פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!

מה מסתתר מאחורי צמד המילים פארק "תיירותי ספורטיבי"? * מה עושים עם חצי מיליון ₪ לתכנון? * למה במטה אשר לא הגיבו לעניין?


 

בחודש מרץ האחרון, דיווחנו בהרחבה בפורטל כפרניק על תחילת השלב השני בעבודות הניקוז של נחל הגעתון לתוך מחצבת יחיעם – במטרה להקטין את סכנת השיטפונות בנהריה. כן כתבנו מספר פעמים על האגם הנפלא שבתחתית המחצבה ועל פעולות השיקום העתידיות של המחצבה.

 

כפרניק IMG_20220308_124245-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!
אגם מחצבת יחיעם. ארכיון

 

השמועות על כוונת גורמים שונים במועצת מטה אשר ליזום במקום פארק מוטורי, היו על הפרק זה זמן רב, אולם רק באחרונה הובא לידיעתנו כי רעיונות אלו אכן מקודמים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-07-25-at-11.45.290000-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!
מטה אשר מקדמים פארק מוטורי במחצבת יחיעם

 

כבר לפני מספר חודשים העבירה מועצה אזורית מטה אשר תב”ר של כחצי מיליון ₪ (!) המיועד “למיזם תיירותי ספורטיבי במחצבת יחיעם” – אלא שכל ניסיונותינו, פעמים מספר, לבדוק היכן עומד הפרויקט ומי החליט עליו, נענו בתחילה באופן לא ענייני ולבסוף בצורה “מוזרה”:

“הנושא הובא לפתחו של מהנדס המועצה ונקבעה פגישה בינו ובין התושבים על מנת לשוחח, לעבור על הנתונים ולהבין את הדברים לעומק”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-07-25-at-11.44.21-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-08-02-at-11.00.30-1-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!
מחצבת יחיעם: עבודות למניעת הצפות בנהריה. צילום הלל גלזמן

 

בשיחות עם פעילי סביבה, כמו גם בכתבות קודמות שפרסמנו בנושא האגם, היו הבטחות של מספר גורמים לעשות שיתוף ציבור בתכנון מחצבת יחיעם / האגם לאחר גמר פרויקט הניקוז – אלא שתשובת מטה אשר מעוררת דאגה וחשד כי מקודם במקום פארק מוטורי מתחת לרדאר הציבורי. מספר גורמים עמם שוחחנו, אמרו כי ליאור לוי, מהנדס מטה אשר, הוא חובב אופנועים וספורט מוטורי – וכי דוחף לקידום תכנית של פארק מוטורי במקום.

  

אדריכל דורון רוהטין, מנהל “יעד אדריכלים”, אכן אישר כי מטה אשר (מזמינת העבודה) ורמ”י מקדמות במחצבת יחיעם “פארק מוטורי”, וכי החברה עוסקת בתכנון המקום, כולל קשר עם “התאחדות הספורט המוטורי” – אשר מלווה את התכנון והמאפיינים הדרושים לשם כך.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-08-02-at-11.00.30-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!
אגם מחצבת יחיעם, אוגוסט 2022. צילום: הלל גלזמן

 

רוהוטין הדגיש כי השימוש המרכזי של המחצבה מיועד לאיגום מי השיטפונות, וגם “רשות נחלים גליל מערבי” מעורבת בפרטים תוך שמירת איזונים של שימושי הניקוז והנופש/ספורט. לדבריו, יש ביקוש רב לספורט מוטורי וכדאי להסדיר זאת במסגרת מאורגנת ולא כפי שהיום הנושא פרוץ ונמצא בפועל בצורה מסוכנת במרחב הציבורי ובטבע. הוא מבין כי ישנן התנגדויות לשימוש זה, ובהחלט תומך בשיתוף ציבור באחריות מטה אשר, שהזמינה את התכנון.

 

כפרניק IMG_20220308_124049-scaled פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!

 

מהקרן לשיקום מחצבות, נמסר כי “לוקחת חלק משמעותי בפרויקט הלאומי ומשתתפת בשיקום מחצבת יחיעם והקמת המאגר להטיית מי השיטפונות באזור העיר נהריה. בסיום הליך השיקום השטח יועבר לאחריות רשות ניקוז נחלים גליל מערבי”.

רשות ניקוז גליל מערבי: “בשלב זה רשות ניקוז עוסקת רק בנושא הניקוז במחצבה.”

מרמ”י נמסר, כי העבירו מימון למועצת מטה אשר לתכנון והוספת שימוש נילווה ציבורי לשטח נופש.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי מועצת מטה אשר הציגה למשרד את התכנון הראשוני לקידום שיקום המחצבה לתחום של ספורט מוטורי, באופן שלדבריהם לא יתנגש עם מפעל הניקוז שבביצוע, ועם האפשרות למצות את עתודות האגרגטים בקצה המחצבה. הנושא כעת בתכנון ראשוני בלבד, וטרם הגיע לפתחו של המשרד לבדיקה מעמיקה. ככל שהתכנון יקודם, ייבדקו ההיבטים השונים, כולל ההיבטים הסביבתיים הרלוונטיים ושמירה על הטבע והמבקרים בו, לצד בחינת הפוטנציאל לפגיעה בבית הגידול הייחודי במקום, בין היתר בעקבות רעש וזיהום אור.

 

מקבוצת תושבים מישובי האזור “שומרי האגם” וארגון “קיימא” הפעילים בנושא, נמסר כי הציבור מודאג מהמידע כי מקודם פארק מוטורי רועש  עוד טרם נשמע קול הציבור כמובטח. הציבור יתנגד לרעיון זה בכל כוחו וישאף למיזם טיבעי ושקט. חשוב לדעת שהציבור אינו לבדו, ולמיטב ידיעתנו  גורמים נוספים מתנגדים לרעיון הרועש ובעד מיזם טיבעי. מברכים על הפגישה המתוכננת  ומצפים לשיתוף ציבור רחב יותר ולשיתוף פעולה עם כלל הגורמים בקרוב”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-07-21-at-09.48.16 פארק מוטורי במחצבת יחיעם?!
ארכיון. שומרי האגם בפעילות ניקון ותחזוקה במחצבת יחיעם

 

ולנו לא נותר אלא לקוות כי לא נתעורר יום אחד עם מפגע רעש וזיהום אוויר באחת מפנינות הטבע של הגליל המערבי.

 
תגובה אחת

  1. דנה הגב

    כאחת מהפעילות שניקו את האגם מהחסה הפולשת. כתושבת הסביבה שנהנתה לשחות בברכה שבמחצבה בימי הקיץ החמים. מתנגדת בכל תוקף לפארק מוטורי ואפגין בכל דרך אפשרית כנגד הרס פנינת טבע זו.
    אני רוצה לראות שם אגם עם עצים , שולחנות וספסלים לפיקניק לרווחת הציבור ולא לכמה חובבי אופנועים מרעישים ומזהמים. פארק מוטורי/ פארק אופנועים אפשר על כל גבעה קרחת. אך מקור מים מתוקים ומרעננים בהם אפשר לשחות אין הרבה בארצנו. אנא שמרו על המקום והיפוכו אותו לשמורת טבע ולא פארק אופנועים.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן