תכנית חדשה לגולדן וילג’


מ.מ. כפר ורדים בדיון מיוחד על הגשת תכנית בינוי חדשה למתחם הדיור המוגן: הגולדן וילג’ ובית האבות הסיעודי * המועצה ותושבים יתנגדו * יש גם מכתב תמיכה ביזם

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-19-at-12.12.352-scaled תכנית חדשה לגולדן וילג'
מליאת מ.מ. כפר ורדים בדיון על הדיור המוגן

 

השבוע התכנסה מליאת המועצה המקומית כפר ורדים לדיון מיוחד ודחוף בתכנית הבינוי החדשה שהופקדה לאחרונה בוועדה המקומית לתכנון ולבניה מעלה הגליל (מעונה). התכנית משותפת לשני המתחמים הצמודים המיועדים לגיל השלישי: הגולדן וילג’ בבעלות היזם יוסף עודה ובית האבות הסיעודי בבעלותו של ליאור לסרי.

בזימון לישיבה נכתב כי “יזם הגולדן וילג’ הגיש לוועדה המקומית תכנית בינוי חדשה אשר מבקשת להגדיל את זכויות הבנייה. לאור העובדה שעל המועצה להגיב עד ליום חמישי הקרוב, אנחנו מבקשים לזמן בדחיפות ישיבת מועצה שלא מן המניין בה יציג מהנדס המועצה את הבקשה”. עוד נאמר בזימון, כי הוא מסתמך על החלטת מועצה מה-9/7/17 (המועצה הקודמת בראשות סיון יחיאלי) המחייבת דיון במליאה בכל בקשה לשינוי בזכויות הבניה או במספר הקומות.

בפתח הישיבה אמר ראש המועצה, אייל שמואלי, כי הזימון לישיבה בעקבות פנייתו של מאיר גרינפלד, חבר המועצה הקודמת, שהעיר את תשומת הלב להחלטה האמורה, ויש להודות על כך. במהלך הישיבה ציין ראש המועצה מספר פעמים כי הועדה המקומית היא הגורם האחראי לאישור ולאכיפת חוקי התכנון והבניה, והזכיר כי ישנן אינסטנציות ערעור של ועדות מחוזיות וארציות.

ראוי לציין כי ראש המועצה הנוכחי, אייל שמואלי, כבר הכריז במספר הזדמנויות כי לא יאשר כל הקלה או תוספת בניה מעבר למה שנקבע בתב”ע.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-19-at-12.12.341-scaled תכנית חדשה לגולדן וילג'
יושבים במרכז: אייל שמואלי, ניר מסיקה ושמר ברוך

 

את הישיבה פתח מהנדס המועצה, שמר ברוך, שסקר את ההתפתחויות ההיסטוריות של מגרש 710, שלושים ושמונה וחצי דונם, המיועד לשימושים עבור הגיל השלישי ומחולק בין שני היזמים: עודה ולסרי. שמר הציג את הגלגולים השונים של התכנית, כולל הקלות שונות שהתקבלו בגין חוקי שבס וכחלון, במטרה לעודד בניה מהירה ומאסיבית. למעשה, רוב התכנית שהוצגה כבר מאושרת ואף נמצאת בבניה. חלקה אף הושלם ואוכלס: 57 יחידות בגולדן וילג’ – מתוך 202 מתוכננות. יש לציין כי בשל הליכים משפטיים קודמים, התכנית הקודמת שאושרה היתה של הגולדן וילג’ בלבד, ואילו הפעם הוגשה תכנית משותפת לשני המתחמים.

שמר הסביר כי ההקלות המקובלות למספר הקומות עומד על 4 (בתב”ע) + 2. וכי בחמשת הקומות המבוקשות אין חריגה ממשית. שמר גם ציין כי בתכנית החדשה שונתה הצבת הבניינים בגולדן משלושה בניינים גדולים בצורת ח’ – לשמונה בניינים נפרדים. סה”כ מספר היחידות, 202, נשמר, אולם המטרז’ הבנוי הוגדל באופן משמעותי. הגדלה זאת מבוססת על תיקון הוראות פיקוד העורף להגדלת ממד”ים מ-7 מ”ר ל-9 מ”ר (נטו. ברוטו = 12 מ”ר).

בעניין זה, נראה כי שיטת החישוב של תוספת הבניה המותרת (נטו / ברוטו / שטחי שירות) היא מסובכת וחברי המועצה הביעו תסכולם מכך – ומחוסר הבהירות האם התוספת היא במסגרת זו או מעבר לכך.

המועצה תגיש התנגדות ונראה כי הוועדה במעונה תצטרך לתת את התשובה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-18-at-14.33.28-scaled תכנית חדשה לגולדן וילג'
תכנית הדיור המוגן כפר ורדים נובמבר 2019

 

חבר המועצה יואב ניצב, שהיה חבר גם במועצה הקודמת, אמר כי במשך השנים יש שחיקה בשטחים הפתוחים בתכניות, ושבעבר היו עוד עצים, מדשאות ואפילו בריכה עם ברווזים. לדבריו, היזם הבטיח בעבר כי קודם ישלים את מבני השירות והציבור ורק לאחר מכן את מבני המגורים – אולם זה לא קרה. כן הזכיר את ההבטחות למעבר ישיר מהמתחם למרכז המסחרי, שלא בוצע. ניצב ציין גם את חשיבות התאמת המתחם לאוכלוסיה המבוגרת, בעיקר בנגישות גבוהה, וביקש לדעת האם ניתן לקבל חוות דעת מרשות מקרקעי ישראל בנוגע לשימוש שנעשה בקרקע.

עדי הרטל, היועץ המשפטי של המועצה, ציין כי הגדרת השימוש בקרקע היא לגיל השלישי (55+) ולא ניתן להעביר זכויות בקרקע (מכירת נכס) למי שצעיר מגיל זה. לדבריו, אולי ניתן לפנות בעניין התאמת המתחם לגיל השלישי למשרד הרווחה. כן ציין שאין חוזה בין היזם למועצה, אלא בין היזם לרמ”י ולרוכשי הדירות.

חברת המועצה קרן דרוקמן אדיב אמרה כי ישנן התייחסויות רבות של חבר המועצה טוביה ארז (נציג המועצה בוועדה המקומית לתכנון ולבניה. נעדר מהישיבה) – הנוגעות לנגישות ולתכנון, ולא לאחוזי הבניה. לדבריה, הבינה מהנאמר כי למועצה הכי אין כמעט סמכות בעניין.

 

בישיבה נוכחו תושבים רבים, בעיקר דיירי הגולדן וילג’, מספר חברים מה”ירוקים” והיזם עודה – אולם בפתח הישבה הודיע שמואלי כי לא יוכלו להשתתף בדיון בכל דרך שהיא.

הישיבה ננעלה ללא החלטות, ובסיומה הגיש עודה לחברי המועצה מכתב עם חתימות של כחמישים מתושבי הגולדן וליג’, התומכים בתכנית.

במקביל, תושבים אחרים מהגולדן מתכוונים להגיש התנגדויות לוועדה המקומית, וישנם עוד גורמים אחרים שיתנגדו, כולל מ.מ. כפר ורדים.

את ההתנגדויות ניתן להגיש עד יום חמישי 21/11/19 בוועדה במעונה.

לאחר ההגשות נמשיך לדווח על ההתנגדויות וכן ונפרסם גם את מכתב התמיכה ביזם ואת עמדתו בנדון.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-19-at-12.12.361-scaled תכנית חדשה לגולדן וילג'
אייל שמואלי: נפעל על פי החוק

 

 

צילומים: אדם רנוב.

 

 

תגובות פייסבוק


7 תגובות

 1. אריק הגב

  מלקקים את הנזקים שסיון השאיר אחריו.

 2. אייל בק הגב

  מברך תושבי כפר וורדים ואת המקום עצמו , שייפתחו הלבבות והשערים , והחצרות והרוח הכללית המנשבת , על מנת יגיעו המון עם מתישבים חדשים ,ילדים ומשפחות וקשישים וצעירים אחרי צבא ואחרי טיולים בחו”ל , ויטיפו ההרים של האקולוגיה האנושית והבינאישית עסיס ושלום , וכל הגבעות תתמוגגנה שמחת הקיום והמימוש של בנין חסד ייבנה , ללא הבדלי דת , גזע , מין , מוצא וגיל . ותהא תעוזה בלבבות ובנפש ובאור ההבנה להבין את מטרות היישוב לגדילה וכיצד מימושם יתאפשר בתכלית ובמעשה . והקליפות של הבידול והאגוצנטריות כפי שרבים מנסים בכנות להמיס , אכן יישפכו כמיים סוערים אל באר אחת רחבה של חסד אנושי רך ופשוט . תודה , אייל בק , תושב בדרך הוורדים . תושב שאסף צבים מן היער מתחת לביתי כאשר נערכו מחאות כנגד פיתוח וורד הכפר ביער האורנים , והעבירם לצדו השני של היער ,וכל בוקר מברך את הטרקטורים והאדמה בעבור שיבואו להתגורר שם שכנים רבים ומצהלות ילדים יעלו ויתערבבו עם שירת המואזין הקסומה שהנני אכן אוהב בכל ליבי . תודה , אייל .

  • רותי מ. הגב

   נראה לי שמתאים לך לגור בכליל ולא בכפר ורדים. הם אוכלים בין השאר מרק צבים.

 3. יוסי הגב

  סיון ……, שם פס על התושבים

 4. מינה הגב

  אמן כן יהי רצון למילותיו הקסומות של אייל בק

 5. גרסאות סותרות. הוועדה תחליט! | כפרניק הגב

  […] 20/11/2019 12:02 תכנית חדשה לגולדן וילג’ […]

 6. עוד סיבוב תכנוני בגולדן וילג' | כפרניק הגב

  […] מ.מ. כפר ורדים בדיון על התכנית הגולדן וילג’ נובמבר 2019 […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן