בדיקת אקו לב מצילת חיים

כללית כרמיאל: חייו של מטופל עם קרע באבי העורקים נצלו הודות לתושיה של הטכנאית רנין זבידאת, האח כאמל ג'מל וד"ר עביר מסארוה


 

גבר כבן 72 זומן לבדיקה שגרתית בשאלה של אי ספיקת לב במרכז לרפואה יועצת של כללית בכרמיאל.

במהלך הבדיקה הבחינה רנין זבידאת, טכנאית אקו לב בכירה, בדיסקציה (קרע) בחלק העולה של  אבי העורקים. מיד הזעיקה את האח כאמל ג’מל ואת ד”ר עביר מסארוה, כירורגית כללית, שפענחה במהירות את הממצאים. בתום הפענוח, מיהרה לדאוג לפינוי מיידי של המטופל לחדר המיון. הזיהוי, התגובה המיידית ועבודת הצוות הצילו את חיי המטופל.

 

כפרניק 77743849433-scaled בדיקת אקו לב מצילת חיים
רנין זבידאת, טכנאית אקו לב בכירה במקצועית כרמיאל

 

 

ד”ר לילך צולר, המנהלת הרפואי של מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית: “אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם, ותפקידו להוביל דם מהלב אל שאר חלקי הגוף. מפרצת של אבי העורקים נוצרת כאשר דופן אבי העורקים נחלש כתוצאה מאחד או יותר מהמצבים הבאים: טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, טראומה, זיהומים, דלקות, עישון הוא גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס”מ יש צורך לטפל ולעיתים לשקול ניתוח. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה.”

  

 

מפרצת אאורטה קיימות ביותר מ-3% מהאנשים מעל גיל 60, ומהווה סיבת מוות בקרב 1 מכל 250 איש מעל גיל 50. קרע במפרצת עלול להיות קטלני ומסכן חיים בעקבות דימום מסיבי.

אלו מטופלים אשר נמצאים בסיכון לפתח מפרצת של אב העורקים החזי. ברוב המקרים מדובר במפרצת שממדיה קטנים ולא מדאיגים שאינה דורשת טיפול אלא בדיקות מעקב בלבד. בכללית ניתן לערוך בדיקת אקו – קרדיוגרם (אולטרסאונד של הלב וכלי הדם הגדולים ) פשוטה ולא פולשנית שעשויה להציל את חייהם. הצורך בזיהוי מוקדם וטיפול הינו צורך חיוני המציל חיים. מעל 90% הצלחה, לעומת תמותה של מעל 90% אם יש קרע במפרצת שלא הייתה מוכרת.

רנין זבידאת: “מדובר במקרה נדיר ויוצא דופן, בדרך כלל מקרים כאלה מגיעים ישר לשולחן הניתוחים. שיתוף הפעולה בין הצוות והפינוי המהיר לבית חולים הצילה את חייו. בשנים האחרונות יש עלייה במספר המטופלים שאובחנו בשלב מוקדם יחסית. אנחנו קוראים לציבור לבוא ולהיבדק. זאת בדיקה יעילה, פשוטה ולא ארוכה, שעשויה לעזור לחיים בריאים”.

 

*לקביעת תור לאולטרסאונד לסקירת אאורטה לבבית, ללא הפניה מרופא, ניתן להתקשר למוקד 2700*

 

(כתבה פרסומית)

 
השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן