פלסטיק או טבע?

שמואלי משיב ב"א-לה כפר" על הטענות בדבר הצפת המרחב הציבור בלבבות פלסטיק, כיסאות צבעוניים ודשא סינטטי בחורשת בר-בת: לראש המועצה יש מנדט להחליט, מדובר באלמנטים הפיכים ולא יקרים


 

המרשתת גועשת עם פוסטים עצבניים המבקרים את הפיכת כפר ורדים לדיסנילנד. עיקר הטענות הופנו בעבר ללבבות הפלסטיק שהוצבו בסמוך למוסדות החינוך. מעבר לתלונות על הבניה המאסיבית והריסת החורש הטבעי – פורסמו גם תלונות על כיסאות המתכת הצבעוניים, על בובות הפלסטיק עם דמויות מהסרטים והסיפורים (הוצבו לקראת פורים וכבר הוסרו) ויתכן ועל אלמנטים נוספים. 

 

כפרניק 148266077_2288039304673080_3393712751210273476_o-1-scaled פלסטיק או טבע?
בובת פופאי בכפר ורדים

 

 

בשבועות האחרונים החריף הטון בעקבות פריסת דשא סינטטי בחורשת הבר-בת:

“דשא סינתטי בתוך חורשה. נזם זהב באף חזיר”. “דשא סינטטי זו המצאה מזעזעת. מכוער מתחמם וחוסם את האדמה”. “אנשי הפלסטיק והשופוני”.

“להדוף ביקורת עניינית – להפוך את כפר ורדים לפרחי משי פלקטיים, כולל הלבבות המזעזעים מפלאסטיק – בנימוק “רק לבקר אתם יודעים” במקום להביא נימוק ענייני לזוועה הסביבתית הזו במקום כל כך טבעי ויפה – זו דמגוגיה זולה, ובקיצור חארטה.

איך אפשר לנהל דיון ענייני עם נימוק ילדותי שכזה? ואיך אפשר בכלל לשנות משהו בכל תפיסת הסביבה שהופכת לפלקט סינטטי עלוב ומכוער מבלי לקבל תשובה פורמלית מהמועצה? שתיקת הפחדנים”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-17-at-18.48.46-scaled פלסטיק או טבע?
הדשא הסינטטי: יפה און מכוער?

 

 

יש לציין כי לצד הביקורת העוקצנית, תושבים רבים דווקא תמכו במיזם:

“נראה מקסים. תענוג”, “מושלם ❤”, “נהדר קרוב לבית שלי”.

“ראיתי את הפוסט הזה אתמול ועליתי היום לגבעה לראות במו עיני את האסון האקולוגי שהתרחש בבר-בת…  אז ככה.. כתם הדשא הסינטטי מהווה במקרה הטוב 5% מהגבעה. לא כרתו עצים.. לא בראו את החורש, פשוט מתחו רצועה מתוחמת של פינת משחק משעשעת על חלקת עשביה לא מטופחת, והילדים ששיחקו עליה נשמעו מאושרים. אז מה קרה?

“העניין הוא שזוויות הצילום בפוסט היו מגמתיות ונתנו למתבונן תחושה שכככללל הגבעה כוסתה בדשא סינטטי.. לכן אולי אפשר להבין את המגיבים שהצטרפו למחאה כיוון שהצילומים מטעים. ראו את הצילום הקצר שצירפתי והווכחו שלא כצעקתה. ובכלל, כמי שחדש יחסית בכפר ועוקב את המתפרסם אני עומד נדהם כל פעם מחדש איך תמיד יש מתלוננים על כל דבר שזז..

“אנשים! אתם חיים בכפר הכי יפה בישראל. כמויות החורש הטבעי שעוטפים כל רחוב בכפר מביאים אותנו לרמה של יותר מכפר שוויצרי באלפים. את זה אומר אחד שכל יום רוכב באופניו בכל השבילים הפנימיים והעוקפים ונהנה מהטבע החי בכל פינה בכפר ובסביבתו, ואלה שמתלוננים מבלי לעלות לרגל למקום, מוזמנים לנעול נעלי הליכה ולצאת קצת לשוטט בסביבה הקרובה שלהם ולהודות בדרך ליקום שחנן אותנו בכל כך הרבה יופי.”

  

 

כפרניק 775455670-scaled פלסטיק או טבע?
אייל כץ מראיין את אייל שמואלי

 

בגיליון החדש של עיתון “א-לה כפר” (בקרוב בתיבות הדואר), מפרסם אייל כ”ץ ראיון עם ראש המועצה אייל שמואלי, בנושא חזות הכפר, בו מוזכרים גם מתחמים נוספים במרחב הציבור כמו מתקני הכושר בחורשת הבר-בת ושמשיה גדולה שהוצבה בחצר מתחם האמנים.

עיקרי דבריו של שמואלי, כי בחלק מהדברים מדובר באלמנטים הפיכים וגם לא מאוד יקרים, כאשר מותר לראש המועצה, שקיבל מנדט מהציבור, להחליט לעיתים לבדו על אלמנטים סביבתיים ביישוב. לדבריו, אי אפשר לרצות את כולם וזה עניין של טעם אישי. באמצעות הפיתוח הסביבתי רוצה שמואלי ליצור אסטרטגיה קהילתית של בילוי מחוץ לבתים עם “תרבות רחוב תוססת”.

“אני מודע לביקורת, גם אם אינני מגיב ברשתות החברתיות”, אומר שמואלי. “כל תושב יכול לפנות אליי כמעט 7/24 ,ובפרטי אני עונה לכל ביקורת עניינית”.

באשר לטענות על לבבות הפלסטיק, אומר ראש המועצה כי “אולי הם פחות מוצלחים, ומן הסתם יוסרו מתישהו. הלבבות זה רעיון שהבאתי מריגה בלטביה, ומהותו הבעת אהבה והערכה לצוות החינוכי”.

  

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-09-at-13.13.23-scaled פלסטיק או טבע?
הדשא הסינטטי בחורשת בר-בת

 

שמואלי הודף את הטענות על הדשא הסינטטי: “היה שם משטח חולי תחום בתוך מסגרת עץ, שהיה מלא בצואת כלבים. לא מזמן הייתה ביקורת של מכון התקנים, שהודיעו כי הם מסירים מהדבר הזה את תו התקן, מה שאומר שאם ילד נפצע שם אין לו ביטוח. אז החלפנו את המתקן במהירות, ובתוך השטח הגדול של החורשה יש גם פיסה קטנה של דשא מלאכותי עם לוחות משחק. באמת אסון. יש שם גם שולחנות קק”ל, התקנו 15 תאי קינון לירגזים, וממש בקרוב יהיה גם אזור ערסלים. והזמנו שלט קטן ‘מתחם ימי הולדת’, והציבור מוזמן. הקטנים יאכלו וישחקו, והמבוגרים ישגיחו בעודם מתנדנדים על ערסלים. לא כיף?

“גם השמשייה במתחם האמנים היא רק התחלה של משהו! אני עומד להתקין שם ווי-פיי חזק, עמדות הטענה לניידים ולפטופים, כסאות בר ועמדות עבודה. שאנשים יבואו עם תרמוס ויעבדו באוויר הפתוח. האב בטבע, מה רע?”

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-09-at-13.13.19-scaled פלסטיק או טבע?
שמשיה עם ויי פי חזק במרכז כפר ורדים

 

הכתבה המלאה, כאמור ב”אלה כפר”.

 
3 תגובות

 1. משה בן זקן הגב

  כל הויכוח על הדשא הסינטטי בבר-בת החל מצילום מגמתי של המגיבה לעיל. אם הצילום היה אובייקטיבי שמראה את היחסים הנכונים בין שטח הגבעה לפיסת הדשא שנמתחה שם, לא היתה קמה צעקה.
  צריכה להיות ביקורת וטוב שיש כזו. ביקורת אמורה להאיר את עיני העושים במלאכה שגם הם יכולים לטעות אך כל עשייתם מונעת משאיפה להטיב עם הציבור עליו הם אמונים. אין מצב שכל החלטה וכל עשיה תתקבל על דעת כולם, תמיד יהיו מתנגדים מכאן ולכאן. התגובה של ראש הרשות סבירה בעיני. יש בחיים דינמיקה של התפתחות והקו המנחה הוא הליכה בדרך המלך עם נגיעות בתהליכים חדשים. מותר לנסות ולהתחרט, מותר לנסות ולהחליף ישן בחדש. והכי חשוב, מותר וצריך להנות ממה שיש, ויש הרבה.

 2. תושבת ותיקה הגב

  הכסאוה הצבעוניים בכפר יפים. הבובות בפורים היו נחמדות ומשמחות. על יד הדשא הסנטטי בבר בת אפשר שוב לבנות מגלשה ומתקן חדש ותקני לילדים הצעירים.

 3. כל הכבוד לאייל הגב

  אייל הראה פתיחות יוצאת דופן לרעיונות שכתבתי לאימייל שלו. אני מאוד אוהבת את החידושים בסביבה. (את הלבבות פחות)
  בפורים ראיתי שאנשים מאוד נהנו מהפסלים של צ’רלי צ’פלין, פופאי ועוד שהוצבו מעל המרכז המסחרי וצילמו והצטלמו איתם.
  אני מברכת את אייל שימשיך בדרכו, ושיזכור שתמיד תהיה גם ביקורת. לדעתי יש מקום להתייעץ עם תושבי הכפר (כמו שהתייעץ לגבי התחנות אוטובוס החדשות) כי כולם חיים כאן יחד. חג שמח והרבה אור לכולם.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן