במקום הראשון: כפר ורדים

אייל שמואלי: גאים לקבל מנשיא המדינה את מגן הרשות המקומית הממחזרת. צעד משמעותי לשמירת הקיימא וליצירת מרחב נקי, בריא ויפה יותר


 

במסגרת “יום המחזור של ישראל 2021”, שנערך השבוע בפעם השלישית ביוזמת תאגיד “תמיר”, אירח נשיא המדינה, יצחק הרצוג, את ראשי הרשויות והמועצות הזוכות שקיבלו מידי השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג ומנכ”ל תאגיד “תמיר” רני איידלר, את אותות המצטיינים במחזור. 

 

כפרניק 30542273-a25a-4beb-9041-db0b937348870000-scaled במקום הראשון: כפר ורדים
הנשיא הרצוג וראשי הרשויות המצטיינות במיחזור 2021

 

תאגיד מחזור האריזות “תמיר” פרסם לאחרונה את רשימת הרשויות הממחזרות בישראל לשנת 2021. מועצה מקומית כפר ורדים מסיימת השנה במקום הראשון (קפיצה מהמקום השני שנה שעברה) עם איסוף ממוצע של כ-570 גרם אריזות נטו לשבוע למשפחה! להבים (כ-530 גרם אריזות), וכוכב יאיר- צור יגאל (כ-510 גרם אריזות), נמצאות גם בצמרת.

ראש מועצת כפר ורדים אייל שמואלי: “גאים לקבל מכבוד נשיא המדינה את מגן הרשות המקומית הממחזרת ביותר לשנת 2021,זהו צעד משמעותי וחשוב  לשמירת הקיימא בעולמנו, לכולנו ניתנה האפשרות להעניק לילדנו מרחב נקי, בריא ויפה יותר, עונג לנו לקחת חלק במשימה. תודות לנשיא המדינה, תושבי כפר ורדים ותאגיד המחזור תמיר. חג מחזור שמח ומרענן.”

 

כפרניק 815f2b1a-7512-47a9-9ac1-fe0f9dcfbb610000-scaled במקום הראשון: כפר ורדים
מימין: רני איידלר, יצחק הרצוג, אייל שמואלי ותמר זנדברג

 

מדד הרשויות הממחזרות מדרג את הרשויות שתושביהן מפרידים הכי הרבה ובאיכות הטובה ביותר אריזות לפח הכתום ושקיות כתומות. התוצאה נבנה על פי נוסחה המשכללת נתוני איכות וכמות הפסולת למדד אחד.

כל משאית שאוספת פחים כתומים ושקיות נשקלת בכניסה לתחנת המיון של “תמיר” ובהמשך עוברת הפסולת למיון ל-7 חומרים שונים: שקיות פלסטיק, מתכת, קרטוני משקה, קרטון, פלסטיק מסוג פט, פלסטיק קשיח (חומרי ניקוי וטואלטיקה לדוגמא) ומיקס פלסטיק. כל חומר נכבש לקובייה דחוסה ומועבר למפעל מחזור.

בהודעה מטעם “תמיר”, נאמר כי מאז הקמת התאגיד, לכשישה מיליון תושבים יש פח כתום או שקית כתומה ליד הבית, וזאת ב-125 רשויות שהצטרפו למהפכת המחזור ופרסו פחים כתומים בשטחן בכדי לאפשר לתושביהן להפריד ולמחזר אריזות. עד לסוף שנת 2025 לכ-90% מהתושבים במדינת ישראל יהיה פח כתום ליד הבית.

 

עוד ברשויות המצטיינות:

קטגוריית הערים הגדולות (מעל 25 אלף משקי בית): לראשונה, תל אביב-יפו תופסת את המקום הראשון עם איסוף ממוצע של כ-360 גרם אריזות למשק בית בשבוע. הרצליה במקום השני.

קטגוריית ערים (עד 25 אלף משקי בית): גבעתיים ממוקמת שוב במקום הראשון עם איסוף ממוצע של כ-410 גרם אריזות נטו לשבוע למשפחה. במקום השני גבעת שמואל (כ-320 גרם אריזות) ובמקום השלישי העיר אילת.

קטגוריית המועצות האזוריות: מועצה אזורית עמק חפר עם כ-1590 גרם (!) אריזות שנאספים מדי שבוע למשק בית. לאחריה המועצות האזוריות עמק יזרעאל וגליל עליון.

פריצת השנה בקטגוריית הערים: ציון לשבח לפתח תקוה שהציגה את הזינוק הכי גבוה במדד מבין כל הערים.

  

נשיא המדינה, יצחק הרצוג: ״האחריות לשימור ולקיום העולם שלנו, היא של כל אחד ואחת. המיחזור מתחיל תמיד, תמיד, כפעולה של היחיד. בבית הפרטי, במשרד, בעבודה ובחופשה. לא הכל ניתן להפקיד בידי המנהיגים, הממשלות או התאגידים הגדולים. בידינו – בידי האזרחים והאזרחיות כולם – לעשות לא מעט כדי לצמצם את הסכנות. אחד האתגרים שמציב בפנינו העידן הגלובלי, הוא התמודדות עם המחשבה של היחיד, שאין ביכולתו להשפיע על התהליכים האדירים, חובקי העולם, המתרחשים סביבנו. זו חשיבה שגויה שיש לעקור מן השורש.״

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: ״”בקרוב נתחיל ליישם אסטרטגיית פסולת יציבה וארוכת טווח שתצעיד את ישראל למסלול של הפחתה, הפרדה במקור, מיון ומיחזור, ותעביר אותנו לעידן של כלכלה מעגלית. נהפוך את הפירמידה בתוך עשור, ובמקום להטמין 80% מהפסולת – נטפל ב-80% ממנה. זה שינוי היסטורי, ומי שחלק מרכזי ממנו הן הרשויות המקומיות בתמיכת תאגיד המיחזור תמיר”.

מנכ”ל תאגיד “תמיר”, רני איידלר: “אני מודה לרשויות על שיתוף פעולה הדוק ופורה. לרשויות המקומיות השפעה גדולה על שיתוף הפעולה והאמון של התושבים, מבקש מכל אחת ואחד מכם לעשות מאמץ קטן בבית למען תרומה עצומה לסביבה”.

 

צילום: עמוס בן גרשום – לע”מ.

 
תגובה אחת

  1. א הגב

    למעשה, זה אומר שבכפר ורדים מייצרים המון זבל. אולי צריך לשקול שוב את המדידה. למשל, כמה קומפוסט מיצרים.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן