ניקוי אסבסט בלימן

טוב מאוחר: המשרד להגנת הסביבה החל בפרויקט ניקוי קרקעות מאסבסט בגליל המערבי * העבודות במושב לימן ובהמשך ב"מדינת הילדים" בנהריה, במזרעה, בכברי, סער ויחיעם


 

המשרד להגנת הסביבה החל בשלב ב’ לפרויקט ניקוי הקרקעות בגליל המערבי מאסבסט, בשיתוף “החברה לשירותי איכות הסביבה” – המנהלת את הפרויקט.

אתר העבודה הראשון נמצא בשטחי ההרחבה של מושב לימן, שם, נמצא אסבסט פריך בקרקע בסקר שנערך בשנת 2019. בזמן הקרוב תחל העבודה גם באתרים בתחומי העיר נהריה, באתר “מדינת הילדים” שבחוף הים, ביישוב מזרעה ובקיבוצים כברי, סער ויחיעם.

 

כפרניק LIMAN-scaled ניקוי אסבסט בלימן
ניקוי אסבסט במושב לימן

 

 

כפרניק 888678699-scaled ניקוי אסבסט בלימן
פינוי אסבסט פריך מקרקעות הגליל המערבי

 

שלב ב’ עתיד לסיים את הסרת האסבסט במלואו במטרה לשמור על בריאות הציבור. לצורך המהלך אושר תקציב ראשוני בסך 25 מיליון שקל על ידי הקרן לשמירת הניקיון, והוא צפוי לעלות לפי הצורך שיתברר בשטח ולפי האתרים שיתגלו במהלך העבודה. פינוי האסבסט והרחקת הסיכון יאפשר לרוכשי המגרשים בהרחבת המושב לבנות את בתיהם ולאכלס את המקום.

  

 

הרקע לפינוי האסבסט בקרקעות הגליל המערבי:

 

בשלב א’ של המיזם, בין השנים 2011 ל-2017, פונו בהובלת המשרד להגנת הסביבה כ-130 אלף קוב של פסולת אסבסט פריך מ-342 אתרים ברחבי הגליל המערבי, בתקציב כולל של 327 מיליון שקל. על פי הערכות, בשלב זה נוקו 70% עד 80% מכמות האסבסט שפוזר ברחבי הגליל המערבי, והושלמה העבודה בכל האתרים שבהם היה אסבסט פריך גלוי ומסכן את הציבור. באתרים שנותרו, ושיטופלו במסגרת שלב ב’, האסבסט הפריך אינו חשוף ועד פינויו המוסדר, נמצא מתחת לשכבת קרקע או כיסוי.

בקרקעות הגליל המערבי הייתה פזורה פסולת אסבסט תעשייתית שמקורה במפעל איתנית שעסק בייצור מוצרי אסבסט-צמנט בצפון נהרייה. הפסולת שימשה מצע לדרכים ולשבילים, כך שבכל חפירה בקרקע או נסיעה על שבילי האסבסט השתחררו סיבי אסבסט מסוכנים לסביבה.

 

כפרניק 886588-scaled ניקוי אסבסט בלימן

 

הטיפול בפסולת אסבסט בגליל המערבי נדרש לנוכח עוצמת המפגע הבריאותי והסביבתי וקיומו של מזהם המוכר בהיותו מסרטן ודאי. מתוך אחריות ציבורית ביצעה המדינה, בניהול ובביצוע של המשרד להגנת הסביבה, מיזם רחב היקף לפינוי אסבסט מקרקעות בגליל המערבי, ובכלל זה בשטחי מועצה אזורית מטה אשר, עיריית נהרייה ומועצה מקומית מזרעה. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול למען יישום השלב השני במיזם במטרה לשמור על הסביבה ובריאות הציבור של תושבי האזור.

 

צילומים: אברי לכמן, המשרד להגנת הסביבה
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן