עיסוי בהריון צעיר


כפר ורדים , כפרניק
גילי לזר-יוסף

אין הוכחה מחקרית שקבלת עיסוי בשלב מוקדם בהיריון עשויה לפגוע במהלכו

כפרניק  (2) של IMG_6692 עיסוי בהריון צעיר

 

נכנסת להיריון, ויחד עם השמחה האדירה עולות תחושות גופניות שלא חווית בעבר: לחץ ותדירות לפיפי, רגישות לריחות מסוימים – לפעמים אפילו לזה שישן לצידך, ולעיתים הקאות. ועוד מבטיחים לך שעשויים להיות לך תסמינים נוספים בהמשך כגון צרבות, חוסר שינה וכמובן, איך לא, גם כאבי גב ובעיקר התחתון.
גם קריאה דקדקנית במדריכים הקיימים לא מכינה אותך לשינויי הגוף התכופים שחלים בך, ואיתם גם בליל של תחושות ורגשות, שלא נאמר מצבי רוח, שנשלטים על ידי הורמונים.
ואת, שמכירה את עצמך, יודעת שאין כמו מגע עוטף ומרגיע כדי להחזיר את שלוות הנפש לגופך, דבר שפועל עלייך כמו קסם ומחזיר אותך הביתה, אל מקום משכנה של נפשך ונשמתך- הגוף שלך.
אלא, שההגעה אל הנחמה הזו בשלבים מוקדמים של ההיריון, נמנעת ממרבית הנשים ההרות בארצנו, זאת בשל מגמה שרווחת בקרב הרופאים בארץ, שכל עוד ההיריון הוא צעיר, אין לערוך שינויים במערך השרירי בגוף, זאת למרות שמרבית העיסויים לא כוללים עיסוי בבטן.
חשוב לציין, כי אין הוכחה מחקרית חד משמעית, שקבלת עיסוי בשלב מוקדם של ההיריון עשויה לפגוע במהלכו התקין, אלא זו המלצה בלבד, שמטרתה להפחית סיכון בהריונות שאינם בסיכון גבוה.
כפרניק  (2) של IMG_6692_0 עיסוי בהריון צעיר
לי לדוגמא, התחוור מוקדם יחסית שאני בהריון, כבר בשבוע החמישי להריוני, ועד אז חוויתי עיסוי כל שבוע. המטפל שטיפל בי היה נסער במיוחד כשסיפרתי לו, ומבוהל עוד יותר כשביקשתי להמשיך לקבל את העיסויים השבועיים שלי, גם בשלבים המוקדמים של הריוני המתפתח. סמכתי על תהליכי הבריאה ועל החיים שבתוכי, שאין שום סכנה ברצון שלי להמשיך לקבל טיפולים, בעיקר בתקופה זו. להיפך, הרגשתי שעיסוי יכול רק לתרום ולעזור להתחברות מחודשת לגופי המשתנה. אך המטפל שלי, שלמד את המקצוע בארץ, הרגיש חוסר ביטחון וביקש שאתייעץ עם הגניקולוג שלי. כיוון שהייתי בטוחה ברצוני, עשיתי זאת רק בשביל להרגיע אותו. לשמחתי, הרופא היה שותף לדעה שלי, שאין כל מניעה לעבור עיסויים בשבועות הראשונים של ההיריון, כל עוד אין מגע ישיר בבטן. וכך היה – המשכתי לקבל עיסויים עד הלידה וילדתי בן בריא ומתוק.
הדעה השונה שלי בנושא זה מתבססת על משנתה החכמה של מורתי, קרולין, שבכיתתה בניו יורק למדתי את מקצועות המגע: עיסוי שוודי, שיאצו, עיסוי יפני ותאילנדי. שם, במדינת ניו יורק, אין הנחייה גורפת לגבי אי קבלת עיסויים בתקופה זו. עובדה מעניינת מאוד, שכן מדינה זו היא אחת מהמחמירות בכל הנוגע למקצועות העיסוי והמגע. לדוגמא – לימודים בלבד אינם מספיקים על מנת לעסוק במקצוע, אלא דרוש רישיון מיוחד בכדי לעבוד כמעסה. רישיון העיסוק איננו נדרש ברוב מדינות ארצות הברית.
 
ההיגיון שעומד מאחורי מדיניות זו הוא פשוט: כמה מכן, שכבר היו בהיריון, גילו זאת בארבעת השבועות הראשונים? סביר להניח שקרוב לאפס. מרבית הנשים מגלות את העובדה המשמחת הזו בסוף החודש השני, או במהלך השלישי, ואפילו רק ברביעי, עקב מחזורים לא סדירים. לכן, מי שרגילה לחוות עיסוי פעם בשבוע לא תוכל להישמע להנחיה, שכן ודאי עדיין לא גילתה שהיא נושאת ברחמה חיים.
בארץ, שלא כמו בארצות אחרות, קיימת בהלה סביב הנושא, על כן, בהמשך לדוגמא הקודמת, ברגע שאותה אישה תגלה את דבר הריונה, היא עשויה לחוש בהלה מיותרת שמא פגעה בעוברה.
 
מסיבה זו, אני ממליצה לך ולכל אישה, להקשיב לעצמכן ולצורכי גופכן. אל תמהרי להעביר את מרכז הכוח מהידיים שלך אל "מומחה" כזה או אחר, בדמות רופא או אחות. טוב להתייעץ, ותמיד רצוי לשמוע דעה נוספת, גם אם אחרת משלך. אך בשום פנים אל תזלזלי בשיקול דעתך ובתחושותייך הראשוניות. את היא זו שחיה בגופך, וגופך הוא זה שמשתנה. לכן, רק את, ואת בלבד, יודעת מה נכון עבורך.
סביר להניח שמרבית מכוני הבריאות ומרכזי הספא לא ייאותו לקבל אותך לעיסוי לפני שבוע 12, ולעיתים אף 14 להריונך. לכן, אם תחפצי לקבל עיסוי בתקופה זו תוכלי לפנות למטפלים פרטיים ולשאול מה גישתם לנושא. כמובן שהכרחי שלמטפל או למטפלת שבחרת יהיה רקע לימודי רב וניסיון עשיר בעבודה עם נשים בהיריון.
במידה ובכל זאת החלטת להמתין בסבלנות לטרימסטר השני בכדי לקבל טיפול גוף, אינך צריכה לסבול עד אז, אלא תוכלי להקל על עצמך בעזרת כדור טניס: שכבי על הגב במיטתך, ומקמי את כדור הטניס באזור "הרך" של הישבן. כופפי את הרגליים וקרבי את הכפות לכיוון הישבן כשהברכיים מופנות כלפי השמיים. תנוחה זו מגבירה את הלחץ של משקל גופך על הכדור. כעת העבירי משקל מצד לצד, כך שהכדור זז לרוחב הישבן ומעסה את כל שרירי האזור. חזרי על הפעולה בכל פעם שכואב.
שיהיה לך היריון קל ונעים! מי ייתן ותיהני מן השינוי והיכולת לטפח חיים…
 
באהבה,
גילי.
גילי לזר יוסף – מסע פנימה
רייקי מאסטר
טיפול בכאבים כרוניים • עיסוי לנשים בהריון
סדנאות • פרחי באך • דמיון מודרך
050-991-1250

 

© כל הזכויות שמורות לגילי לזר
 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן