יום כדור הארץ והצעת חוק האקלים

ג'ו ביידן נותן רוח גבית לשמירה על כדור הארץ


 

עדי גרינפלד

 

היום (חמישי 22/4 ) חל יום כדור הארץ. יום כדור הארץ נולד כיוזמה של סנטור גיילורד נלסון ב-1970 בעקבות פרסומים על הפגיעה בכדור הארץ ובמיוחד ההשפעה של נזקי אסון שפיכת הנפט המאסיבית בסנטה ברברה, קליפורניה. היום נקבע על ידי פעילי סביבה, בעיקר באוניברסיטאות בקליפורניה ובהמשך ברחבי ארה”ב, במטרה לעורר מודעות לבעיות הבוערות של ניצול מואץ של משאבי כדור הארץ ולנסות לאגד ארגוני סביבה בעולם לפעולה מתקנת.

 

כפרניק Earth_flag_PD-scaled יום כדור הארץ והצעת חוק האקלים
הגולה הכחולה. סמל לא רשמי של יום כדור הארץ . ג’סיקה מאיר. מתוך  יופי שביר בגלריה טל

 

בשנה שעברה ב-2020 ציינו 50 שנה לפעילות הארגון. יותר מתמיד בלטה העובדה שלמרות המאמצים הרבים, הארגונים והכספים שמוצאים לנושא, עדיין הבעייתיות של הפגיעה המתמשכת קיימת ואולי יותר מתמיד.

השנה, המדענים בעולם מזהירים שהחזרה לנורמליות אחרי תקופת הקורונה, כאשר חלק גדול מהמדינות עדיין לא יצאו מהסכנה, לא יכולה להיות חזרה ל”עסקים כרגיל״. נדרש שינוי משמעותי בדרך המחשבה של הארגונים, והתאגידים הגדולים, נדרשת חקיקה ובעיקר אכיפה של חוקים קיימים, זאת כדי להאט ולו במעט את קצב הפגיעה וההרס בכדור הארץ.

יום כדור הארץ מתקיים השנה בסימן הפעולה המתקנת, “restore our earth”. התקווה היא שהשנה מצטרפת למערכה היוזמה של נשיא ארצות-הביר ג’ו ביידן לתמיכה בפעילות הקיימות והתיקון שיביא לשינוי משמעותי. ביידן יקיים פסגה של מנהיגי מדינות העולם ומקבלי החלטות יציגו ויתחייבו על תרומת מדינתם להפחתת ההשפעות על התחממות כדור הארץ ובמיוחד פליטות הפחמן, אחד הגורמים המשמעותיים בשינויי האקלים. 

השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל, הודיעה השבוע על הצעה לטיוטת חוק הנקרא “חוק האקלים” במטרה להצטרף למדינות שהודיעו כבר על תכניות פעולה מתקנת והתחייבו על הפחתת פליטת הפחמן. טיוטת החוק ביוזמת ארגון “אדם, טבע ודין” אומצה בזריזות, כנראה לקראת השתתפות ראש הממשלה, נתניהו, בפסגת ביידן, כדי שניתן יהיה להראות הצטרפות ישראל למדינות המקדמות את יוזמת עצירת פליטת הפחמן.

ההצעה היא טיוטה ראשונית, כנראה סיכוייה להפוך לחקיקה ממש קלושים לאור המצב הפוליטי הנוכחי. צפויים קשיים כיון שחקיקה זו נוגעת למשרדי האוצר והאנרגיה המקדמים את הגז הטבעי כמקור אנרגיה של ישראל.

רק כאשר הפעילות תתורגם למדיניות והחוצה את כל משרדי הממשלה שתקום והפוליטיקאים יבינו שנושא הסביבה הוא קריטי והסכנות ממשיות יבואו לידי ביטוי עוד בימינו, ודאי בעתיד ילדינו ונכדינו, רק כשהנושא יעלה לסדר היום ויתוקצב בהתאם בסדר העדיפויות, רק אז נוכל לבחון את תרומת פעילויות כמו יום כדור הארץ.

 

 

כפרניק 400I5342_Southern-Patagonia-Ice-Field-glacial-retreat-scaled יום כדור הארץ והצעת חוק האקלים
ג’סיקה מאיר, נסיגת הקרחונים, פטגוניה הדרומית, באדיבות נאסא. מתוך התערוכה “יופי שביר”  בגלריה טל כפר ורדים

 

  

 

לדעתי, הכישלון הבולט הוא שלאחר חמישים שנות פעילות עדיין המצב האובייקטיבי מצביע על תחזיות הרות אסון לפלנטה ולסכנות האדם וכל החיים עליה.

בכל זאת הצעת החוק, העלתה את הנושא לכותרות, וגרמה לנושא להעלות לסדר היום ולו רק כמה ימים, ובכך יוזמת הנשיא ביידן תרמה גם לתזוזה מסוימת גם במקומותינו.

 

אם הנושא מעניין אתכם תוכלו לקרוא ולהצטרף לדיונים המתקיימים באתר יום כדור הארץ: https://www.earthday.org/

את טיוטת חוק האקלים ניתן לקרוא ולהעביר תגובות באתר המשרד להגנת הסביבה:

https://www.gov.il/he/departments/news

 

 

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן