חנוכת אולם ‘טרבלינקה’ בבית לוחמי הגטאות


כפר ורדים , כפרניק, בית לוחמי הגיטאות אולם טרבלינקה
מערכת כפרניק

אורח כבוד  קלוד לנצמן

כפרניק  הגטאות_0 חנוכת אולם 'טרבלינקה' בבית לוחמי הגטאות

 

במוקד התצוגה נמצא הדגם המחודש של מחנה ההשמדה, אשר שימש כעדות במשפט אייכמן. אורח הכבוד בחנוכת האולם יהיה הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן, אשר אישר לראשונה להציג קטעים מסרטו "שואה" כחלק ממיצגי הקבע באולם החדש.

השבוע בבית לוחמי הגטאות [יום ד’, 13.10], לאחר שנתיים של עבודת שחזור, עדכון ועיצוב מחודשים, ייחנך אולם חדש – אולם ‘טרבלינקה‘. התצוגה באולם משרטטת באופן מתומצת את מפעל השמדת יהודי אירופה, כולל עדויות ותיעודים ייחודיים, תוך התמקדות במחנה טרבלינקה.
במוקד התצוגה נמצא אחד המוצגים החשובים בבית לוחמי הגטאות ומהחשובים ביותר הקיימים בתחום מסירת עדות על השמדתם של יהודי אירופה – דגם מחנה טרבלינקה שיצר בסוף שנות ה-50 יעקב ויירניק, אשר עבר תהליך מיוחד של שימור וחידוש לשם הצגתו באולם הקבע החדש. במחנה ההשמדה טרבלינקה שהוקם ב-1942 הומתו במשך מעל שנה כ-875,000 איש, רובם יהודים פולניים. באוגוסט 1943, פרץ מרד קבוצת אסירים יהודים שבעקבותיו נשרפו רוב המבנים במחנה. לאחר המרד הגרמנים השמידו את יתר המחנה, העלימו כל עדות פיזית למאורעות המחרידים שאירעו שם ואף הקימו חווה חקלאית בשטח. ויירניק [1889 – 1972], נגר-אומן, היה בין בוני המחנה בכפייה ובין המורדים הבודדים אשר הצליחו להימלט מהמחנה במהלך המרד. לאחר בריחתו שירטט ויירניק את תרשים המחנה לשם עדות וזיכרון לזוועות, ולאחר עלייתו ארצה, סיים בשנת 1959 בהזמנת חבריו יצחק צוקרמן וצביה לובטקין, ממקימי קיבוץ לוחמי הגטאות והמוזיאון, את העבודה על הדגם אשר הוצג במשך השנים בבית ושימש כעדות במשפט אייכמן.
   
כפרניק  הגטאות חנוכת אולם 'טרבלינקה' בבית לוחמי הגטאות

מוצגים מיוחדים נוספים הכלולים בתצוגה הם עדויות, תצלומים מיוחדים, פריטים מארכיון בית לוחמי הגטאות, ותצוגות כדוגמת רשימת חלק מזערי מאלפי החברות המסחריות אשר נהנו באופן ישיר או עקיף מעבודתם של יהודים בעבודות כפייה ביניהן חברות ידועות כמו מרצדס,  bmw, קודאק, באייר וסימנס. בנוסף יוצגו באולם קטעי וידיאו, ביניהם קטעים מסרטו הידוע של הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן ‘שואה’, אשר יוצגו כחלק ממיצגי הקבע בתערוכה. לנצמן הסכים לראשונה למסור קטעים מסרטו לשימוש קבע במוזיאון כלשהו, ואף יגיע במיוחד מצרפת להשתתף בחנוכת האולם כאורח כבוד.

 "ערכה של העדות וההנצחה הינה חשובה מאין כמוה, בייחוד בדורנו" אמר רמי הוכמן מנכ"ל בית לוחמי הגטאות "לאחר שנתיים של עבודה מאומצת אנו מתכוונים לחנוך את אולם התצוגה החדש, אשר מעלה על נס ומציין את חשיבות התיעוד וחשיבות הזיכרון, את מפעלם של גיבורים שנלחמו כנגד כל הסיכויים על מנת להנציח ולתעד את הזוועות לדורות הבאים. אני מזמין את כולם לבוא לבקר בתערוכה החדשה ובשאר חלקי בית לוחמי הגטאות". הוכמן הוסיף כי אולם טרבלינקה יהיה החלל המוזיאלי הראשון למסירת אירוע השואה אשר השפה הערבית תהיה אחת משפות התצוגה וההדרכה הקיימות בו, לצד עברית ואנגלית, כהמשך לפעילות היהודית-ערבית רבת השנים של המרכז ההומניסטי הפועל בבית.

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן