוגדר כמרכז הכלכלי והעסקי של המדינה.

כפר ורדים שעד כה דורג במדד פריפריאלי – 4 דורג במדד החדש במדד פריפריאלי – 3. השינוי במדד מתקן עיוותי עבר ומגדיר בצורה טובה יותר את הפריפריאליות של כל יישוב ויישוב ברחבי המדינה.

מהמועצה נמסר כי, עבור כפר ורדים מדובר בבשורה חשובה מאוד שאמורה להיטיב את מצב היישוב במגוון נושאים כגון השתתפות בקולות קוראים ועדיפות לאומית.

לעניין הטבות המס משפר המדד את מצבם של יישובי הגליל המערבי כמו גם של כפר ורדים. כזכור בשיטה החדשה ניתנות הטבות המס על בסיס צבירת נקודות. עד כה התמודד כפר ורדים עם שני חסמים מרכזיים:

הראשון הוא שעל מנת לקבל הטבת מס, יישוב זקוק למינימום של 25 נקודות. על פי המדד הישן צבר כפר ורדים 20 נקודות בלבד, בעוד על פי החדש הוא צובר 32 נקודות ועובר לראשונה את סף הזכאות.

השני הוא המדד החברתי כלכלי, נקבע כלל החוסם יישובים ממדד חברתי כלכלי 9 מזכאות להטבת מס. חסם זה עדין בתוקף וראש המועצה יחד עם חברי ההנהלה פועלים על מנת להסירו עד לסוף שנת 2018, כך ייכנס כפר ורדים באופן קבוע למפת היישובים הזכאים להטבת מס.

סיון יחיאלי ראש המועצה המקומית כפר ורדים: ”זוהי בשורה משמחת מאוד עבורנו. התיקון עושה צדק עם כפר ורדים ועם כל יישובי קו העימות בצפון. התוצאות יורגשו היטב בעתיד. הודיתי באופן אישי ליו“ר וועדת הכספים ח“כ משה גפני שהיה הכוח המניע לתיקון המדד.“

מעיריית מעלות-תרשיחא נמסר כי שהדירוג הפריפריאלי החדש של של העיר ומעצה אזורית מטה אשר נקבע באשכול 3, ולא באשכול 4 כפי שהיה לפני כן, מעלה את אחוזי ההנחה במס ל-12%, במקום ל10%. השינוי נרשם גם בתקרת ההכנסה אשר גדלה גם מ-162,000 ₪ ל-192,000 ₪.

לדוגמא, שכיר שהשתכר במהלך שנת 2017, 14,900 ₪ ברוטו בחודש, שילם כל חודש מס הכנסה בגובה 426 ₪, אך עם השינוי אשר יחל בינואר הקרוב, אותו אדם לא ישלם מס כלל, דבר אשר יגדיל את הכנסתו הפנויה ב 5,112 ₪ בשנה. שכיר המשתכר 15,500 ₪ ברוטו בחודש, ישלם מס בגובה 102 שקלים בחודש, לעומת 612 שקלים בחודש עד סוף שנת 2017. חיסכון של 6,120 שקלים בשנה.

מעיריית מעלות תרשיחא נמסר כי החלטת הלמ”ס תאפשר לתושבי העיר ליהנות מתוספת משמעותית בהכנסתם הפנויה – דבר שימשוך אוכלוסייה חזקה נוספת לשכונות החדשות הנבנות בעיר, הנהנית כיום מתנופת פיתוח.

שלמה בוחבוט: “ידענו כי אנו חייבים לפעול ולעקוב שהלמ”ס מבצעים כפי שנדרש בחוק בדיקה מחודשת של המדד, והנה היום אנו באים עם בשורה חשובה מאד לתושבי העיר וכן לאוכלוסייה חדשה שאנו קולטים בימים אלו, כחלק מתנופת הבנייה והפיתוח. אין לי ספק כי השיווק של שכונות איכותיות לצד פיתוח פארק הייטק ועסקים המשותף עם כפר ורדים, עליו אנו עמלים בימים אלו, ומקורות תעסוקה מאד איכותיים באזור בתחום הטכנולוגיה המתקדמת, ימשוך אלינו מהנדסים ואנשי הייטק רבים. וודאי לאור העובדה שכביש 6 מתקרב בצעדי ענק אלינו.”

*

ראש מועצה מקומית שלומי, גבריאל נעמן: “הישוב שלומי צפוי להתחזק בעקבות הגדלת הטבת המס מ-17% ל-19% והעלאת תקרת המס מ-204,000 ₪ ל-247,000 ₪.  החלטה זו תשפיע מאוד על שלומי בשנים הקרובות ואנו צופים גידול משמעותי בביקוש השטחים בשכונות החדשות וחיזוק משמעותי של האוכלוסייה היישובית”.

*

בפוסט שפרסם ניצן מאיר מפורום יישובי הגדר – גליל מערבי, הוא מציין כי המדד החדש יעלה את הטבות המס במספר ישובים בגליל המערבי. לדבריו, יוגדלו משמעותית הטבות המס לתושבי קו העימות מ-10% עד לתקרה של 161,000 ש”ח בשנה עד ל-12% עד לתקרה של 192,000 ₪ בשנה (לבן זוג).

הישובים צמודי הגדר ראש הנקרה, חניתה, אדמית ובצת יזכו לתוספת של אחוז נוסף ו-6000 ש”ח תוספת לתקרה המוכרת במס.


2 תגובות

 1. יוסקה שפיץ הגב

  מעניין, אבל…
  למה הדוגמה היא על תושב מעלות ולא תושב כפר ורדים?

 2. פרידה גרנות הגב

  חיפשתי היום פרטים על השבעה של מש היטנר וניתקלתי באתר חדש שאין בו מודעות שמחה ואבל.
  בצעדי הכתבות. כך שניתן לברך או לנחם את המש.
  מקוה שבסוף נהיה מעודכנים בכל הנושאים החברתיים בכפר.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן