רמ”י משעה פעילותה במעלות-תרשיחא


כלכליסט: פומרנץ, הכריז כי לא ייתן היתר בניה ל-509 יחידות במחיר מוזל * בתגובה, רשות מקרקעי ישראל מפסיקה את פעילותה בעיר

 

שלומית צור פרסמה אתמול ב”כלכליסט” כי רשות מקרקעי ישראל הוציאה השבוע מכרז לשיווק 509 דירות מוזלות במעלות תרשיחא, בשכונת גבעת פרס.

לאחר פרסום המכרז, הודיע ראש העיר, ארקדי פומרנץ, כי לא ייתן היתרי בנייה לקבלנים שיזכו במכרז, מאחר והקמת מאות דירות במחיר מוזל תביא לקריסה כלכלית של העיר. רמ”י, הגיבה כי לאור דברים אלו, מפסיקה כל פעילותה בעיר, כולל השקעת תקציבי פיתוח ופרסום מכרזים לשטחי תעסוקה מניבי ארנונה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-11-06-at-10.17.450000000000 רמ"י משעה פעילותה במעלות-תרשיחא
כלכליסט: רמ”י משעה פעילות במעלות תרשיחיא

 

 

על פי הדיווח בכלכליסט, לאחר פרסום המכרז אמר פומרנץ כי מקפיא לאלתר את כל היתרי הבניה במכרז: “אקטע את ידי לפני שאחתום על תכנית שמחזירה את מעלות תרשיחא להיות מעברה. רמ”י, באמצעות משרד השיכון, מובילה את הנצחת הפריפריה ומחזירה את מצבה הסוציואקונומי של מעלות תרשיחא לשנות ה-50”.

“הכתובת על הקיר כבר מעכשיו, מדובר בשכונה מועמדת בטוחה לפרויקט שיקום שכונות בתוך עשור, דבר שיכביד ויקשה על קידום הפריפריה בצפון ויוביל שוב להישענות והיזקקות למענקי איזון ועזרה מהמדינה כעניים המשחרים לפתחה”.

במעלות תרשיחא אומרים כי ביקשו מרמ”י לשווק בתחילה את שטחי המסחר והתעסוקה לפני שכונות המגורים.

“הנני מודיע בזאת כי הנחיתי ברגע זה את מהנדס העיר על אי מתן היתרי בנייה באופן מיידי ולהפסיק לאלתר כל מגע עם רשות מקרקעי ישראל”, כתב פומרנץ במכתב ליורי גמרמן, מנהל אגף בכיר הנדסה ופיתוח ברמ”י.

על פי כלכליסט, אומרים ברמ”י כי המכרז בוצע בתיאום ובידיעת פומרנץ, ומכנים את התנהלותו “מופרכת”.

“רשות מקרקעי ישראל דורשת מראש העיר מעלות לחזור בו מההודעה נגד שיווק 509 יחידות הדיור בשיטת מחיר מופחת”, נמסר מרמ”י. “שיטת השיווק, שמבטיחה גם מחצית מיחידות הדיור לבני העיר, תואמה עם ראש העיר, אף אתמול בשיחה טלפונית, זאת בהמשך לרצף שיחות ותיאומים עם ראש העיר במהלך החודש האחרון. העיר מעלות-תרשיחא חתומה על הסכם אסטרטגי עם ממשלת ישראל. נוכח ההתנהלות המופרכת של ראש העיר, רמ״י משעה את כל פעילותה בעיר לרבות הקצאות קרקע לתעסוקה ולבני מקום וכן השקעת תקציבי פיתוח, תקציבים למוסדות ציבור, ותקציבים לשיקום תשתיות בעיר הוותיקה ולתשתיות על”.

 

כפרניק gp2 רמ"י משעה פעילותה במעלות-תרשיחא
ארכיון: הדמיה של גבעת פרס מעלות

 

לפני שבועיים גם נחשף ב”כלכליסט” דו”ח שערך משרד הפנים הבוחן את השלכות הסכמי הגג על רשויות מקומיות שמצויות בהליכי דיור מואץ.

הסכם גג נחתם בעיר בשנת 2017, הצפויה לגדול האוכלוסיה ב-17% בתוך 5 שנים, מ-25 אלף תושבים בשנת 2019 ל-30 אלף תושבים בעוד 5 שנים. מנגד, בעוד בעיר 260 אלף מ”ר שטחי תעסוקה ומסחר המשלמים ארנונה שלא למגורים, ב-5 השנים הקרובות צפויים לגדול שטחים אלה ב-23 אלף מ”ר בלבד. על כן קובע הדו”ח כי על הרשות לקבל מענקים בסך 1.6 מיליון שקל בשנה מהמדינה, או לאכלס 38 אלף מ”ר שטחי תעסוקה ומסחר על מנת להבטיח שקופת הרשות תהייה מאוזנת.

 

 

 


2 תגובות

 1. אריק הגב

  יחי ההבדל הקטן..
  ראש עיריית מעלות שומר על מעלות.

  סיון מכר את הכפר עם בנייה של 2000 יחידות בשביל תמונה עם כחלון.

 2. ... הגב

  צודק אריק
  סיון נתן היתרי בניה לכל מי שרק ביקש בלי לידע את התושבים, וכך קמו להם שכונות מכוערות כמו הגולדן וילג’, ורד הכפר והמדורגים, בי”ח סיעודי.
  שכונות סלאמס מכוערות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן