הביוב זורם

בירוקרטיה ואזלת יד גורמים לזיהום חמור ומתמשך בגליל המערבי * מודי סעד: פגיעה בסביבה ובהתפתחות ינוח-ג'ת * כמיל פרג': התנגדויות אגרסיביות באבו-סנאן * משרד הבריאות: מקווים לפתרון תוך שנה * המשרד לאיכות הסביבה: מכירים את הבעיה


 

לא יאמן. כבר מספר שנים שמי הביוב של הכפרים ינוח-ג’ת בגליל המערבי גולשים חופשי ל”טבע” הישר ממט”ש (מתקן טיהור שופכין) הנמצא מעט מערבית לג’ת. הקולחין מחלחלים למי התהום, מסריחים את הישובים ג’ת, אדמה וכליל, מהווים מדגרת יתושים, פוגעים בצמחיה – והעולם שותק.

 

 

 

ביוב זורם כבר 8 שנים ללא טיפול!

 

 

יזהר נוימן, תושב כפר ורדים, בעל סטודיו לנייר מתות עץ בכפר ג’ת וחובב טבע מושבע, העביר לנו לפני מספר שבועות צילומים, אפשר להגיד מקוממים, של מי הביוב הזורמים כך, 24/7  ( 365 ימים) במשך שמונה שנים (!) והפכו למפגע סביבתי שצריך לעצום עיניים ולסתום את האף כדי לא להבחין בחומרתו הגדולה.

בבירור שערכנו עם המועצה המקומית ינוח-ג’ת, התבררה מציאות עגומה ומתמשכת, הפוגעת לא רק בטבע, אלא גם במרקם היחסים באזור ובאפשרות של הכפר להתפתח עד כדי דבריו הקשים של מודי סעד, ראש המועצה, כי היעדר הסדרת המט”ש איננה מאפשרת המשך פיתוח הכפר ו”וקשה  לדמיין את ההשלכות שעלולות להיות במידה והתוכניות יבוטלו, ולא יהיו שיווקי מגרשים במיידי”.

למרות רצונו העז של סעד לפתור את הבעיה, נראה כי אין הדבר בסמכותו, מאחר ומשק המים והביוב של הכפרים יאנוח ג’ת, הועבר לטיפול תאגיד אלעין בשנת 2011, על פי החוק ובהסתמך על החלטת הממשלה דאז.

לדבריו, עוד קודם לכן (2006), מינהלת המים והביוב ומועצת מגדל תפן החלו בתכנון מפורט לביצוע קו ביוב מאסף תפן-עכו, אשר הוגדר כפרויקט לאומי וקו הביוב היה אמור לעבור בשכונת קדמאני בצידה הצפון מערבי של ירכא ומשם לכביש 70 ולעכו.

אלא שבשל התנגדות תושבי ירכא, בוצע תכנון מחודש  ומינהלת הביוב הארצית החלה בביצוע הקו מאיזור התעשיה תפן דרך ג’ת לכיוון הכפר אבו סנאן. הביצוע שוב נעצר, הפעם בשל התנגדות תושבי ומועצת אבו סנאן.

עו”ד כמיל פרג’ תושב ינוח ומ.מ מנכ”ל תאגיד המים אלעין אפילו מתאר זאת כ”התנגדויות אגרסיביות של חבלה בצינורות מצד תושבי אבו סנאן, בטענה כי הקו מכיל חומרים מסרטנים”.

לדברי פרג’, תאגיד אלעין פועל במרץ לקידום המשך הנחת הקו המאסף תוך קיום ישיבות רבות עם מ.מ. אבו סנאן ועם כלל הנוגעים בעניין, ובעיקר, משרד הבריאות ומנהלת הביוב, לצורך שינוי תוואי הקו שלא יעבור בתוך היישוב, ואף סוכם על תוואי חדש שעובר בגבול חלקות פרטיות. לדבריו, התאגיד ומינהלת הביוב (בהנהלת רביע אגבריה) במגעים עם בעלי הקרקעות ולמעט בעל חלקה אחת (נערך מו”מ על פיצויים), ישנה הסכמה רחבה לתוואי.

“במקביל, לנוכח הסחבת בהנחת הקו, פנה התאגיד למינהלת הביוב בבקשה לאשר שדרוג מט”ש ינוח ג’ת – ולאחרונה התקבל לכך אישור”, מסביר פרג’. “אלא שכרגע משרד הבריאות מעכב את האישורים הנדרשים”. (התייחסות משרד הבריאות בהמשך).

  

 

גם מודי סעד מציין כי ישנן מספר אלטרנטיבות לביצוע, חלקן ישימות באופן מיידי: העברת קו הביוב בתוואי כביש 8721, העברת קו הביוב בדרכי מטרוקות מאושרות, הטיית הקו והעברתו מצפון לאבו סנאן, תשלום פיצוי כספי לבעלי הקרקעות שנפגעות, הוספת תחנות שאיבה במידת הצורך ועוד”.

“בגלל קיבעון מחשבתי ותכנוני, ו/או שיקולים זרים ומוזרים ביצוע הקו מתעכב ונדחה שוב ושוב”, אומר סעד. “קיים פתרון הנדסי פשוט, זול וזמין באופן מיידי ללא צורך בביצוע קו הביוב של תפן עכו, והוא שדרוג והגדלת המט”ש הקיים והמאושר על פי החוק בצדו המערבי של הכפר ג’ת. שדרוג המט”ש המאושר והבאת הקולחין לרמה שלישונית יאפשר ניצול מי הביוב המטוהרים לחקלאות, בדיוק כפי שמט”ש עכו מנצלים את המים להשקיית מטעי מ.א. מטה אשר ועוד”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-06-22-at-20.27.05 הביוב זורם
מט”ש ינוח-ג’ת. מיושן ולא עונה על הצרכים

 

לדברי סעד, אוזלת היד של תאגיד אלעין ועיכוב ביצוע פתרון קצה לביוב גורם נזק מצטבר לתושבי יאנוח, ג’ת והסביבה כדוגמת זיהום הסביבה ומי התהום, מפגעי ריח ומדגרות יתושים.

לדבריו, היעדר הפתרון מהווה פגיעה קשה במימוש זכויות בניה וקבלת היתרי בניה, משום שמשרד הבריאות ולשכת התכנון המחוזית – מחוז הצפון מתנות מתן היתרי בניה בכל השכונות החדשות המאושרות בסיום ביצוע קו הביוב המאסף תפן-עכו:

תכנית בנין עיר מספר ג/15619 שתכליתה הקמת שכונה לחיילים משוחררים בכפר ג’ת הגלילית בקיבולת 328 יחידות דיור עבור זוגות צעירים וחיילים משוחררים תושבי יאנוח-ג’ת אושרה למתן תוקף ופורסמה בעיתונות וברשומות בחודש מרץ 2016. על פי סעיף 4.4 “תקופת התוכנית” של הוראות התוכנית, זמן המשוער לביצוע התוכנית תוך 7 שנים מיום אישורה. אלא שחלפו חמש שנים מיום אישור התכנית וכל נושא חלוקה ושיווק המגרשים מתעכב וגורם לעיכוב בתחילת עבודת הפיתוח בשכונה ומימוש התוכנית.

“המועצה המקומית יאנוח ג’ת, משרד הבינוי והשיכון וחברת י.ה.ל מהנדסים מעוניינים להתחיל בשיווק המגרשים ותחילת עבודות הפיתוח באופן מיידי, על מנת לפתור חלקית את ענין מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים תושבי הכפרים יאנוח ג’ת”, אומר סעד. “ואילו תאגיד אלעין החליט שממשיך להחזיק את כל תושבי יאנוח ג’ת כבני ערובה ושבויים עד האין סוף”. לדבריו, היעדר פתרון הקצה של ביוב יאנוח-ג’ת מעכב את שיווק המגרשים בשכונות החיילים המשוחררים ומתן היתרי בניה במתחמי הפיתוח של תכנית ג/18234.

סעד מספר עוד כי נערכה ישיבת עבודה במהלך חודש נובמבר 2020 בזום בהשתתפות אנשי משב”ש, י.ה.ל מהנדסים, המועצה, מנהל מינהלת הביוב אינג’ רביע אגבאריה, מנכ”ל התאגיד ומהנדס התאגיד שבה הובטח שיהיה פתרון הולם תוך 3-4- חודשים – אולם לישיבת העדכון הנוספת שהתקיימה בפברואר 2021, אנשי התאגיד לא טרחו להגיע.

לדברי סעד, קיימת תסיסה בקרב תושבי הכפרים יאנוח ג’ת  ומזה שנים שהמועצה פונה לתאגיד בדרישה למצוא פתרון קצה לביוב, אך ללא הועיל. “יש לציין שעד היום כמעט ואין בניה בלתי חוקית בכפרים יאנוח ג’ת אך לא ניתן להמשיך ולעכב את שיווק המגרשים ומתן היתרי בניה, והדבר יביא בהכרח לבניה בלתי חוקית בכפרים יאנוח ג’ת, ולהביא לעימותים מיותרים וללא צורך”, מסכם סעד.

  

 

עו”ד פרג’ מסכים עם רוב העובדות, מגלגל את האחריות לפתחן של אבו סנאן ומשרד הבריאות ומחדד:

לאחר כניסת התאגיד לפעילות בינוח-ג’ת, התברר כי כ-50% מבתי האב ביישוב אינם מחוברים לתשתיות הביוב ומתקן טיהור השפכים ותחנות השאיבה ששירתו את היישוב לא היו בהתאם לדרישות החוק. במשך השנים פעל התאגיד לחיבור כל בתי האב ביישוב (כ-97%) למערכת הביוב ולהשמשת המתקנים בהתאם לדרישות החוק. כן נעשתה פעילות להסדרת אספקת המים.

אין חולק כי המט”ש הנוכחי הוא קטן, נבנה בשנות ה-90 על ידי הרשות המקומית, ואין ביכולתו לקלוט שפכים נוספים. כבר לפני 8 שנים פנה התאגיד למינהלת הביוב למציאת פתרון קצה עתידי.

בראיה אזורית כוללת ומתוך קשיים בפתרונות קצה גם בא.ת תפן, לפידות, גיתה, ירכא ואבו סנאן – הוחלט על הקמת קו מאסף באחריות מועצת מגדל תפן. הפרויקט תוקצב והוקם עד להתנגדויות הקשות.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-06-06-at-11.39.44-scaled הביוב זורם
זרימת ביוב ממט”ש ינוח-ג’ת

 

עוד מציין עו”ד פרג’, כי לנוכח המט”ש המיושן וההתנגדויות הרבות לקו הביוב, התאגיד הכין תכנית לשדרוג מתקן טיהור השפכים המקומי ביישוב לשנת יעד 2030 והגיש אותה לשיפוט במנהלת הביוב וכן ביקש את התערבות וסיוע ראש הרשות לקידום התוכניות. “בשולי הדברים אציין כי, התאגיד דוחה מכל וכל את כל ההאשמות מטעם הרשות המקומית, שלטעמנו אינן מוצדקות ואינן מבוססות, וזאת לאור ההסברים לעיל”, מסכם פרג’.

  

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי מכירים את הבעיה הקיימת במתקן המקומי המטפל בשפכים של ינוח ג’ת. הזיהום, שהטיפול בו הוא באחריות הרשויות המייצרות את השפכים, נוצר כתוצאה מפיזור קולחין באיכות ירודה בהמטרה, באין פתרון קצה אחר. גורמי המקצוע במשרד התריעו מספר פעמים בעבר על הצורך בפתרון קצה למט”ש זה, על ידי התקנת קו מאסף צפוני מהיישובים שבהם נוצרים השפכים, אל מט”ש עכו. אך התנגדויות מונעות את המשך הנחת הקו, לרבות מיליוני שקלים שהושקעו עד כה.

לאחרונה תאגיד המים והביוב “אל עין” פועל להסרת אי-ההסכמות, במקביל לפעולות להגדלת המתקן הקיים.

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לעקוב אחר תפקוד מט”ש ינוח ג’ת ואיכות הפעלתו, תוך הפעלת לחץ מתמשך והתנגדות לבנייה בישובים באין פתרון הולם לשפכים, ובמידת הצורך יפעיל את סמכויותיו.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-06-22-at-20.27.45-1-scaled הביוב זורם
כך נראית הכניסה למט”ש ליד ג’ת הגלילית

 

תגובת משרד הבריאות:

מתקן הטיפול ביאנוח – ג’ת הינו מתקן טיפול ישן מאוד הפועל ללא אישורים סטטוטוריים נדרשים ולא בהתאם לתכניות שאושרו לגביו בעבר.

לאחר דיונים רבים , אושרה התכנית של תאגיד המים והביוב ”אל עין” לחבר שפכי הישוב יאנוח-ג’ת, ביחד עם שפכים של מספר ישובים באזור, למתקן טיפול אזורי – מט”ש  ”עכו” .  לאחר עיכובים ממושכים להמשך הנחת הקו בישוב אבו סנאן, נמצאו לאחרונה הפתרונות להסרת מרבית העיכובים ואנו מקווים כי יהיה  ניתן להשלים את החיבור תוך שנה מהיום.

ההצעה של מ.מ יאנוח – ג’ת / תאגיד ”אל-עין” שהועלתה לאחרונה אינה ישימה על דעתם של כל הגורמים הרגולטוריים שכן שדרוג המט”ש במקומו הנוכחי אינו אפשרי בגלל העדר מעמד סטטוטורי, קרבה לבתי התושבים ומצבו הפיסי הרעוע ובנוסף אין באופק פתרון לניצול הקולחים באזור המט”ש. באם יוחלט להקים מתקן חדש, הבניה תיקח מספר שנים לא מעטות.

 

 
5 תגובות

 1. הלל הגב

  הבעייה ידועה לרגולטורים האחראים לנושא מזה כ 20 שנים! בגלל העיכוב בבניית המאסף הראשי גם ביוב א.ת. תפן …לפידות וגיתה זורם לנחלים ומזהם את מי התהום והסביבה. נקווה שאכן השנה הנושא יפתר!!

  • תושב וותיק הגב

   מנסיון העבר אין לי ספק שחוסר הרצון של המזהמים ובראש וראשונה מועצת תפן העשירה בתקציבים להעביר כסף למטרה הזאת מנעה פיתרון יעיל לבעיה.

 2. תושבת ותיקה הגב

  עיקר הזהום מגיע מהמפעלים בתפן שלא מוכנים לממן את רשת הנקוז הנדרשת על מנת שלא לפגוע בקרקע ובמי התהום של הגליל המערבי.

 3. תמי הגב

  מזרח תיכון חדש

 4. הסכמות על תוואי מט”ש תפן-עכו | כפרניק הגב

  […] כפי שפרסמנו בעבר, היעדר פתרון מזהם את נחלי הגליל המערבי… […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן