הזיהום מתפן בירידה?


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

איגוד ערים לאיכות הסביבה: מועצת תפן והמפעלים משתפים איתנו פעולה.

כפרניק IMG_9939 הזיהום מתפן בירידה?

הילה בן דורי, מנהלת איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי: הזיהום מתפן נמצא בירידה ויש שיתוף פעולה טוב מאוד עם מועצת תפן והמפעלים.

 

יעקב זיו: העובדה שזה 13 שנה מועצת תפן נמצאת תחת זילות צו בית משפט וממשיכה להמטיר שפכים בחורש הטבעי, מעידה כי יכולים "לעשות מה שבא להם". תחלואת הסרטן בחלק המזרחי של כפר ורדים מעוררת דאגה.

 

הסכמה כללית: המטרת השפכים זו שערורייה, קטסטרופה, ביזיון, מחדל ולא יעלה על הדעת…

 

 

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי: מועצת תפן והמפעלים משתפים איתנו פעולה.

 

הילה בן דורי, מנהלת איגוד ערים לאיכות הסביבה, התארחה השבוע בישיבת מועצת כפר ורדים ואמרה כי הזיהום מתפן נמצא בירידה, וכי יש שיתוף פעולה טוב מאוד עם מועצת תפן והמפעלים.

בפתח הישיבה דיווח סיון יחיאלי על השתתפותו בישיבת מועצת תפן, ועל פגישה שערך אתמול, ביחד עם חבר המועצה יעקב זיו, עם דורית זיס, מנהלת מחוז הצפון של המשרד להגנת הסביבה. בפגישתם עם זיס, העלו יחיאלי וזיו את הסוגיות הקשות הנוגעות לזיהום בתפן כפי שעלה מדו"ח אל"ס "שקט תעשייתי 4".

לדברי יחיאלי, מנהלת המחוז רואה את הנושאים איתנו עין בעין, אם כי דברים רבים נמצאים מחוץ ליכולת ההשפעה ותחת חסמים בירוקרטיים, כמו תקציב משרד התמ"ת עבור קו ביוב מתפן, דרך ינוח, לעכו – שבינתיים מוקפא. לדבריו, שפכי תפן עדיין מומטרים באזור ודבר זה מהווה זילות החלטת בית משפט.

 

 

כפרניק IMG_9939_0 הזיהום מתפן בירידה?

 

 

בתחילת דבריה שבחה בן דורי את כפר ורדים וציינה כי התושבים מגיעים לכ-45 אחוזי מחזור, והוסיפה כי אפילו תושבי משגב הנחשבים לירוקים, אינם מתקרבים לאחוזים כאלו.

במצגת מפורטת הסבירה בן דורי את מדיניות איגוד הערים בביקורות השונות שעורכים במפעלי תפן, כולל תדירות הבדיקות, אופיין, הטיפול בליקויים וכו'. לדבריה, בתפן 24 מפעלים המוגדרים כבעלי פוטנציאל לזיהום סביבתי, כאשר וולקן הוא המפעל המדאיג ביותר מבחינת זיהום הסביבה, שהיה לאחרונה ב"שימוע" באיגוד הערים לאיכות סביבה גליל מערבי, בשל חריגות ברמת הזיהום המותרת. בן דורי ציינה כי מועצת תפן, בראשות צביקה כהן ואדם עינב, והמפעלים, משתפים פעולה בצורה טובה, מתקנים ליקויים ומתייחסים להערות. היא ציינה כי האיגוד לא פתח עד כה אף חזית משפטית נגד מפעלים מזהמים, משום שהליך משפטי הינו ארוך מאוד ובמשך המשפט המפעל נהנה מ"חסינות" בנושא הזיהום ותיקון הליקויים.

לדברי בן דורי, אשר הציגה את נתוני שנת 2012, ישנה התקדמות רבה בתחום איכות הסביבה שנובעת מחקיקה, פיקוח, מודעות ושיתוף פעולה הדוק עם כל הגורמים. לדבריה חברת ישקר שבעבר הייתה גורם מזהם, פתרה בעיות סביבתיות רבות. כן ציינה לשבח את מעורבות התושבים באזור ובאופן מיוחד את יעקב זיו, שלו אישית תרומה גדולה לשיפור המצב בתפן.

זיו אמר כי העובדה שזה כ-13 שנה מועצת תפן נמצאת תחת זילות צו בית משפט וממשיכה להמטיר שפכים בחורש הטבעי, מדאיגה מאוד, בעיקר משום שמעידה כי יכולים "לעשות מה שבא להם". הוא התייחס באופן מיוחד לבדיקות האוויר שלא מבוצעות באופן רציף, כפי שהומלץ בדו"ח של ד"ר ברננדה פליקשטיין שהוזמן על-ידי מועצת תפן. לדבריו, תושבים בכפר ורדים חיים בחשש, כאשר מקרי סרטן רבים, בעיקר בחלק המזרחי של הכפר, הסמוך לתפן, מעוררים דאגה רבה בקרב התושבים.

 

בתשובה לשאלה, כיצד מסבירה בן דורי את הפערים בין דו"ח אל"ס החמור מאוד, לבין סקירתה המעודדת – השיבה בן דורי כי ישנם הבדלים ב"ניתוח". כן נאמר כי דו"ח אל"ס מתייחס לשנים 2009-2011, בעוד היא הציגה את נתוני 2012, שנראים הרבה יותר טוב.

כל הנוכחים הסכימו כי העובדה שלשפכי תפן אין "פתרון קצה" וממשיכים להיות מומטרים באזור – זו שערורייה, קטסטרופה, ביזיון, מחדל ולא יעלה על הדעת.

מאיר גרינפלד אמר כי שורש הבעיה הסביבתית נעוץ בעובדה כי מועצת תפן היא ישות מוניציפלית עצמאית, דבר שאיננו קיים בעולם המערבי – ומעיד על קשרי "הון-שלטון".

 

יחיאלי סיכם כי בכוונת מועצת תפן להקים תחנת ניטור אוויר רציפה, וכי הוא מברך על כך.

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. יעקב הגב

  פתרון
  רק מעלות יכולה לקחת על עצמה את ניהול אזור תעשייה תפן.
  איחוד תפן עם כפר ורדים – בדיחה טובה.
  חבר מועצת כפר ורדים אורי אמיתי ישמור שזה לא יקרה.

 2. תושב מאוכזב הגב

  כמה זה מעניין?
  תושבים יקרים
  נכון שזה מעניין אותכם כקליפת השום?

  מחירי הנדל”ן חשובים יותר. בריאות פחות.
  שיהיה לכם לבריאות

 3. עמית הגב

  ל1
  מי זה אורי אמיתי?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן