המזהם משלם

וולקן תעשיות רכב (א.ת. תפן) קיבלה קנס של 413 אלף ₪ על זיהום סביבתי * שמעון חזן המנכ"ל: הפקנו לקחים


 

המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס כספי בסך 413 אלף שקל על חברת וולקן תעשיות רכב מאזור התעשייה מגדל תפן, בגין הפרת תנאי היתר רעלים, וזאת לאחר שמאות ליטרים של חומצה גופריתית זרמו על פני הקרקע.

בחודש ספטמבר 2019 ניתק צינור ממיכל של חומצה גופריתית אשר אוחסן בחצר המפעל שלא כתנאי היתר הרעלים של החברה. כתוצאה מכך, מאות ליטרים של חומצה גופריתית זרמו על פני הקרקע מחוץ לגבולות המפעל והגיעו לסביבה ולמפעל סמוך.

 

כפרניק 9980888-scaled המזהם משלם
מיכל חומצה גופרתית בוולקן תפן. צילם רם בן יאיר

 

אירוע חומרים מסוכנים חייב בדיווח למוקד הסביבה במשרד בזמן אמת ובתוך פרק זמן של רבע שעה לכל היותר, כמו גם בקיום תחקיר. החברה לא דיווחה על האירוע, והדיווח הגיע מגורם אחר. תחקיר אירוע החומרים המסוכנים שקיימה לקה אף הוא בחסר.

מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה הוציא לחברה התראה ומנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה, דורית זיס, קיימה הליך של שימוע למנהלי החברה.

בהליך התברר שעקב עבודות שיפוץ במפעל החברה, לא הונח מכל החומצה הגופריתית במאצרה שנועדה לאצור חומרים מסוכנים הדולפים מהמיכל בעת אירוע ולמנוע את זליגתם לסביבה. השפך החומצי טופל באופן לקוי ורשלני, שאינו תואם את נוהלי החירום במפעל.

לאור מסקנות השימוע, סמנכ”ל בכיר לפיקוח ולאכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד, הטיל על החברה קנס כספי בסכום כולל של 412,614 שקל, בגין הפרת תנאי היתר רעלים. 

 

זיס: “כל בעל היתר רעלים חייב לדעת את אחריותו לתפעול בטיחותי ובו זמנית להיות ערוך ומוכן להגיב לאירוע באופן מקצועי ומהיר. גם ביצוע תחקיר הוא חלק בלתי נפרד מאחריות זו למניעת אירועים עתידיים. אנו רואים בחומרה את העובדה שהמפעל כשל לאורך כל השרשרת וסיכן את עובדיו ואת הסביבה”.

 

שמעון חזן מנהל וולקן תפן מסר בתגובה: “מדובר באירוע שהתרחש לפני למעלה משנתיים בעניינו ערכה החברה תחקיר מקיף והופקו כל הלקחים הנדרשים. החברה מחזיקה בכל ההיתרים והרישיונות ופועלת בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה”.

 

 
השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן