שנה חדשה, דרך חדשה

גם בבחירות הקרובות אנחנו, תושבי כפר ורדים, מחפשים דרך חדשה. עד כה תעינו בדרכים שלא הובילו אותנו ליעדים ואפילו הרחיקו אותנו מהחלומות אליהם אנו שואפים


 

(*תוכן פרסומי)

 

סופו של חודש אלול ואנו מתכוננים לתחילתו של חודש תשרי – ראש השנה. על פי הלכה בתלמוד, היה היום הראשון בו אמר אלוקים “יהי אור” ב-כ”ה באלול; ואילו היום השישי לבריאת העולם בו אמר אלוקים “נעשה אדם בצלמנו כדמותנו”, חל בדיוק בתאריך א’ בתשרי. ואכן בתפילות ראש השנה – בימים א’ ו-ב’ בתשרי – אומרים אנו “זה היום תחילת מעשיך, זיכרון ליום ראשון… ובריות בו יפקדו”. א’ בתשרי, יום הולדתה של האנושות, נזכר בתורה כ”יום תרועה”; והמשנה במסכת ראש השנה מציינת תאריך זה כיום הדין של האנושות.

בעוד כחודש וחצי תתקיימנה הבחירות לראשויות המקומיות – חג נוסף, חג הדמוקרטיה! חגי ישראל ברובם הם חגי זיכרון, פרט, משפחה וקהילה, ונקראים להזכיר ולשחזר בצורה טקסית אירוע היסטורי משמעותי שקרה בעברנו. האדם היהודי נקרא לשאול את עצמו ולחנך את בנו לשאול: מאין באתי? מה מכילה הביוגרפיה שלי? בפסח, בסוכות ובשבועות אנו שואלים: מתי ואיפה נולדתי: במצרים כעבד, ויצאתי משוחרר. הייתי במעמד הר סיני. נדדתי במדבר לקראת הארץ המובטחת, התנחלתי ועיבדתי אדמתה. לראש השנה וליום כיפור אין היסטוריה, אין זיכרון, אין עבר, אין סיפור, אין דרמה. לכן לא הזמן, לא הלידה ולא הזהות קובעים את תכניהם. לא מה קרה בעבר, אלא מה אפשר שיקרה. הפנים והלב מכוונים למימד הזמן – עתיד. בשני מועדים אלו, בראש השנה וביום הכיפורים, שואלים: מה כיוון חייך? כיצד בחרת לחיותו? האם יש לך חלום, שאיפה למימוש? האם יש לך תמונת עולם אנושית חברתית? מה דמות החברה הישראלית בעיניך? מה פני יישובך? מה פני ביתך ומשפחתך? האם אתה רוצה ליצור מציאות אחרת, טובה, צודקת יותר?

זה תלוי בך בלבד. בשאיפתך לשינוי, בשאיפתך לגאול את עצמך ואת קהילתך. זה תלוי בנדר שלך עכשיו בהווה, אבל פניך אל העתיד. לפי זה ראש השנה ויום כיפור הם חגים אנושיים ואופטימיים ופניהם אל האדם, אל האנושות ותמונת עתידם.

בהקשר זה אני מבקש לשתף אתכם בסיפורו של ש”י עגנון – עכשיו נחפש דרך חדשה:

“פעם אחת אמר רבנו, ר’ חיים מצאנז, משל אדם תועה כמה ימים ביער ולא היה יודע איזוהי דרך נכונה. פתאום ראה אדם אחר הולך לקראתו. באה שמחה גדולה בליבו, עתה בוודאי ידע את הדרך הנכונה. כיוון שפגשו זה בזה שאל אותו: אחי, אמור לי היכן הדרך הנכונה, זה כמה ימים אני תועה. אמר לו: אחי, אף אני איני יודע, שאף אני תועה כאן כבר כמה ימים, אלא אומר לך בדרך שהלכתי אני, יכול לומר לך, שבדרך זו תועים. ועכשיו נחפש דרך חדשה. כן אנחנו, דבר זה אני יכול לומר לכם, שבדרך שהלכנו עד עכשיו אין לנו ללכת, שבדרך זו תועים. אלא עכשיו נחפש דרך חדשה”.

גם בבחירות הקרובות אנחנו, תושבי כפר ורדים, מחפשים דרך חדשה. עד כה תעינו בדרכים שלא הובילו אותנו ליעדים ואפילו הרחיקו אותנו מהחלומות אליהם אנו שואפים. אני מזמין אתכן.ם להצטרף אליי ל”דרך ערך”. הניסיון שלנו נכשל בתכלית, יחד נמצא את הדרכים המתאימות ונצעיד את כפר ורדים קדימה לפסגות חדשות ולמקומות ראויים להגשמת החלומות שלנו.

חודש אלול, ראש השנה, הימים הנוראים, יום כיפור והבחירות מכוונים אותנו לחשבון נפש ונותנים לנו הזדמנות לחפש דרכים חדשות. הניסיון שלנו מלמד שתעינו בדרך בה צעדנו עד כה. אנו מציעים לכן.ם דרך חדשה – דרך ערך. אסיים בשירו של שאול טשרניחובסקי “אני מאמין”, בתפילה שנמצא דרכים חדשות טובות, ובברכת שנה טובה, שנת אושר, בריאות, שלום וביטחון.

שנה בה נביא שינוי לכפר ולמדינה, שנה בה יתגשמו כל משאלותינו.

שנה מתוקה כדבש.

 

כפרניק 4dd39ef9-9f8c-4e2a-992c-10781194b58f-scaled שנה חדשה, דרך חדשה
חוגי בית עם ניר שילה, מתמודד לראשות מ.מ. כפר ורדים

 

 

דרך ערך עם ניר שילה

  

אני מאמין / שאול טשרניחובסקי

שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,

זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָֹח.

שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,

כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

 

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְּרוֹר שׁוֹאֶפֶת

לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,

כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,

גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז.

 

רוּחוֹ יַשְׁלִיךְ כַּבְלֵי-הֶבֶל,

יְרוֹמְמֶנּוּ בָּמֳתֵי-עָל;

לֹא בָּרָעָב יָמוּת עֹבֵד,

דְּרוֹר – לַנֶּפֶשׁ, פַּת – לַדָּל.

 

שַׂחֲקִי כִּי גַּם בְּרֵעוּת אַאֲמִין,

אַאֲמִין, כִּי עוֹד אֶמְצָא לֵב,

לֵב תִּקְוֹתַי גַּם תִּקְוֹתָיו,

יָחוּשׁ אֹשֶׁר, יָבִין כְּאֵב.

 

אַאֲמִינָה גַּם בֶּעָתִיד,

אַף אִם יִרְחַק זֶה הַיּוֹם,

אַךְ בּוֹא יָבוֹא – יִשְׂאוּ שָׁלוֹם

אָז וּבְרָכָה לְאֹם מִלְּאֹם.

 

יָשׁוּב יִפְרַח אָז גַּם עַמִּי,

וּבָאָרֶץ יָקוּם דּוֹר,

בַּרְזֶל-כְּבָלָיו יוּסַר מֶנּוּ,

עַיִן-בְּעַיִן יִרְאֶה אוֹר.

 

יִחְיֶה, יֶאֱהַב, יִפְעַל, יָעַשׂ,

דּוֹר בָּאָרֶץ אָמְנָם חָי

לֹא בֶּעָתִיד – בַּשָּׁמַיִם,

חַיֵּי-רוּחַ לוֹ אֵין דָי.

 

אָז שִׁיר חָדָשׁ יָשִׁיר מְשׁוֹרֵר,

לְיֹפִי וְנִשְׂגָּב לִבּוֹ עֵר;

לוֹ, לַצָּעִיר, מֵעַל קִבְרִי

פְּרָחִים יִלְקְטוּ לַזֵּר.

 

שנה טובה

ניר שילה

 

 

 
תגובה אחת

  1. אריק הגב

    בהצלחה..
    מחייבים לעשות שינוי לאחר 15 שנים לא טובות.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן