שלומי: מבנה לשימור קרס

הארץ: מועצת שלומי בצעה עבודות ליד כנסיות אל-בסה המיועדות לשימור * מבנה סמוך קרס * גבי נעמן: פעלנו כחוק ובליווי רשות העתיקות


 

העיתונאית עדי חשמונאי פרסמה השבוע בעיתון “הארץ” תחקיר הנוגע לעבודות עפר שבצעה מועצת שלומי לאחרונה סביב מתחם מבנים עתיקים לשימור, בהם שתי כנסיות ששימשו עד 1948 את תושבי הכפר הפלסטיני אל-בסה. על-פי “הארץ”, אחד המבנים במתחם (בית אל-חורי) התמוטט.

 

כפרניק 1111232444-scaled שלומי: מבנה לשימור קרס
עדי חשמונאי בהארץ: מבנה קרס בשלומי. העבודות ללא היתר. צילום מסך

 

 

צאצאיהם של תושבי כפר אל-בסה הגישו תלונה במשטרה נגד מועצת שלומי בחשד שהעבודות גרמו לקריסת אחד המבנים וכן סיכנו מבנים נוספים: מסגד, מקאם אל-חאדר הקדוש לנוצרים ולמוסלמים ושתי כנסיות בסכנת קריסה.

ווקים ווקים (תושב מעיליא), חבר באסיפה הכללית של בני אל-בסה, אמר ב”הארץ” כי בין הכנסיות למסגד שרד מבנה בשם בית אל-חורי שמהווה סימן ההיכר של אל-בסה. לדבריו, זה היה מבנה מפואר עם קשתות בקומה השנייה שנבנה בסוף המאה ה-19, סימל את תרבות הבנייה בכפר, וכל בני הכפר גדלו עליו.

לדברי ווקים, ההריסה מסכנת גם את הכנסיות וצריך לבדוק אם העבודות הרחיבו את הסדקים גם במבנים הסמוכים: “בהתחלה המועצה קראה לתוכנית הזאת, שהיא בעצמה מקדמת, ‘מתחם השלום’, אבל זה רחוק משלום כי היא מסרבת לתת לנו לתחזק את המקום ולהתפלל בו, הפעולות שלה לא מתואמות איתנו והמטרות לא טובות וכשרות”.

בכתבתה של חשמונאי, נאמר כי גבי נעמן, ראש מועצת שלומי, הסביר כי העבודות נעשו בהתאם לתוכנית שכבר אושרה ובליווי רשות העתיקות – אולם מנכ”ל הרשות מכחיש ואומר כי הן בוצעו ללא תיאום או אישור מצדם.

גם בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מסרו ל”הארץ” כי העבודות בוצעו בניגוד לתנאים שהציבה לתוכנית לשימור ופיתוח “שלומי העתיקה”, ציינו כי הם “רואים זאת בחומרה” והדגישו כי “הנושא הועבר לידיעת הרשות לאכיפה במקרקעין”.

  

רקע (מתוך הכתבה): באל-בסה גרו לפני מלחמת השחרור (או הנכבה…) כ-4,000 תושבים ב-700 בתים. לאחר שננטש, נבנו על חורבותיו יישובים יהודיים, כשהמרכזי שבהם היא שלומי. נכון להיום נותרו בחורבות שמונה מבנים, והם נמצאים בבעלות רשות מקרקעי ישראל, מלבד הכנסיות – האחת שייכת לכנסייה היוונית-קתולית והשנייה לכנסייה האורתודוקסית.

ב-1998 שתי הכנסיות והמסגד שבמתחם הוכרזו כ”מבנים לשימור”, ולאחרונה אושרה “תוכנית כוללנית לשלומי” כשבמסגרתה הוכרז המתחם כולו לשימור.

כן נקבע כי עד שתאושר תוכנית “שלומי העתיקה”, העוסקת במתחם, לא תיעשה פגיעה במבנים. בשנים האחרונות ביקשו צאצאי העקורים, שמתגוררים היום בכפרי הגליל, לשקם את הכנסייה הקתולית המוזנחת.

אדריכלית השימור, רות ליברטי-שלו, שביצעה סקר עבור ווקף הכנסייה הקתולית וצאצאי אל-בסה המתגוררים במעיליא – אמרה שנציגי הבעלים ניסו לבצע פעולות ייצוב בכנסייה הקתולית, אך המועצה המקומית עצרה את העבודות.

 

כפרניק 11112324445-scaled שלומי: מבנה לשימור קרס
עבודות בחורבות אל-בסה בשלומי. צילום מסך מאתר הארץ

 

העבודות שגרמו להתמוטטות מבנה בית אל חורי, היו (ע”פ מועצת שלומי) להרחבת כביש סמוך והכשרת מגרש חניה ובליווי רשות העתיקות.

כאמור לעיל, מנכ”ל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר ל”הארץ” כי עבודות המועצה נעשו ללא  אישור, פיקוח ותיאום ולכן הופסקו.

גם גיא שחר, מנהל מחוז חיפה והגליל המערבי של המועצה לשימור אתרים, אמר כי היה על המועצה לנקוט משנה זהירות והגורמים הרלוונטיים בודקים כעת את נסיבות המקרה.
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן