קדחת מערב הנילוס בגליל המערבי

המשרד להגנת הסביבה: פעם שניה שמתגלים במטה אשר יתושים הנושאים את הקדחת, בתעלה ליד מחנה שרגא * מטה אשר, רשות הניקוז והרט"ג מגלגלות אחריות


 

כסת”ח? היעדר תיאום? זריקת אחריות? לא ברור.

מה שכן ברור, זו העובדה כי יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו לאחרונה בתעלת ניקוז סמוך למחנה שרגא בגליל המערבי וכן בנחל שורק שליד פלמחים ובכפר הנוער בן שמן. 

אבל מ.א. מטה אשר, רשות הניקוז והרט”ג מגלגלות את האחריות.

 

כפרניק 88877866-scaled קדחת מערב הנילוס בגליל המערבי
צילומים בתעלת שרגא איתי לחמי, רשות הטבע והגנים

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי זו הפעם השניה שהיתושים מתגלים בשטח מטה אשר, וכי המשרד פנה ודרש מהמועצות האזוריות גן רווה, חבל מודיעין ומטה אשר לבצע ניטור, ובמידת הצורך לבצע הדברה מיידית.

לפי נתוני משרד הבריאות, מתחילת השנה נפטר אדם אחד מהמחלה ונדבקו שני אנשים נוספים שמאושפזים במצב קשה.

מהמועצה האזורית מטה אשר נמסר כי מקורות הדגירה כפי שהובאו מצויים בשטחים של רשות ניקוז ורשות הטבע והגנים. המועצה תמשיך לפעול בניטור והדברה בכל שטח שבאחריותה. “הפנינו את הסוגיה לטיפולם המיידי של האחראים לכך”, נאמר בתגובת המועצה.

רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי: אנו מטפלים בצמחייה שבסמוך לנחלים על מנת שהרשויות המקומיות יוכלו למגר את מפגעי היתושים. במקום המדובר התקיימו מספר טיפולים בצמחייה בשנה האחרונה.

רשות הטבע והגנים: הרשות בודקת מה המקור. לא ברור בשלב זה האם קשור לשטח שבאחריותה או למקומות אחרים כמו הקיבוץ או הבסיס הצבאי הסמוך.

  

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים באמצעות עקיצת יתושים שניזונים מעופות נגועים. תקופת הדגירה של המחלה מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה, נמשכת  כ-5 עד 21 ימים, והמחלה נמשכת לרוב 3-6 ימים.

במרבית המקרים מדובר במחלה קלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה. המחלה לרוב מאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח, ולעיתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

 

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן