אֵם לאֵם


קורס למתנדבות: פרויקט אם לאם מחזור ראשון בכפר ורדים סיים את פרק ההכשרה

 

כפרניק 1110909 אֵם לאֵם
אם לאם – כפר ורדים

 

פעמים רבות שמענו את המשפט: “למה אין בכפר ורדים קורס כזה?” אז זהו שיש!

ביוזמת ראש המועצה, המחלקה לשירותים החברתיים והמרכז הקהילתי – המרכז למשפחה אימץ את פרויקט  אֵם לאֵם ויצאנו לדרך.

אז מה זה אם לאם? מה התכנית נותנת? למי היא מיועדת? מה המחויבויות שלי כמתנדבת?

כל אלו ועוד הן שאלות שעולות וצפות כאשר אנחנו מקבלות שיחות טלפון מנשים המתעניינות בהתנדבות.

“אם לאם” הנו פרויקט מבוסס התנדבות, המיועד לסייע לאימהות להתמודד עם אתגרי ההורות בשנה הראשונה לחיי התינוק. מטרת התכנית להפוך את האימהות לבטוחות יותר בעצמן ומעריכות יותר את תינוקן כאינדיבידואל: כך חשות פחות מבודדות ומדווחות על שיפור ביחסים המשפחתיים.

התכנית גם מספקת תמיכה והדרכה מתמשכות לאימהות חדשות ומחברת אותם לשירותים קהילתיים ובריאותיים, בהתאם לצורך. התמיכה מתבצעת על ידי מתנדבות והפרויקט מבוסס על תיאוריית ההתקשרות, המדגישה את חשיבותם של יחסים בטוחים עבור בריאות נפשית.

המתנדבות עוברות הכשרה מגוונת בנושאים שונים משלב הלידה, הינקות ועד גיל הגן – וכמובן כל הקשור ליולדת, הנקה, חיסונים, קשר אם ילוד וחשיבותו, מגע וקשר עין.

המתנדבות בעיקר לומדות על עצמן, מספרות וחולקות תחושות.

זו איננה רק קבוצת הכשרה, זו קבוצת תמיכה והעצמה נשית ובעיקר קבוצה של חברות המעניקות אחת לשניה מניסיונן, חוויותיהן והידע שלהן. ומיועדת במיוחד לנשים המעוניינות להעניק לנשים אחרות.

לאחר ההכשרה, הכוללת 12 מפגשים בנושאים מגוונים, יוצאות המתנדבות לדרך של ליווי נשים ותמיכה רגשית בנשים לאחר לידה (גם אם זו לידה עשירית). משך הליווי הוא שנה אחת, המתנדבת נפגשת עם היולדת פעם בשבוע למשך שעתיים בכל פעם, והמתנדבות ממשיכות לקבל ליווי והדרכה במפגשים אחת לחודש.

ובמה זוכות האימהות הטריות? הגעת מתנדבת משרה הביטחון, בטחון ביכולות של היולדת כאם, באינסטינקטים ובידע שלה. האם מקבלת בטחון בזוגיות והזמן שהמתנדבת מגיעה מאפשר ליולדת להתפנות לאחים הבוגרים יותר או להעניק זמן איכות לעצמה (מקלחת ושתיית קפה בנחת אינן מותרות ליולדת…).

היולדות, שחלקן חוו ניתוק ממשפחה קרובה עקב העתקת מקום מגורים (חיפוש אחרי איכות חיים, הצעת עבודה וכו’), חשות לעיתים בדידות וניתוק, לא תמיד יש להן סביבה ערנית ושותפה.

ישנן אימהות יחידניות הזקוקות לתמיכה והכוונה שאנו שם כדי לתת כתף לסייע לתמוך גם בפן הפיזי ובעיקר בפן הנפשי.

מסתבר שההנאה, הנתינה ותחושת השליחות והרצון להעניק ליולדת מניסיוני וידיעותיי כאישה וכאם משרות תחושת שליחות והעצמה למתנדבות.

הקורס הראשון בכפר ורדים הסתיים לאחרונה בטקס צנוע בו חולקו תעודות ל-10 מתנדבות, מיוחדות איכותיות וחברתיות המעוניינות לתמוך ולסייע ככל יכולתן. נכחו בטקס: ראש המועצה אייל שמואלי, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים ענת גנץ, מנהלת מרכז למשפחה דורית מזרחי ורכזת הפרויקט נעה ביבר.

הקורס הראשון הגיע לסיומו, נאחל לכולנו בהצלחה, אנו בטוחות שפרויקט זה יחזק את החוסן הקהילתי שלנו ויתמוך בקליטתן של משפחות צעירות בכפר ורדים. אז כל אחד ואחת מוזמנים להיות שגריר ולשווק את הפרויקט,

ניתן לפנות:

נעה ביבר: 054-2793930

דורית מזרחי: 054-6530066

 

כתבו: נעה ביבר, ענת גנץ ודורית מזרחי

 

כפרניק 1110990 אֵם לאֵם


תגובה אחת

  1. ציפי דיקמן הגב

    ברכות חמות למתנדבות החדשות להצטרפותכם לכלל המתנדבים בכפר .

    נאחל לכם שתלוו אמהות רבות ותינוקות וכולנו נהנה מהגידול המספק מהם.

    נשמח לכל פעילות משותפת אתכן.

    צוות רכזי של”מ בכפר.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן