היסטוריה במועדון הזהב


נשים בהיסטוריה. מרצה: מינה הטסון
מינה הטסון

סדרת ההרצאות בהיסטוריה מתקיימת במועדון זו השנה השלישית. הפעם: נשים-נשים.

כפרניק  מועדון הזהב_2 היסטוריה במועדון הזהב

סדרת ההרצאות בהיסטוריה מתקיימת במועדון זו השנה השלישית. והפעם: נשים-נשים.

היסטוריה של מקום והיסטוריה של… נשים

 

בימים שאמי הייתה בין באי מועדון 50+, בימים שהמועדון שכן בצריף שהיום הוא משכנו של  מועדון הזהב שלנו… – דובר אז על הרצאות בהיסטוריה שאביא למתעניינים במועדון.

״כשאהיה בשבתון״…. השבתי לאנשים היקרים האלה שעברו משכבר מעולמינו: רייזי ואהרוצ׳ק, חיה (אמא של חגית זאב), תמר וצפל זגר, חנה אש זכרם לברכה….

שבתון הלך ובא… הצריף הוחלף לחדר (למקום שהיום מצויה חנות יד שניה…). דור הלך ודור חדש ונמרץ בא. המבנה הקבוע גם הוא הוא כבר צר מלהכיל, השבתונים הוחלפו בפרישה והנה הגיעה שעת ההיסטוריה המובטחת.

להזכירכם כי בשלושים פלוס שנות חיי טרם הפרישה, עסקתי בהוראת היסטוריה בתיכון. מטבע המקצוע עסקתי בנושאים הקשורים לתכנית הלימודים הממלכתית. תכנית שיש בה קול חינוכי ואינדוקטרינרי.  נושאים אחרים, עסיסיים יותר, תמיד קרצו לי מהצד וחיכו לי כנושאי מחקר, רק עם פרישתי.

לפני שנים אחדות, ביום תחילת החוג, הזכרתיהו כמחווה לדור המייסד, שאמי האהובה, ליבי ז״ל, הייתה חברה בו וחוותה בו פעילויות, אירועים מרגשים מרחיבי דעת ורגשות. דברים משמעותיים בסתיו חייה.

 

החוג להיסטוריה החל לפני שנים אחדות ותוכנו מתייחס לדמויות של נשים לאורך ההיסטוריה. הנשים שנבחרו לקורסים היו כאלו שהמחקר ההיסטורי התעלם מקיומן, כי נתפסו כשוליות. להזכירכם שעד לשליש האחרון של המאה ה-20  – הנושאים שנבחרו כראויים למחקר היו נושאים השייכים בד״כ לתחום הפוליטי, יחסים בינלאומיים, או גאו-פוליטיים. עם המודרנה, הרלוונטיות של מחקרים היסטוריים מתחומי חיים ותרבות שונים נעשו מקובלים יותר, בתנאי שהם עומדים בכללי המחקר ההיסטורי. בין התחומים הללו בולטים גם מחקרים המתייחסים לנושאי מיגדר. עפ״ר נחקרות דמויות של נשים שהיו בעמדות של הנהגה.

בחרתי נשים שהשפיעו מאחורי הקלעים במטרה להביאן  למרכז הבמה. משתתפי החוג מקבלים את הרקע ההיסטורי שבה פעלה הדמות הנשית.

 

ההרצאות נעשות בדגש על הבאת הרוח התרבותית-חומרית של התקופה וחיי יום יום. ההרצאות מלוות במוזיקה של התקופה בה חיה הדמות הנשית. גם אומנות הציור והפיסול משתלבת בהרצאות.

דוגמאות לכמה מהדמויות שדנו בהן:

 

אספסיה, בת זוגו של פריקלס המדינאי האתונאי ואם בנו שירש אותו. במאה ה-5 לפנה"ס, אספסיה דמות מושמצת עפ"ר. אני מראה כיצד השפיעה על עיצוב הדמוקרטיה האתונאית העתיקה. כיצד השפיעה על שיטת הרטוריקה בפילוסופיה האפלטונית. שניהם יסודות משמעותיים בהתפתחות האנושית המערבית. מהנשים המפורסמות ביותר שחיו ביוון העתיקה.

בכתביהם של אפלטון ופילוסופים אחרים וכן אצל חוקרים מודרניים מוצגת אספאסיה כדמות יוצאת דופן, המתבלטת בשל השפעתה הפוליטית הרבה והכריזמה האינטלקטואלית שלה. יחד עם זאת, מעט מאוד ידוע על חייה באופן וודאי.

 

הציירת אירה יאן [סוף המאה ה19-עד 1917] שלא הייתה  לה עדנה, לצערי, בתולדות האומנות בכלל ובתולדות האומנות המקומית בפרט. בדיון נראה כיצד השפיעה על נושא האהבה ביצירה הביאליקית. נודעה כאהובתו של חיים נחמן ביאליק וכחברה בקומונת האמנים "בצלאל".

על רקע פרעות קישינב  הכירה את ביאליק. כתוצאה מהיכרות זו עזבה את חוגי המהפכנים ונפרדה מבעלה. ב-1906 עלתה לארץ ישראל עם בתהּ. ציירה ממראות ירושלים בסטודיו סמוך למבנה בצלאל. הייתה שותפה להקמת הגימנסיה העברית רחביה. לימדה ציור בגימנסיה.

במחקרים שנערכו עולה מסכת אהבתם של ביאליק ואירה יאן. ביאליק היה נשוי ומיואש מכך שהוא ואשתו לא הצליחו להביא ילדים לעולם וחי בפחד מתמיד פן תתגלה פרשת האהבים ותעיב על שמו הטוב, עד שניתק את הקשר עמה זמן מה לאחר שעלתה לארץ. חלקים גדולים מיצירתו של ביאליק מושפעים במישרין מן הקשר שהיה לו עם אירה יאן, אשר מהווה, לדעתה, את פרשת האהבה המרכזית של חייו.

 

מאריה ולווסקה, אהובתו הפולניה של נפוליאון וניסיונה להציל את גורל מולדתה ולאחר מכן את נפוליאון עצמו [ סוף המאה ה-18, ראשית המאה ה-19]/

 

ג'ולי [יוליה] נשאוור-הרצל, אשתו של תיאודור הרצל. בדיון אני מראה כיצד דרך התמודדותו עם מחלת הנפש של אשתו, הביא ליצירת הציונות המדינית בסוף המאה ה-19 ראשית המאה ה-20.

בשל פעילותו הרבה בתנועה הציונית, לא הקדיש הרצל זמן או משאבים לשהות עם משפחתו.

 

השנה שיניתי קצת כיוון. לא עוד נשים עלומות, אלא דמויות ממרכז הבמה ההיסטורית עליהם נשקיף באור אחר. אור הלקוח מניתוח אירועים בהבנות שלנו כבני המאה ה-21.

לדוגמא אנחנו עוסקים השנה במלכה אלינור מאקיטאן, בת המאה ה-12/13. דמות נערצת וגם מושמצת. נראה את ההשפעה שהיתה לה על ימיה ועל הימים שבאו אחריה, בתחום המדיני והתרבותי. הייתה אשת מלך צרפת, אשת מלך אנגליה ואמם של שלושה ממלכי אנגליה. היא חיה בעיר בורדו, וירושתה של אלינור שהשתרעה מנהר הלואר ועד הרי הפירינאים, שטח גדול יותר מאשר כל נחלותיהם של מלכי צרפת.

סדרת ההרצאות תהיה בימי שני בין השעות 10:00-9:00

הקורס מלווה במצגת המדגישה את תרבות התקופה.

עלות: 20 ₪ לחודש.

תגובות פייסבוק


0 תגובות

  1. עליזה כ"ץ הגב

    נשים בהיסטוריה.
    מינה הטסון- אחת מהנשים שתיזכרנה לטוב בהסטוריה של… מועדון הזהב.
    ההרצאות מתקיימות בכל יום שני 09:00-10:00
    כולם מוזמנים- מומלץ בחום !

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן