מבט מעל

גלריה טל: תערוכת צילומי האסטרונאוטית ג’סיקה מאיר במרכז אקדמי רופין * שבת 4/2/23 נעילת תערוכת ״דן קריגר פרידה״ בנוכחות משפחת האמן


 

גלריית המרכז האקדמי רופין שמחה לארח תערוכת ייחודית של צילומים שנעשו על ידי האסטרונאוטית והביולוגית הימית ג’סיקה מאיר במהלך שבעה חודשי משימתה בתחנת החלל הבינלאומית ב-2020-2019.

התערוכה בשיתוף גלריית טל בכפר ורדים ופתוחה לקהל לרגל שבוע החלל הישראלי 2023

החל מיום שני 30.1.2023. אירוע פתיחה חגיגית יתקיים ביום שלישי 7.3.2023

אוצרת: עדי גרינפלד

 

כפרניק WhatsApp-Image-2023-01-26-at-09.01.06-scaled מבט מעל
ישראל גרינפלד בהכנות לתערוכת ג’סיקה מאיר, מבט מעל – ברופין

 

בתערוכה נביא משהו ממראות כדור הארץ ושבריריותו כפי שנצפו על ידי האסטרונאוטית ג’סיקה מאיר. ג’סיקה שהתה בתחנת החלל הבינלאומית ISS במהלך שבעה חודשים החל מאוקטובר 2019 ועד אפריל 2020 במשימות נאס”א 61 ו-62. יחד עם האסטרונאוטית קריסטינה קוך ביצעה את ההליכה הראשונה בחלל על ידי שתי אסטרונאוטיות, נשים.

משימותיה היו מקצועיות-הנדסיות, אולם כללו גם ניסויים לבחינת השפעות השהות בחלל על הגוף הנשי. למאיר קשר חם לישראל, כבת לאב יהודי-ישראלי שעבר לארה”ב, ולאם שוודית. היא נולדה בקריבו שבמדינת מיין, ארה”ב, שם ספגה את האהבה לטבע ולסביבה. בראיונות היא טוענת שחלמה על החלל מגיל צעיר מאד. היא בחרה בביולוגיה ימית כמקצוע, היא בעלת תארים גבוהים, ולמדה בתכנית החלל בשטרסבורג בצרפת. היא השתתפה במשימות רבות בתנאי קיצון, ביניהן מחקר על פינגווינים באנטארקטיקה. במהלך כהונתה במשרה מכובדת כפרופסור חבר בהרווארד, קיבלה הודעה מנאס”א שנבחרה לצוות האסטרונאוטים בהכנה להשתתפות במשימת חלל. כך החלה דרכה לחלל!

אנו רואים בגאווה את ההזדמנות שניתנה לנו להציג תערוכה מצילומיה של מאיר, שנבחרו על ידה, ובאמצעותם נחשף למראות ולרשמיה, ונחווה ולו במעט מחוויותיה. ג’סיקה מאיר, ביולוגית ימית, טייסת, מהנדסת טיסה, חוקרת, אסטרונאוטית, אישה פורצת דרך ומעוררת השראה, מציגה בצילומיה מבט מפוקח על שבריריות כדור הארץ, ומרימה את דגל משימת השמירה עליו כבני אנוש וכאחראים להמשכיות קיום המינים והצמחיה המאפשרת את החיים.

  

מהו הקסם המופלא שמוצא בן אנוש בהביטו לשמים? הרצון לחקור, לכבוש עולמות חדשים, להגיע ולגעת אולי במשהו נשגב, אלוהי. מכאן גם המשיכה המובנת שלנו אל אותם בודדים, גיבורים שזכו לחוות את חווית החלל. מאז הטיסה הראשונה לחלל של יורי גגארין ב-1961, מסע צוות אפולו 11 לירח ב-1969, וצעדו הראשון של ניל ארמסטרונג על הירח, נחשפנו לתמונות כדור הארץ במבט מבחוץ.

התמונה המפורסמת הגולה הכחולה, שצולמה על ידי צוות אפולו 17 ב-1972, נחרטה בזכרון הקולקטיבי שלנו כמראה איקוני של כדור הארץ. למרות הצילומים הרבים של סוכנויות החלל וצילומי לווין שנחשפנו אליהם מאז, עדיין אנו מלאי התפעלות מהתמונות המצולמות מהחלל. גם לאחר אימונים מפרכים רבי שנים המכינים את האסטרונאוטים למשימת החלל, התחושות האמיתיות כאשר הם מגיעים למימוש הנכסף שונות בתכלית. המראה המרהיב של כדור הארץ, עטוף במעטפת הדקה של האטמוספירה, מעורר מחשבות על פי עדויות האסטרונאוטים, כהגדרתה של מאיר, יופי שביר. תופעה פסיכולוגית זו, שחווים האסטרונאוטים כאשר הם מביטים על כדור הארץ מהחלל, הוגדרה על ידי פרנק וייט בספרו (1987( מבט העל .The Overview Effect).

 

כפרניק WhatsApp-Image-2023-01-26-at-09.01.07-scaled מבט מעל
ג’סיקה מאיר, מבט מעל – שת”פ של גלריית טל והמרכז האקדמי ברופין

 

בתערוכה שתיפתח במרכז האקדמי רופין, ננסה להביא משהו ממראות כדור הארץ, כפי שמשתקפים בצילומיה של האסטרונאוטית ג’סיקה מאיר, מנקודת המבט שלה. בתערוכה נדגיש את יופיו ושבריריותו של כדור הארץ, מראות מעוררי השראה לצד העקבות והפגיעות הסביבתיות האנושיות, כמו טביעת הרגל הפחמנית ושינוי האקלים, השריפות באמזונס, המסת הקרחונים, ביעור יערות עד לטובת שיטחי חקלאות, הסטת תוואי נהרות והשינויים האקולוגיים, פגיעה

בימים ושינוי קווי החוף, וצפיפות האוכלוסין בכרכים הגדולים כפי שנצפית בתמונות לילה.

הצגת התערוכה משתלבת עם תפיסת העולם של קיימות סביבתית וחברתית, שהיא עיקרון מנחה ברופין. במיוחד, נקודת המבט של ג’סיקה מאיר כביולוגית ימית, תחום התמחות ייחודי של המרכז האקדמי רופין.

אנו שמחים להציג תערוכה זו במסגרת שבוע החלל הישראלי 2023.

 

עדי גרינפלד – אוצרת

  

 

ועוד בגלריה טל: בשבת הבאה 4.2 בשעה 12 נציין נעילת תערוכת ״דן קריגר פרידה״ בנוכחות משפחת האמן.

מי שביקר ומי שעוד לא ראה מוזמנים לגלריה להרמת כוסית לקראת ט״ו בשבט.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2023-01-26-at-09.05.20-2-scaled מבט מעל
פתיחת תערוכתו דל דן קריגר בגלריה טל בכפר ורדים. מימין: שי וילוזני, אייל שמואלי,אפרת פלדמן ועדי גרינפלד

 

כפרניק WhatsApp-Image-2023-01-26-at-09.08.53-scaled מבט מעל
עדנה פישר בהרצאה על טכניקת התחריט בשיח גלריה נובמבר 2022

 

בברכה,

עדי גרינפלד, אוצרת ובעלת הגלריה גלריה טל כפר ורדים

 

גלריה טל כפר ורדים

אמנות ישראלית עכשווית, אמנים צעירים ופרויקטי אמנות חצב 74 כפר ורדים

טל. 0547542699 ,049573933 www.talgallery.co.il

talgallery@gmail.com

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן