כרמל ואן-אוסט כובש את המזרון

איך הגיע כרמל ואן-אוסט מקיבוץ כברי לזכות במקום השלישי באליפות הארץ בג'ודו ומה הקשר לתוכנית פותחים עתיד


 

 

כרמל ואן-אוסט, בן 11 וחצי מקיבוץ כברי, עושה חיל בתחום הג’ודו, ובתקופה קצרה הגיע להישגים מרשימים, כולל מקום שלישי באליפות ישראל! – ועוד שלל מדליות כסף בתחרויות שונות.

בשביל כרמל ג’ודו זה החיים. גם גל, אחיו התאום, מתאמן איתו בג’ודו וקוצר הישגים. למרות התחרותיות שניהם מחזקים אחד את השני וגאים אחד בשני.

כרמל החל להתאמן בג’ודו בגיל חמש בחוג בנהריה וכיום הוא חלק הנבחרת נהריה ומתאמן אצל רותם לוי. בשנים האחרונות הוא זוכה במדליה בכל תחרות בה משתתף. 

 

כפרניק 777686788-scaled כרמל ואן-אוסט כובש את המזרון
האחים הג’ודאים התאומים מכברי: כרמל (מימין) וגל (משמאל) ואן-אוסט

 

 

למזל בן חמו, מדריכה בעמותת “פותחים עתיד” במטה אשר, היכרות קרובה עם כרמל, אותו היא מלווה כנאמנה בבית ספר “מעיינות” בקיבוץ כברי:

“כרמל הוא ילד קסם, ילד שכובש, ילד יפה, עם כשרון וורבלי שמדבר כמו מבוגר. כרמל הוא ילד תחרותי שדורש מעצמו המון ובשנה שעברה הגיע למקום שלישי בארץ בג’ודו. ורק לאחרונה זכה במדליית כסף בתחרות בהרצליה. כרמל הצטרף לתוכנית פותחים עתיד בגלל קשיים לימודיים, והיום הוא מאוד מגויס לצמצם את הפער על ידי למידה. יש לו חוויה בית ספרית שונה מהשנתיים הקודמות, הוא עבר כיתה, מסתדר עם המורות שלו, ונחוש להצליח”.

 

כפרניק 7776768889-scaled כרמל ואן-אוסט כובש את המזרון
כרמל ואן-אוסט עפ המדליות, ומזל בן חמו, החונכת שלו מטעם פותחים עתיד

 

“התפקיד הנאמנה של כרמל, הפך להיות תפקיד חיי, כי כל החיים עבדתי עם נוער בסיכון, מעל 30 שנה של ניסיון ו-16 שנה מתוכם גם הייתי קואוצ’רית של נוער, לרוב בחטיבות הביניים. ודווקא ב’פותחים עתיד’ מתאפשר לי לעבוד עם ילדים צעירים בכיתות ד’ עד ו’ ולעבוד במקביל גם עם מעגלים נוספים כמו בית הספר, ההורים, המורים, עם הילד עצמו, עם שאר הילדים שבתוכנית ולהשפיע בכל המסגרות והמקומות החברתיים שהוא נוכח בהם. מבחינתי זו מעטפת שנותנת תמונה שלמה שמלווה ועוטפת את הילד, וזה משהו מאד ייחודיי שלא חוויתי בשום מסגרת פורמלית”.

  

גם לנורית כהן, אמא של כרמל, היה חשוב לפרגן לתהליך שעבר כרמל: “בזמנו, התקשרה יועצת בית הספר בקי, וסיפרה לי על התוכנית של פותחים עתיד. כרמל אז היה עם קשיי למידה וקשב וריכוז, והייתה לו בעיה של הערכה עצמית נמוכה וחוסר מוטיבציה. הוא היה צריך חיזוקים והתוכנית אפשרה להעצים אותו ולחזק אותו ואת הביטחון העצמי שלו. פותחים עתיד זה בדיוק המקום להעצמה ותשומת לב, גם אם יש לו איזה עניין קטן שלא מסתדר לו, הוא מיד ניגש לנאמנה שלו ומדבר איתה על הכל. היא נותנת לו את ההרגשה שישנה כתובת למי לגשת וזה הרבה מעבר- זה מישהו חם, מישהו שמחבק ורואה את הילד, וזה מאד משמעותי”.

“הנאמנה הראשונה, נטע-לי פורת כהן, נתנה לכרמל תחושה שהיא אוזן קשבת ולב פתוח לכל צרכיו כמו חוף מבטחים. בהמשך כרמל קיבל את מזל בן חמו, שהמשיכה לתת חום, אהבה, הקשבה ותהליכים של עבודה עצמית ועזרה לנו להעביר את כרמל כיתה למחנכת אחרת”.

 

כפרניק 77764577-scaled כרמל ואן-אוסט כובש את המזרון
נורית כהן, האמא המפרגנת עם התאומים גל וכרמל

 

כשכרמל הצטרף לתוכנית הוא הרגיש תסכול מהלימודים. הדבר התבטא לעיתים בחוסר שיתוף פעולה בכיתה, חוסר מוטיבציה, חוסר רצון ללמוד ולהשקיע, ואף התפרצויות. מפה לשם גם צצו עניינים חברתיים, למרות שהוא ילד חברותי וספורטיבי. בעזרת מזל הנאמנה, כרמל עבר כיתה, התחיל דף חדש עם מורה אחרת שדואגת להעצים אותו ונותנת לו מקום. גם בצד החברתי התמונה השתנתה לחלוטין וכרמל כבר לא צריך להתאמץ כדי להכיר חברים והפך להיות מאוד חברותי עד שנהיה לו הרבה יותר קל ביום יום.

 

כפרניק 777688898 כרמל ואן-אוסט כובש את המזרון
המדליסט בג’ודו, כרמל ואן-אוסט מכברי

 

 

פותחים עתיד, חברת בת של הסוכנות פועלת משנת 2006, למען ילדים ומשפחות המצויים במצבי סיכון. פותחים עתיד פועלת להעניק לילדים ומשפחותיהם בטחון, כלים והזדמנות שווה לממש את הפוטנציאל האישי הטמון בהם תוך הנגשת השירותים החברתיים, עידוד מעורבות משפחתית ויצירת סביבה חינוכית תומכת.

 

צילומים: נורית כהן / אלבום משפחתי

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן