ברכות והארות


קובי שקד
ברכות על פתיחת האתר החדש… ואולי זה רק השם שהשתנה…
ראו סקר על הטוקבקים!
כפרניק _של with Eliyah ברכות והארות

ברכות על פתיחת האתר החדש . . . ואולי זה רק השם שהשתנה . . .

סקר חדש בנושא הטוקבקים!!!

 

 
בכל אחד חבוי בדרך כלל רצון עז להתבטא. עידן האינטרנט פתח דלת שהכניסה בה חופשית לכל אחד להגיד כמעט את כל מה שעולה על רוחו. דרך הדלת הזאת נשאבו רבים שהחליטו לשמור על אלמוניותם כדי שלא ידעו מי זה המפיץ דברי הבל ושטות – אוי לבושתו – והכול תחת הכותרת דמוקרטיה וחופש הדיבור רחמנא לצלן.
כשפתחתי לראשונה את האתר שמחתי לראות את שמם המלא של כמה מהכותבים מתחת לכותרת הכתבה ואני אפילו מכיר אישית כמה מהם ומכבד אותם על כך.
 
כפרניק _של with Eliyah_0 ברכות והארות
 
 
מהפכות זה לא התחום שלי, למרות שלדעתי ישנם לא מעט תחומים הדורשים כמה שינויים רדיקלים כדי להציל אותנו מטביעה ברפש של עצמנו. המהפכות בהיסטוריה הביאו בדרך כלל לשינויים חיוביים כזאת גם "מהפכת האינטרנט" – אלא שלא זכורה לי מתוך לימודי ההיסטוריה מהפכה שהביאה איתה יחד עם הטוב גם את הרע במסה כזאת אדירה כמו המהפכה הזאת. ודאי שיש הרבה תועלת בשימוש באינטרנט בעיקר בתחום העסקי והרצון לדעת. אבל מעבר לכך ואיני יודע לקבוע לגביו את החלק היחסי – יש גם שימוש גס, משולל רסן ומסוכן במדיה הזאת.    
התרומה בהפיכת הטוב לרע באה משתי קבוצות עיקריות כשאחת מהן היא קבוצת ה"טוקבקיסטים". בכפר ורדים לצערי מצאתי רבים מידי מהסוג הפחות חיובי – כן, יש גם כמה שהם ענייניים. הייתי שמח מאד אם למשל לא יועלו כתבות או תגובות ללא שמם המלא של הכותבים. אני לא חושב שדרישה כזאת היא לא לגיטימית ובלבד שהדבר מוצהר חד משמעית על ידי מנהלי ועורכי האתר. ואל הטוקבקיסטים אני פונה בתחינה: "אנא אל תשעממו אותי" .
ראשית, לא כל נושא שעולה כאן ברשת קשור לעמיחי מרינובסקי (אופס . . . הזכרתי אותו), ושנית אם לא נשים את הכותב כמושא הכתבה אלא רק את הדברים שהביא אולי גם נחכים מהכתבה וגם מהתגובות ותפסיקו לנהל דו שיח ולהגיב למגיבים.
והארה למערכת ולמנהיגות המקומית: כפר ורדים אכן הוקם מתוך עניין לנהל בו אורח חיים כפרי כלשהו. עברו עשרים וחמש שנים וההתייחסות למקום כאל "כפר" מהוה גורם מעכב בהתפתחות המקום. נדמה לי שהרבה יותר ממחצית מתוך 1,500 המשפחות המתגוררות כאן לא רואות בכפר-ורדים יישוב כפרי כזה שבו מוגפים התריסים עם שקיעת החמה. בעוד שרעיונות ההתרחבות הנשמעים מכיוון המועצה מעידים על כך שלכפר ורדים כמועצה מקומית לכל דבר יש חזון – הן ביחס לאיכות והן לגבי הכמות. אולם בפועל התחושה היא של התנהלות כפרית (וסליחה שאני הוא זה שמשעמם אתכם הפעם כי את המשפט הזה כבר כתבתי והסברתי לא פעם בעיתון המקומי). מכאן שהשם שניתן לאתר "כפרניק" לא הולם את ייעודו כ"אתר הבית של כפר ורדים והגליל". חסר בו ביטוי לחזון האמיתי של כפר ורדים ובודאי של הגליל כולו.
כפר ורדים הוא לא "כפר", ועל מנת להשביע את רצונם של מרבית התושבים בהעלאת רמת השרות שהמועצה המקומית מספקת, ראוי להתייחס ליישוב כמה שהוא באמת ובעיקר למה שהוא שואף להיות. ויסלחו לי המייסדים. 
 
 
*
 
הערת מערכת כפרניק:
 
דברי קובי שקד בנוגע ל"תגובות" (טוקבקים) באתר אכן נוגעים בעניין רציני.
ברגע שכל כתבה הופכת ל"דיון" (עלק) בנושא הדתי וכו’ ועוד בניבולי פה – זה מחפיר.
לכן נעשה מאמץ להפעיל מערכת סינון תגובות (לפני שהן עולות לאתר!). במידה ותיתקלו בתגובה לא ראויה, אתם מוזמנים להפנות את תשומת ליבנו לכך.
יחד עם זאת, לא מקובל באינטרנט לחייב תגובות שמיות (ואיך נבדוק את זהות המגיב? ואם עובד המועצה רוצה להתבטא נגד מדיניות המועצה?). האנוניומיות היא אחת מחולשותיה וכוחותיה של הרשת הורטואלית.
ככל הידוע לנו, זו המדיניות הכמעט גורפת בכל אתרי החדשות (כולל ה"מהוגנים" כמו "הארץ" ו"דה מרקר").
 
בכל אופן, אנחנו מבקשים (ולא מחייבים…) מכל המגיבים באתר לעשות זאת תחת שמם המלא. וכמובן בדרך ארץ ונימוס.
 
 
ראו באתר (תפריט ימני למעלה) סקר חדש: האם לחייב טוקבקיסטים להזדהות בשמם המלא?
 
 
 
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  למה לא רואים את הסקר???????
  היכן הסקר?

 2. קובי הגב

  אחריות הטוקבקיסטים
  בחינמון “ישראל היום” של יום שישי 2.4.2010 מתייחס דן מרגלית בכתבת הפתיחה של המוסף לנושא הטוקבקים ומציע בצורה נחרצת למדי: “על הכנסת לכפות על הטוקבקיסטים לשאת באחריות לתוכן פרסומיהם. עד לחקיקה כראוי כדאי להעמיד לדין את בעל האתר או עורכו המפרסמים את הדברים. זה ירגיע”. כמובן שמדובר בפרסומים לא ראויים. “ראוי או לא ראוי” – כאן קיימת בעיית ההגדרה. מעצם החובה לפרסם את שם המגיב אפשר כבר לקבל מענה די מספק.
  ןאפשר להוסיף עוד קול חיובי לשאלת הסקר.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן