טיול מתנדבות “סיפורי בדים”


“פסיפס דתות בכרמל ובחיפה” בהדרכתו בהתנדבות של ניר שילה תושב כפר ורדים

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-25-at-08.49.56-scaled טיול מתנדבות "סיפורי בדים"
ניר שילה מדריך בהתנדבות את צוות חנות יד שניה בכפר

 

אביבה זוהר

 

הבוקר האיר לנו פנים בצאתנו לכיוון יוקנעם. משם פנינו ימינה לרכס הכרמל להר הירוק תמיד. על ההר חיים יהודים, דרוזים, נוצרים באהיים, אחמדים ומוסלמים סונים. ישנן סיבות שונות להתיישבות על הכרמל. דתות שונות קבעו את משכנם בגלל קדושתו של הכרמל הקשורה לפעילותו של אליהו הנביא.

הגענו למתחם כנסיית המוחרקה שנבנתה על ידי זרם קתולי בנצרות, מסדר הכרמליתים, ב-1888 כשלוחה לכנסיה הראשית בסטלה מאריס.

בגן, מתחת לפסלו של אליהו הנביא האוחז בידו חרב, ניר שילה סיפר לנו את סיפורו של אליהו הנביא ונביאי הבעל. על קרן הכרמל כינס אותם ואת כל העם אחרי שלוש שנות בצורת. הוא הטיח בעם אשמה על הליכתם אחר הבעל ונביאיו והזמין את נביאי הבעל להעלות קרבן, ואחר שלא הצליחו הוא הוכיח לעם מיהו האל האמיתי, כאשר נפלה האש מן השמים ונדלק המזבח. אליהו רדף ושחט 450 נביאי הבעל בנחל הקישון. כך הסתיימה הבצורת.

אליהו קדוש למוסלמים, לדרוזים וגם לנוצרים. עלינו למרפסת מעל הכנסייה ונשקף אלינו נוף מרהיב של העמקים ועד ראש הנקרה ורכסי ההרים. המשכנו לישובים הדרוזים דליית אל כרמל ועוספייה. הדת הדרוזית סודית התפתחה במאה ה11 במצרים. מרבית הדרוזים חיים בסוריה ולבנון והמיעוט בארץ.

ערכנו ביקור בבית יד לבנים של העדה הדרוזית. הוזמנו לאולם האורחים והוכן לכבודנו כיבוד ושתייה. הצטרפה לטיול גם רוחיה מכפר ינוח אשר עובדת במרכז המסחרי ובקשר טוב עם המתנדבות. דינה הזמינה אותה והמפגש בבית יד לבנים ריגש אותה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-27-at-09.05.12-scaled טיול מתנדבות "סיפורי בדים"
חברות הועד עם רוחיה

 

המארחים המכובדים שקיבלו אותנו בסבר פנים יפות היו: יו”ר בית יד לבנים ח”כל אמל נסראלדין, אשר הינו אב וסב שכול, יוזם ומקים הבית; ומר יוסף נסראלדין יו”ר התנועה הדרוזית הציונית. יוזם ומקים התנועה ולה תנועת נוער ענפה בכפרים.

אל”מ(מיל’) לביב נסראלדין, יחד עם דינה להב הקימו את ענף המיעוטים בצה”ל. שלושת המכובדים ציפו לפגוש את דינה, אותה הם מעריצים. אך לאכזבתם נעדרה בשל מחלה. כל אחד הציג את עצמו, סיפר על פועלו, על הנאמנות למדינת ישראל, השירות בצה”ל וקשר הדם שכרתו עם המדינה. הם הביעו את כאבם על חוק הלאום ואנו היינו קהל קשוב ואוהד. הודינו להם על הכנסת האורחים.

משם עלינו לכניסה לבית אוליפנט שהיה סגור. הבית נבנה על ידי לורנס אוליפנט בשנת 1884 בה התגורר עם אשתו אליס בחודשי הקיץ. מזכירו נפתלי הרץ אימבר מחבר “התקווה” גר איתם. המבנה היפה אושר כאתר מורשת.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-25-at-08.50.00-scaled טיול מתנדבות "סיפורי בדים"

 

בהמשך אכלנו ארוחת צהרים עשירה ומגוונת במסעדה דרוזית כשרה. אחרי ששבענו, המשכנו את דרכנו על הרכס בנוף כרמלי ירוק בואכה חיפה אל האוניברסיטה. ירדנו משדרות מוריה אל שכונת כבאביר המשקיפה למערב אל הים. משפחות ערביות הקימו את הכפר על שם צמח הכובאר, הצלף. לפני כ-80 שנה הגיע מהודו ראשון המבשרים של האמונה האחמדית. תושבי הכפר הסונים הצטרפו לזרם זה ובמשך השנים הקימו מסגד. הוזמנו להיכנס ולשמוע על עיקרי האמונה: סובלנות, ידידות, שוויון ואהבה. על פי אמונתם, מייסד הזרם הוא הנביא. בניגוד לאסלאם שנאמר כי מוחמד הוא אחרון הנביאים. הם חלק מהאיסלאם אך הינם מיעוט. מרכזם בלונדון. הם טוענים שבקוראן לא מוזכרת המילה חרב וג’יהאד פירושה חריצות ולא פעילות אלימה. יש לנהוג באויב כחבר ובן ברית וכך נמדד מאמין טוב.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-25-at-08.49.58-scaled טיול מתנדבות "סיפורי בדים"

 

המשכנו לטיילת לואי מעל הגנים הבאהיים עם הסבריו של ניר, ומשם לכיוון הכנסייה בסטלה מאריס, שנבנתה בסוף המאה ה-18. מבנה זה מהווה את המרכז העולמי של המסדר הכרמליתי, והכנסייה שלצדו בנויה על שרידי כנסייה קדומה. על דלת הכנסייה תבליטים של אליהו ומרים הקדושים של המסדר הכרמליתי. בקצה המצוק ישנו מגדלור שהאיר לספינות בעבר. פירוש המילה סטלה מאריס הוא כוכב ים.

לאורך הטיול שמענו את הסבריו המאלפים של ניר אשר העשירו אותנו. הודינו לניר על ההדרכה בהתנדבות ולוועד החנות שארגן טיול מקסים למתנדבות.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-25-at-08.49.512-scaled טיול מתנדבות "סיפורי בדים"

 

צילמה אילנה שטרוסברג

 

תגובות פייסבוק


תגובה אחת

 1. דינה להב הגב

  חשוב לציין, כי אחת לשנה, יוצאות מתנדבות החנות ל”טיול שנתי”, זו דרכנו להביע את הערכתנו הרבה והוקרתנו על פועלן של המתנדבות למען הקהילה.
  זו גם הזדמנות מיוחדת לגיבוש הצוות וליצירת הווי משותף.

  תודות –
  תודה ענקית לאביבה זוהר היקרה שלנו, אשר על מלאכת הכתיבה.
  בכישרון רב ובדרכה המיוחדת, הצליחה לתאר ולשתף את כולנו בחוויות טיול צוות מתנדבות החנות, אשרינו שהתברכנו בה!

  תודה מיוחדת ל”מדריך הבית” האולטימטיבי שלנו, חברנו היקר – ניר שילה, אשר נענה לקריאתנו בשמחה ומוביל אותנו ביד רמה ובכישרון רב, במשעולי ארצנו הקסומה…

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן