חג הפסח בכללית

נערכים לשירות במהלך החג * ד"ר חוסיין דראוושה: ברוב מקרים המיון הקהילתי נותן מענה * גיא טוביאס: חירות גופנית ונפשית


 

חג הפסח מתקרב ובכללית מחוז חיפה וגליל מערבי מבטיחים ללקוחות שרותי רפואה זמינים, יעילים ואיכותיים גם במהלך החג: במיון הקהילתי פועל צוות מומחים מיומן עם תנאים כמו במיון כגון חדר למעקב, בדיקות, עירויים, בדיקות הדמיה, מעבדה דחופה ואף בית מרקחת – שירות שאין בחדר מיון בבית חולים.

 

כפרניק LIN-scaled חג הפסח בכללית
כללית: רפואה דחופה במרפאת לין

 

ד”ר חוסיין דראוושה ראש המערך לרפואה דחופה במרכז הרפואי לין: “בפועל, רוב המקרים המגיעים למיונים הקהילתיים מטופלים ואין צורך בהמשך טיפול בבית החולים”.

במסגרת זו יינתנו שירותים רפואיים מבוקר עד לילה, כולל סופ”ש וחגים, באחד מהמיונים הקהילתיים במחוז, במרכזים לרפואה יועצת זבולון ולין.

החל מהשעה 19:00 באותו מתחם שבו פועל המיון הקהילתי (לין בקומה 1-, זבולון בבניין 1, קומה 1) יינתנו שירותי רפואה דחופה עד 23:00 מידי יום, כולל סופי שבוע וחגים. הצוות הרפואי מורכב ממומחים בתחומי רפואת משפחה, ילדים, פנימית וטראומה ונותן מענה רחב ללקוחות כללית כולל צילומי רנטגן, אק”ג, שרותי מעבדה נרחבים, תפירות, גבס.

השרות ניתן ע”י רופאים מנוסים ובעלי מומחיות כנדרש בשירות הפועל בקהילה וההמתנה קצרה בהשוואה לחדרי המיון. לרשות הצוות מעבדה לבדיקות דחופות, מכון רנטגן ובית מרקחת. השירות קרוב לבית ולמטופל והוא חוסך את הזמן הרב שיש בהמתנה בחדר מיון בבית חולים.

השירות ניתן מידי יום, כולל שישי וערב חג החל מ-19:00 (שישי מ-12:00) ועד 23:00.

ובשבתות וחגים מ- 12:00-23:00  * הביקור לאחר השעה 19:00 ובסופי שבוע כרוך בהשתתפות עצמית.

בנוסף למיונים הקהילתיים, לכללית שירות מוקד לילה וסופ”ש הפועל במתכונת ייחודית בארץ, בהיותו ממוקם בתוך בית חולים כרמל. המוקד ממוקם במתחם אשפוז יום (קומה 1-), בלעדי למבוטחי כללית ופועל בנפרד מחדר המיון. יתרון המוקד הוא שאם נקבע כי יש צורך בהמשך טיפול  בבית החולים, מתקבל המטופל במסלול ישיר.

המוקד פועל 7 ימים בשבוע עד 23:00. בימי חול החל מ-19:00, בשישי החל מ- 14:00 ובשבתות מ-12:00 בבוקר.

*השירות הינו בעלות ביקור במוקד לילה.

בנוסף לשירותים הניתנים במרפאות ובמיונים הקהילתיים, לנוחיותכם – ייעוץ און ליין, ללא עלות למבוטחי כללית, ובו ניתן לקבל ייעוץ על ידי מומחים איכותיים ומנוסים ברפואת משפחה, ילדים ועור בווידאו-צ’ט בכל מקום בו תשהו. שירותי רופאי ילדים און ליין פועל 24 שעות ביממה, בסופי שבוע וחגים. שירות רופאי משפחה פעול במהלך כל השבוע, כולל סופי שבוע וחגים בין השעות 13:00-23:00, שירות רופאי עור און ליין פועל במהלך השבוע בין השעות 08:00-22:00 וימי שישי 08:00-13:00. ניתן להירשם לייעוץ דרך אתר כללית, אפליקציה ודרך מוקד 2700*.

  

צעד אחר צעד: המדריך המלא בדרך לחירות גופנית ונפשית

נקיטת גישה אקטיבית נטולת שיפוטיות כערובה להפגת מתחים. כך נתמודד עם לחצי היום-יום לטובת שלווה אמיתית תוך שיפור איכות החיים.

אלו אינם ימים רגילים. ימים בהם סף החרדה של כולנו גבוה מהרגיל, בהם ניכר כי המעמסה הנפשית הולכת וסוגרת עלינו. היא משליכה באופן ישיר על חיי היום-יום, על תחושת המסוגלות וכן על התפקוד השוטף שלנו על כל צעד ושעל.

על רקע חג החירות העומד בפתח, זה הזמן לדבר גם על חירות מסוג אחר: חירות גופנית שתאפשר לנו לצאת ולו לזמן קצוב מתוך המציאות המורכבת, ולהעניק לעצמנו כמה רגעים של שקט ושלווה, בתוך הקלחת הסוערת בה אנו חיים.

הדרך לחירות אמיתית מתחילה … בנו !

שאלת מיליון הדולר הייתה ונותרה כיצד להגיע לרווחה גופנית, כזו שיש בה בכדי להשפיע גם על הנפש שלנו.

מי שמנסה להשיב לאותה שאלה מורכבת הוא גיא טוביאס, פיזיותרפיסט מוסמך ומרכז תחום קידום הבריאות והחינוך לסוכרת במחוז חיפה וגליל מערבי.

לדבריו, הסוד לדרך לחיים טובים יותר טמון בנקיטת גישה אקטיבית אשר תציב את “האני העצמי” שלנו במרכז.

 

כפרניק GTU-scaled חג הפסח בכללית
גיא טוביאס, פיזיותרפיסט מוסמך ומרכז קידום הבריאות והחינוך לסוכרת במחוז חיפה וגליל מערבי

 

טוביאס: “אחד הדברים שאני חוזר עליהם עם מטופלים, הוא שאנחנו עוברים יחד מסע. הם מגיעים עם כאב או קושי כזה או אחר, ומעוניינים לחזור לשגרה ולמצב שקדם אליו. מכאן שהדבר החשוב ביותר, לפני ביצוע כל תרגיל, הוא קודם כל ‘הרשות להיות בן אדם’. זה אומר גם לעשות טעויות, לקום ‘ולנקות את האבק’ ולהתחיל מחדש. זה תקף כמעט בכל דבר בחיים, וכך גם בהתמודדות עם סטרס. הכוונה היא שגם אם המטופל ביצע תרגיל באופן חלקי או לא מושלם, הדבר החשוב הוא עצם העשייה. צריך פשוט להמשיך בדרך, להתמיד והכי חשוב לא להתייאש”.

אז איך משתחררים מכאבים, מסירים עומסים ומשפרים אחת ולתמיד את איכות החיים שלנו? טוביאס מספק מספר עצות פרקטיות, שכאמור מתכתבות עם החירות שכולנו כמהים אליה.

טוביאס: “אחד הדברים שקרו בשנים האחרונות לאור שילוב עבודה ההיברידית או עבודה מרחוק, היא חשיבות הארגונומיה, כלומר ארגון סביבת העבודה. אם במשרד הייתה לנו עמדת עבודה מסודרת עם כיסא ושולחן שמתאימים למידות שלנו, פתאום אנחנו מוציאים את עצמנו יושבים עם הלפטופ על הספה במשך שעות ארוכות, עם שולחן שאינו מותאם אלינו בגובה ובמנח שאינו נוח לצוואר או לגב התחתון. כל אלו מוסיפים עומס ומקשים על הריכוז שלנו לכן, חשוב לסדר לעצמנו את המרחב הארגונומי, כך שיתאים למידות הגופניות שלנו, ובהתאמה יאפשר לנו להיות בריאים ופרודוקטיביים יותר.

“בצעו מתיחות והתמידו בפעילות גופנית. כשם המשפט המפורסם ‘נפש בריאה בגוף בריא’, כך במידה ונרצה לזכות לשלוות נפש כדאי להתמיד בקיום של פעילות גופנית ומתיחות על בסיס קבוע.

“כשאנחנו סומכים על הגוף שלנו ומרגישים בנוח איתו, זה מהדהד הרבה פעמים גם לתחומים אחרים. כשאנחנו חופשיים ממגבלות של טווח תנועה וזזים בביטחון, כך אנחנו גם עסוקים פחות בכאבים שלנו פנימה”.

“אם אתם מוצאם את עצמכם יושבים שעות ארוכות למעשה המיקוד שלכם הוא לפנים – היציבה שלנו שפופה, הגב כפוף ואולי הראש שלנו נוטה לפנים. פנו לעצמכם זמן ומקום ותוכלו לבצע מתיחות שיעזרו לכם לשמור על ערנות ולהמשיך בסדר היום”.

  1. בישיבה הגב שלנו קמור לפנים- עברו לעמידה, ידיים על המותניים או בחלק התחתון של הגב וקערו את הגב.
  2. הזרועות שלנו לפנים רוב הזמן ואיתן הכתפיים עגולות- מיתחו את הזרועות מעל הראש או לאחור בגובה הכתפיים. זו גם הזדמנות מצוינת לשלב נשימה עמוקה.
  3. אם יש לי שיחת טלפון חשובה שאני צריך לקיים, למה שלא אעשה אותה במהלך הליכה באוויר הפתוח?

אנחנו יודעים שישיבה ממושכת מהווה גורם סיכון לתחלואה, שילוב תנועה כחלק משגרת היום שלנו עלולה להיות מאתגרת בהתחלה, אבל אם נצליח להתמיד נגלה הרגל חדש”.

  1. חירות יכולה להתבטא גם בנקיטת יוזמה והתנדבות. לזכור להקשיב ולהעניק אך באותה נשימה לא להתבייש לבקש שיקשיבו גם לנו”.

זכרו, חירות היא לא רק זכות, היא גם אחריות וחג החירות הוא הזדמנות מצוינת להתחיל את המסע הזה. לצאת אל הטבע, לנשום עמוק, לבצע פעילות גופנית, ולפנות זמן לעצמנו ולשמור על גופנו ונפשנו.

 

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן