דיון בהפרעה


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

יחיאלי: שלב ג' חלק ידוע בהתפתחות כפר ורדים * איילון: לחשוב על פיתוח וצביון הכפר * ניצב: הנתונים לא מדויקים והסיכונים כבדים

כפרניק DSC_3596 דיון בהפרעה

סיון יחיאלי: שלב ג' היה חלק ידוע בהתפתחות כפר ורדים * הקמת א.ת. והשכונה הראשונה במקביל * לא נפל פגם בתוצאות המכרז ובמידה ויהיה ביקוש נשווק מגרשים לבני המקום.

 

יורם איילון: המצב השתנה ויש לעשות חושבים על פיתוח וצביון הכפר.

 

יואב ניצב: הנתונים לא מדויקים. הסיכונים כבדים.

 

תושבים: דיון לא מאוזן, הנדל"ן בירידה, שלב ג' למעלות-תרשיחא, לשמור על הצביון.

 

**

אמש נערך במארג כנס לעדכון תושבי כפר ורדים בנושא שלב ג'. את הכנס הנחתה ד"ר דפנה בן ברוך, מתכננת ערים ומומחית בתהליכי שיתוף ציבור מהישוב יובלים שבמשגב. בפתח דבריה הזהירה בן ברוך את הנוכחים ואת ראש המועצה מלגלוש לתעמולת בחירות וציינה כי חלקו הארי של המפגש יהיה "יישור קו" עובדתי בנוגע למצב, וכי ב-22/5/18 יערך מפגש בו תהיה יותר אפשרות נוספת להחלפת דעות.

אולם המארג היה מלא עד אפס מקום במאות תושבים ובאווירה טעונה, ולא אחת נשמעו קריאות ביניים, הפרעות לדוברים וצעקות, לעיתים על סף אלימות.

בחלקו הראשון של הערב תיארו ד"ר בן ברוך וראש המועצה סיון יחיאלי את המצב, כולל סקירה היסטורית שאלו עיקריה: לכפר ורדים תכנית מתאר משנת 1980 הכוללת כ-3,920 יחידות (15,000 תושבים). 720 יחידות בשלב א', 1,400 בשלב ב' ו-1,800 בשלב ג' בו מתוכננת גם בניה רוויה (רבי קומות) וזאת בשל דרישת המדינה לצופף את הבניה.

בנוסף, בשלב ג' מתוכנן אזור תעשיה משותף עם מעלות-תרשיחא, עם צפי הכנסות של כחמישה מיליון ₪ לשנה לכפר ורדים. בשל הקמת התשתיות לכל השטח, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) מחייבת כי אזור התעשיה יוקם במקביל לשכונה א' (כחמש-מאות יחידות דיור. בתכנון עוד שתי שכונות נוספות). המשך שיווק ואכלוס כל שלב ג', הוא עניין לשנים רבות מאוד.

כן נסקר בקצרה המעמד ההיסטורי של "החברה לפיתוח כפר ורדים", הקיפאון הממושך בפיתוח הכפר לאחר ביטול ההרשאה לחברה, המאבק על החוסרים בתשתיות ובמבני ציבור, ביטול ועדות הקבלה, התנגדות תושבים משלב א' להקמת שלב ב', תהליכי התכנון של שלב ג' ועוד.

ד"ר בן ברוך ציינה כי בכפר ורדים תהליך הזדקנות אוכלוסייה, וכי היעדר חוסן כלכלי מסכן את עתיד הכפר ועצמאותו. היא הדגישה את חשיבת אזור התעשייה להכנסות המועצה, כמו גם לאפשרות תעסוקה לתושבים; וערכה השוואה בין עומר (עם א.ת. תעשיה הנותן הכנסות ארנונה של 6.5 מלש"ח בשנה) לכפר ורדים במצב הנוכחי.

בסיכומו של החלק הראשון, תיאר יחיאלי את תוצאות המכרז האחרון, בו כמחצית מהזוכים ב-122 המגרשים הינם בני מיעוטים. יחיאלי אמר כי למרות הערכים הליברלים וההומניסטים של רוב תושבי הכפר, הם אינם רוצים לגור בשכונה מעורבת, וגם לנו זכות ל"השתייכות" ולשמירה על הצביון היהודי ציוני של הכפר. לדבריו, יש הבדל גדול בין בודדים המתקבלים בברכה, לבין קבוצות גדולות המשנות את הצביון והמאזן הדמוגרפי. כן הוסיף, כי בשכונה א' יש עוד 53 מגרשים המיועדים למכרז לבני המקום, ושאר השטחים אמורים להיות משווקים לקבלנים לבניה סמי רוויה, כמו "השכונה הצעירה" בכפר (שכונת הציפורים: זמיר, עפרוני וחוחית).

 

 

כפרניק DSC_3474 דיון בהפרעה

 

 

חלקו השני של המפגש היה מורכב משאלות ותשובות. היו בין מבקשי רשות הדיבור כאלו שציינו כי הדיון איננו "מאוזן", ערערו על הנתונים שהוצגו והלינו על הנחייתה של ד"ר בן ברוך.

במענה לשאלה, אמר יחיאלי כי ההרשאה של רמ"י לשלב ג' פתוחה לעיון הציבור. הוא הסביר כי פיתוח שלב ג' החל עוד טרם השלמת שלב ב', מתוך הרצון לקדם את אזור התעסוקה, דבר שעוד ייקח מספר שנים. הוא הוסיף, כי המועצה איננה יזם או בעלת קרקעות, אבל מעודדת קבלנים לבניה סמי רוויה בשלב ב'.

עוד הסביר, כי המכרז הראשון, לפני כשנתיים, נכשל כתוצאה מכך שהשטח לא היה מפותח והמחירים לקרקע היו הרבה יותר גבוהים. בהתייחסו למכרז האחרון, אמר כי בתחילה עלה חשש לקנוניה, אולם בבדיקה של המועצה ורמ"י לא נמצא דבר; ואם כן ימצאו פגמים, ייפסלו רק המגרשים הספציפיים. יחיאלי ציין כי חלק מהזוכים במרכז רכשו את הקרקע כ"השקעה", ורק בטווח הארוך נוכל לראות מי הם באמת התושבים במקום. לדבריו, רמ"י לא אפשרה להקדים את המכרז של 53 יחידות לבני המקום, אלא רק לאחר "המכרז הפתוח", וכי נצא אליו כשנחליט ונראה שיש מספיק התעניינות.

באשר לשאלה מדוע לא נלחם על צביון הכפר, כפי שנאבק בעניין המקווה, השיב יחיאלי כי עניין המקווה היה באחריות ובשליטת המועצה כאשר היו חסרים מבני ציבור בעדיפות גבוהה ואין הדבר דומה למצב בשלב ג'. יחיאלי גם התייחס לירידת ערך הנדל"ן בכפר, והאשים את המומנטום התקשורתי השלילי בנושאי המקווה, הטבות המס ועכשיו שלב ג'. הוא שלל את ההצעה להעביר את שלב ג' למעלות-תרשיחא בשל החשש להחלשת הכפר שיוביל לאיחוד עם העיר השכנה.

 

עופר חלה, מועמד סיעת אופק לראשות המועצה, אמר כי מופתע שבשלב כל כך מאוחר נזכרים להביא מומחית בתחום תכנון הערים, כאשר היה צריך להציג מזמן את התרומה וההשפעות של שלב ג' על כפר ורדים. הוא ציין את החשש מגידול מואץ על צביון הכפר, הוצאות תקציב ועוד.

חבר המועצה יורם איילון (לשעבר סגן ראש המועצה) אמר כי למרות ששלב ג' נמצא בתכנית המתאר של הכפר, דברים רבים השתנו מאז 1980, כמו למשל ההרחבות בקיבוצים שמהוות תחרות אטרקטיבית לכפר ורדים. הוא הדגיש את החשיבות על שמירת צביון הכפר כציוני-יהודי, וציין שאוכלוסיות ערביות וחרדיות אינן מתאימות לכפר.

איילון ביקש לעשות "חושבים" בנוגע לכל שלב ג' ושאל את ד"ר בן ברוך, האם ניתן לעצור את הרכבת. היא השיבה כי האדמות הינן של רמ"י, וכי משבר הדיור המתמשך יוצר לחץ להמשך השווקים. בעניין זה חלק עליה יחיאלי ואמר (גם בתשובה לשאלה אחרת) כי אין לוח זמנים להמשך הפיתוח ונוכל להמשיך על פי שיקולים שלנו, וכי הוא מתואם עם שר האוצר וראש מטה הדיור.

חבר המועצה יואב ניצב אמר כי חברי המועצה מקבלים זימונים על החלטות כבדות משקל זמן קצר לפני הישיבה, ללא יכולת להתכונן. הוא הוסיף כי חלק מהנתונים שהוצגו, בעיקר בנוגע להשוואה עם עומר, אינם נכונים.

לדבריו, תוספת של אלפי בתי אב דווקא תכביד על תקציב המועצה, משום שהכנסות הארנונה לכל בית, אינן מכסות את ההוצאות לשירותים השונים. ניצב הוסיף, כי המועצה לקחה על עצמה סיכון כלכלי ענק בפיתוח שלב ג', ואם יהיה כישלון או חוסר התאמות, המועצה והתושבים ישלמו את המחיר. לדבריו, זו הסיבה שעיריית מעלות-תרשיחא לא לקחה סיכונים ונתנה לחברה חיצונית לעסוק בפיתוח גבעת האורנים.

 

יחיאלי השיב כי בשכונות אחרות, מעלות-תרשיחא דווקא כן מפתחת בעצמה, ויש לכך יתרונות כלכליים גדולים מאוד; והמועצה "גידרה" עצמה היטב בפני סיכונים כלכליים.

בסיום הזכירה ד"ר בן ברוך כי ב-22/5/18 יערך מפגש נוסף ובו יהיה מקום לבחינת שאלות כמו צביון הכפר והתייחסות תושבים.

 

המפגש אמור היה להיות גם על נושא החלפת השטחים עם מעלות-תרשיחא, אולם בשל קוצר הזמן, לא היתה לכך כל התייחסות.


0 תגובות

 1. אריק הגב

  שלב ג’ ואיזור תעשייה
  אין שום הצדקה לפיתוח שלב ג’ וגם סיון יודע זאת.
  ההשתתפות עם מעלות לגבי איזור התעשייה היא מכיון שסיון חכם
  ומראש רוצה לנער מעצמו את הכישלון של הבאת עסקים כי
  ששום עסק לא יגיע – כפי שכראש מועצה לא הביא שום תקציבים ליישוב.

  סיון הביא יועצת חיצונית שתגבה את ההחלטות השגויות שהוא קיבל בדיעבד
  וזאת על חשבוננו.

  באמת שאני לא מאשים בהכל את סיון מכיוון שהמדינה נותנת יד שליישוב
  של 6000 תושבים – תהיה מועצה עצמאית שזוללת את הארונונה לטובת שכר
  ורכבי ליסינג.
  בהצלחה לתושבים.
  סיון – נתראה בבחירות.

 2. ירון הגב

  סיון 10 שנים ראש מועצה
  יחיאלי גם התייחס לירידת ערך הנדל”ן בכפר…והאשים את המומנטום התקשורתי השלילי בנושאי המקווה, הטבות המס ועכשיו שלב ג’.

  תיקון קל:
  0 ש”ח בהבאת תקציבים ממשרדי ממשלה.
  0 בנייה עבור זוגות צעירים.
  0 בהשקעה במתקנים ביישוב.
  0 השקעה בחזות היישוב – רחובות פנימיים.

  ניפוח של תפקידים במועצה (ראשי ערים יכולים לבוא ללמוד מסיון)
  מנכ”ל מועצה.
  מהנדס מועצה.
  עוזרת ליו”ר קו עימות.
  אחראית שיווק שלב ג’.
  תתקשרו למוקד – יושמע לכם כל התפקידים הנוספים.

 3. כהן הגב

  הכשלון מהדהד בכל הארץ אפילו באילת
  זהו הבנו זומנו לדיון ב2 סודיות סיון לא התייחס הביא מנחה שהוכיחה שנרשם ועכשיו התעורר פתאום נזכר שצריך ציבור שיסייע לו לצאת מהבוקר שחפר

 4. יעקב הגב

  יורם חלה וניצב
  הצליחו לגעת בקצה הקרחון סיון זעק לעזרה פתאום נזכר שיש קהילה נעזור לו באוקטובר שילך הביתה.אולי כחלון יתן לו את מבוקשו כחלון הוא שלך לנצח

 5. איל הגב

  למי שלא הבין
  סיון נכשל אפילו ההסבר של הד”ר שהביא הסבירה הייטב בעומר עבדו לאט לאט אצלנו ניסו לרוץ קדימה ונפלנו. נדאג לתקן באוקטובר סיון יוחלף

 6. שמעון הגב

  כשלון

  ואין מה להוסיף הונאה מעולה והציבור התעורר יאלה החלון מחכה לך אחרי העבודה קדימה התפקדות לליכוד

 7. גדי הגב

  כמה התנשאות של סיון
  יחיאלי אמר כי למרות הערכים הליברלים וההומניסטים של רוב תושבי הכפר, הם אינם רוצים לגור בשכונה מעורבת.

  מתייחס לתושבי הכפר שמתנגדים למהלך כ- “הם”.

  תן דוגמא סיון – מכור את ביתך ותעבור להתגורר בשלב ג’.

 8. סמבלוסק הגב

  סיון חייב ללכת הבייתה
  הדיון אכן ייצג את סערת הרגשות וחוסר שביעות הרצון מ-10 שנות שילטונו של סיון:
  * כישלון הטבות המס – בסוף השנה נהייה היישוב היחידי בארץ שישללו ממנו הטבות המס.
  * ירידת ערך הדירות.
  * נטישה המונית.
  * ויתור על נכסי הכפר (מכירת המרכז המסחרי, הקנטרי, שטחי תעשיה, השטחים הירוקים
  בפאתי הכפר).
  * בניית שכונה עצומה בכניסה לכפר וטישטוש הגבול בנינו לבין מעלות.
  * ביזבוז עצום של כספי ציבור (הוספת תב”רים במאות אלפי שקלים לתיקון ליקויי בנייה
  באולם הספורט ובחטיבת התיכון).
  * צימצום ימי איסוף האשפה והגזם (שלא נדבר על גינון/נקיון וכו’ בשלב ב).
  * יצירת שסע בכפר בין חילוניים לדתיים וביננו לבין שכננו ממעלות.
  * חוסר גיבוי לתושבים במאבק מול החרדים ממעלות (ראה מקרה אורי שלוש).
  ועוד ועוד ועוד.
  עוד קדנציה אחת והלך על כפר הורדים.

 9. חכמי הגב

  ד”ר בן ברוך ציינה כי בכפר ורדים תהליך הזדקנות אוכלוסייה

  ולכן צריך שני בתי חולים סיעודיים. את פסטיבל הקרמיקה בסוכות של טובי הקרמיקאי ם בארץ סגר. נבחר לפי האזנדה של התנגדות ל"מקווה" וישב עם דרעי שרת הזקנים גילה גמליאל והרבנים ….. לישראל בחנוכת המקווה. מזניח שנים מרובות את מועדון הזקנים ופוזל להעביר אותו לניהול המתנס. מעביר שטחים של כפר ורדים למעלות. ואנשים עוד חושבים שהוא מתנהגבצורה "נבונה" תעבור למשרה הבאה וכמובן בפוליטיקה שם אפשר להשמיע כל מה שרוצים לשמוע.

 10. כהן4 הגב

  מספיק ודי השלטים מפא”י
  זוכרים?
  סיון מספיק

 11. זמני הגב

  סיפורי על באבא

  זהו זמנך עבר

 12. ... הגב

  …עופר חלה הזה. אף אחד בחיים לא שמע עליו

  והוא בא לעשות יחסי ציבור לצרכים הפוליטיים שלו בכנס במקום לתת לתושבים לדבר. 20 שנים אף אחד לא שמע עליו ופתאום יש לו מה להגיד…..

 13. שימי הגב

  שמעתם את העו”ד שסיפר על השיווק המוצלח שלו בגבעת האורנים
  איך יש לו בכלל ….

 14. כמה טיפשים אנחנו יכולים להיות? הגב

  יחיאלי – בחשמל של הבלונים אפשר היה להקים אולם ספורט.
  נכנסתי לבלונים של הספורט פעם ראשונה והבנתי שמה שמחזיק אותם זה מפוחי אוויר העובדים 24 שעות ביממה לפחות 25 שנה.
  החשמל עולה 10 שקלים לשעה ולפיכך עלות החשמל עד כה בסביבות 2 מיליון שח.
  בכסף הזה היה יכול סיוון לבנות אולם ספורט חדש.

 15. היה שם ולא צעק הגב

  אבי כהן
  אכן הדיווח לא משקף את אווירת ההתלהמות של אבי כהן וחבריו.
  הפגינו חוסר כבוד.
  וחוסר תרבות מינימלית.
  והם עצמם פוגעים בציון הכפר!!

 16. דניאל הגב

  הזמנה למפגש על שלב ג

  סיון
  בורח
  מהתמודדות עושה סלקציה ברישום

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן