בטיחות או היסטריה?

תושבים רבים נזעקים על כריתת עצים מאסיבית במעלות * 235 אורנים וברושים בסכנה * העירייה, משרד החקלאות וכב"ה: דילול לצורך הגנה מפני שריפות


 

תושבים רבים במעלות מדווחים על כריתת עצים מאסיבית ברחבי העיר. חלקם אומרים כי לא מדובר ב”דילול” אלא בהרס טוטלי של חורשות ופינות חמד בעיר. מספר תושבים גם מנסים לפנות לגורמים שונים, רשויות ומשרדי ממשלה לעצור את “ההרס” לדבריהם, ויש אפילו מחשבות על הפגנה או “מניעת” הגעת הכורתים לשטח.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-02-20-at-14.04.2100000-scaled בטיחות או היסטריה?
אורנים כרותים במעלות

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-02-21-at-09.34.45-scaled בטיחות או היסטריה?
יצירת חיץ אש. צילום דוברות עיריית מעלות-תרשיחא

 

למרות שביקשנו ממספר גורמים את מפת הכריתות, טרם קיבלנו. ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר, שבמסגרתו פועל “פקיד היערות” הממונה על אישורי הכריתה, נאמר כי המפה שורטטה על-ידי גורם אחר ולכן אינם יכולים להעבירה.
היעדר השקיפות ושיתוף הציבור זועק לשמים!

מעיריית מעלות-תרשיחא נמסר כי מדובר בהמשך ביצוע פרויקט חיץ אש ברחבי העיר, כחלק מהלקחים מהשריפה בתרשיחא לפני מספר חודשים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-02-21-at-16.12.40-scaled בטיחות או היסטריה?
שריפה במעלות-תרשיחא נובמבר 2021. צילום: דוברות העירייה

  

“הפרויקט משותף ומפוקח על-ידי נציגי כב”ה, קק”ל, רט”ג ופקיד היערות במשרד החקלאות עם אישורי כריתה בתוקף!”, נאמר בתגובת העירייה. “אף אחד לא יכול לכרות עץ אחד בלי אישור כריתה ואישור של פקיד היערות. בסוף מדובר על בטיחות וחיי אדם ורכוש. לא כדאי שאנשים, נשים וטף ובעלי חיים יקפחו את חייהם כתוצאה משריפות שמתרחשות בקו ראשון לאזורים מיושבים”.

 

כפרניק 273599524_5323991194300585_2996979917541334057_n-scaled בטיחות או היסטריה?
סיור לקראת כריתת העצים במעלות. צילום: דוברות העירייה

 

לפני מספר ימים נערך בעיר סיור משותף של יוסי לוי מנהל אגף השפע ושרגא רוזנטל מנהל מחלקת הגינון בעיריית מעלות-תרשיחא –  ביחד עם נציגי כב״ה רשף אילן נחמיאס (קצין אזורים כפריים ותשתיות מים), יערן קק”ל ואליד סעיד ופקיד היערות האזורי (משרד החקלאות) צור אבלס.

בסיור סוכם על המשך ביצוע דילול וכריתת עצים בפארק לוי אשכול (סמוך לרחוב לוי אשכול) וכן דילול הצמחייה הצמודה לקו הבתים באזור. כן נתנה הנחיה לדילול עצים בחורשת המימונה בעיר (ליד רחוב האורנים). בהמשך יש תכניות של כריתה ודילול בשכונת יפה נוף וברחוב הורד.

 

 

 

ממשרד החקלאות, במסגרתו פועל פקיד היערות, נאמר כי מדובר ב-235 עצים, ברושים ואורנים, המיועדים לכריתה בחורשת המימונה ויפה נוף (לא הוזכר לוי אשכול): “רישיון הכריתה הוענק לאחר סיור של הרשות הארצית לכבאות והצלה באזור, אשר בסופו הוחלט לפעול לדילול חורשות ברחבי העיר לצורך הגנה מפני שריפות, בין היתר באמצעות יצירת קווי חיץ ודילול הצמחייה בסמוך לקו הבתים ביישוב”.

עוד נמסר כי “משרד החקלאות ופיתוח הכפר רואה חשיבות רבה בהגנה על העצים, ופועל למען שמירתם. כריתת עצים היא מצב בלתי הפיך ולכן, היא מותרת כאופציה אחרונה. כל בקשה בגינה נדרשת כריתת עצים, נשקלת בכובד ראש אל מול תכלית הבקשה, תוך איזון בין מכלול שיקולים: הגנה על עצים, שמירה על בטיחות הציבור, קידום היבטים של תכנון ובנייה והגנה מפני אסונות טבע”.

  

קרן קיימת לישראל: “כריתת העצים המדוברת הן בתוך שטחי עיריית מעלות תרשיחא”.

רשות הטבע והגנים: “בימים אלו מבצעת העירייה פעולות לצמצום ומניעת שריפות סביב הישוב מעלות תרשיחא בתיאום עם הגופים כב״ה, קק״ל ורט״ג ובאישור פקיד היערות של משרד החקלאות. בין הפעולות יצירת קווי חיץ לישוב כחלק מתוכנית ההגנה משריפות.

“הרשות חלק מצוות משותף לטיפול במניעת שריפות. בשלב זה העבודה לא בשטח שמורה או גן לאומי. הרשות ביצעה את קווי החיץ בשמורת כזיב. הניסיון המר משריפות שפגעו בצורה משמעותית בישובים תוך סכנת חיי אדם ורכוש מחייבת נקיטת פעולות למניעת שריפות עתידיות”.

 

 

 

כב”ה: “מחוז צפון בכבאות והצלה לישראל אפיין את העיר מעלות תרשיחא בסיכון גבוה לדליקות יער וחורש. בכל שנה מכלה האש אלפי דונמים של חורש טבעי ויער וגורמת לנזקים ברכוש ואף לפגיעה בחיי אדם. רק בנובמבר האחרון השתוללה שריפת ענק בעיר שגרמה לנזק רב.

“מחוז צפון משקיע משאבים רבים ע״מ למנוע את התפשטות השריפות ולתת מענה הולם לכל אירוע. מלקחי העבר, אנו פונים לרשויות הרלוונטיות ע״מ להתכונן לבאות וממליצים להם על הנחיות למניעת התפשטות שריפות”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-02-21-at-16.12.42-scaled בטיחות או היסטריה?
ארקדי פומרנץ בשריפה. צילום: עיריית מעלות תרשיחא

 

 
השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן