צל חיוך


אהרון לוי, תושב יחיעם (לשעבר בכפר ורדים) ברומן ראשון המתנהל על רקע נופי ארץ ישראל, לבנון וסיביר

 

כפרניק 1113244566-scaled צל חיוך
אהרן לוי וספרו צל חיוך

 

אהרן לוי מוכר לרבים מתושבי כפר ורדים והאזור כאיש מים, המתמחה בהשקיה, צינורות, ברזים וספיקה. אלא שמתחת לחזות המקצועית והעניינית, נמצא גם איש ספר, שהוציא לאחרונה לאור את ספרו הראשון: צל חיוך (הוצאה עצמית, 295 עמודים).

לוי, תושב קיבוץ יחיעם (בין השנים 2001-2015 התגורר בכפר ורדים), נשוי ואב לשתיים, נולד במעברת נהרייה להורים שלאחר קום המדינה עלו ארצה מעיראק. כאן בארץ התפרק ברעש גדול הבית שאליו נולד. ינקותו, ילדותו ונערותו עברו עליו כילד חוץ במתכונות שונות, באורח חיים דתי לאומי בכפר ובקיבוץ. במשך 27 שנים, שירת כלוחם פשוט ביחידת צנחנים בסדיר ובמילואים.

“צל חיוך” מבוסס בחלקו על השירות הצבאי של לוי, ובמרכזו סיפור על נגמ”ש שהשתתף בכוח הפריצה האוגדתי במלחמת לבנון הראשונה, נתקע בשל תקלה טכנית על דרך עפר במבואות ג’זין. שם פוגש הקורא בצוות קרקו – חמישה גברים בגיל העמידה, שכל אחד מהם בא מרקע חברתי שונה. בתוך התסכול על המלחמה המתרחקת, החומקת מבין האצבעות, דרך תיאורי רסיסי מחשבות, סיכומי ווידויי לילה ודיבורים בעלמא שורפי זמן, נחשף מקרה שאירע ארבע שנים קודם לכן בעת תעסוקה מבצעית בגזרת חברון, ביום שבמוצאיו נודע שילדה פלסטינית כבת 10 נספתה מפגיעת קליע תועה. תחושת האשמה של אחד מן הלוחמים, הגוברת מדף אל דף, נשזרת עדינה ונשלטת אך בו-בזמן מאיימת, בשתיקות הטאבו שאנשי הצוות כופים על עצמם ובהתכחשויותיהם הצוותיות המתואמות. מכל אלה צף ועולה הקונפליקט שבין הציווי המוחלט לערך הרעוּת, לבין תחושת האחריות והמחיר האישי שאין מפניו מנוס.

במקביל בזמן הווה, הספר עוסק בדמותו של המספר, רואה החשבון אליעזר בוכהלטר, המתחקה, מבלי שאיש מינהו לכך, אחר פרשת היעלמותו המסתורית של לקוחו, עוסק עצמאי, שאת כתביו גילה באקראי באחת ממגירות שולחן העבודה במשרדו של הלקוח. בתוך היסחפותו בכתבי היד, רואה החשבון יוצא אל מסע בו הוא עצמו עתיד לחוות תהפוכות משמעותיות בחייו.

זהו סיפורו של הגבר הארץ ישראלי על גווניו השונים, על עומקה וישירותה של חברות גברית, על הדילמות הקשות שהיא מזמנת ועל תוצאותיה ארוכות הטווח של החוויה הצבאית האנומאלית של שירות המילואים בשליש האחרון של המאה הקודמת וברקע כל אלה, הכיסופים האינסופיים הכמעט בלתי אפשריים לרוך ולאהבת אישה.

 

 

כפרניק 1122266777-scaled צל חיוך
איור: יעל פיבק-אילן. אמנית ואוצרת

 

 

הספר “צל חיוך” ניתן לרכישה –

בחנות “דברי סופרים” בנהריה  במתחם פינגווין, טל’ – 04-9513722

באינדיבוק, ספרים מודפסים וספרים דיגיטליים.

בגטבוקס, בז’אנר ספרות מקור – ספרים דיגיטליים.

בהזמנה טלפונית ישירות –  052-2358066, בהודעות ובווטסאפ.

 

 

תגובות פייסבוק


3 תגובות

 1. טוביה ארז הגב

  להוציא לאור ספר ראשון כמעט כמו לידה . מתבשל הרבה זמן ויוצא בכאבים ואהבה . ברכות על הספר

 2. שלווה קניג הגב

  איפה רוכשים?
  בעבר קראתי דברים שכתב ! כותב נפלא

 3. אבי דבורין הגב

  ספר נפלא.
  מעורר זכרונות ומחשבות.
  מומלץ

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן