זה סופו של כל בלון


משלושה יוצא אחד: לאחר שקרס בחורף, הוחלט לפנות את בלון הטניס ולהכשיר במקום מגרש פתוח

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-07-18-at-10.36.09-scaled זה סופו של כל בלון
שני בלונים. אחד קרס ואחד עומד

 

 

שלושת בלוני הספורט היו אחד מסימני ההיכר של כפר ורדים במשך שנים רבות, לטוב ולרע. מחד אפשרו פעילות ספורטיבית ענפה גם בחורף, ומאידך קרסו לעתים וגם תנאי מזג האוויר בתוכם לא היו משופרים.

לדברי בן עמי מוסק, שבמשך שנים רבות עמד בראש אגודת הספורט כפר ורדים וכן ניהל את מחלקת הספורט במועצה, הבלונים הוקמו על-יד החברה לפיתוח כפר ורדים, בעיקר במטרה לאפשר פעילות ספורטיבית בימי החורף הגשומים והסוערים.

הבלון הראשון הוצב בבית ספר קשת לפני כשלושים שנה, ובהמשך הוקמו עוד שני בלונים מעבר לכביש: בין כיכר 2 (שטרם הוקמה) ובית תומר (עוד לפני שהוקם).

אגב “בית תומר”, קצת היסטוריה ומורשת. במקום הנצחה של שני בני הכפר: הבית ע”ש תומר מוסק ז”ל, ובתוכו פועלים הצופים, “שבט עופר” ע”ש עופר כהן ז”ל.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-07-18-at-10.36.08-2-scaled זה סופו של כל בלון

 

שלושת בלוני הספורט שימשו את קהילת כפר ורדים בנאמנות במשך שנים רבות. הבלון שהיה בבית ספר קשת אף קיבל את האישורים המתאימים להיות מוכר למשחקי ליגה בכדורסל, ואילו בשני הבלונים הצמודים נערכה בעיקר פעילות של טניס, הוקי גלגיליות וקט רגל וכן אימוני כדורסל, ללא משחקי ליגה.

מוסק מספר כי בשנים הראשונות של כפר ורדים, היתה פעילות ספורטיבית ספורדית, שנוהלה על-ידי מספר משוגעים לדבר, כמו טיב הרץ ז”ל שריכז את חוגי הפינג-פונג, מומי דויטש שארגן את הטניס ואחרים. הקמת אגודת הספורט בשנות התשעים, אפשרה לאגם משאבים, כמו גם לנהל יותר טוב את המערכת, לגבות מחיר אחיד ולאפשר ניידות קלה בין חמשת ענפי הספורט המרכזיים: כדורסל (להוציא קבוצות ליגה), כדורגל, פינג-פונג, הוקי גלגיליות, טניס ובהמשך גם שחיה.

בימי השיא של אגודת הספורט, קרוב ל-700 ילדים שהיו בחוגים השונים – נהנו מפעילות בכל ימות השנה הודות לבלונים.

אלא שלא תמיד הפעילות היתה נעימה. אמנם בחורף היתה מערכת חימום, אך בקיץ הלוהט קשה היה לקרר את הבלון. בתחילה הוצבו על הגג ממטרות, אבל הוצאות המים, שלא נאספו ומוחזרו, היו גבוהות וניסיונות הקירור נפסקו.

בנוסף, על מנת להחזיק את הבלונים עומדים ויציבים, נדרשה כל הזמן דחיסת אוויר פנימה. מעבר למחיר של הפעלת המשאבות 24/7, בעת הפסקות חשמל היו הבלונים קורסים ונופלים. מוסק מספר גם על תופעות של ונדליזם, חיתוך דפנות הבלונים שגרמו לקריסה ולצורך למצוא את החתכים, לשקם ולתקן.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-07-13-at-18.06.12-scaled זה סופו של כל בלון
בלון הטניס בכפר ורדים. צילום בן עמי מוסק

 

בקדנציה הראשונה של סיון יחיאלי כראש מועצה, הוחלט להחליף את הבלון הוותיק ביותר, בבית ספר קשת, באולם התעמלות (אולם ספורט קטן), ובשנת 2012 הושלמה הבניה. במקביל, ובלי קשר לבלונים, ב-2018 נחנך אולם ספורט קהילתי גדול וחדיש בין בתי הספר אמירים ותפן – והבלונים המשיכו לשמש פעילויות שונות, בעיקר של טניס.

בסערה שהיתה השנה בחודש פברואר האחרון, קרס הבלון הקרוב יותר לכביש ונשאר מספר חודשים שרוע במקומו. לאחרונה הודיע ראש המועצה, אייל שמואלי, כי לאחר שהושג הסכם עם הביטוח על פיצוי של כ-600 אלף ₪, הבלון פונה ובמקומו יוכשרו מגרשי טניס פתוחים, כפי שיש ברוב הישובים בארץ. בינתיים אין כוונה לפנות את הבלון האחרון, הצמוד לבית תומר, ומעניין כמה זמן יחזיק מעמד עד שילך בדרך כל בלון.

לדברי מוסק, איננו מכיר הרבה בלוני ספורט בארץ, אם כי רק לאחרונה הקימה עיריית ירושלים בלון ספורט חדיש ומדוגם. אולם במסעותיו בעולם דווקא ראה מוסק לא מעט בלונים מסוגים שונים, ובהחלט יכול לראות את היתרון הגדול של הקמה מהירה בעליות נמוכות. העיקר והכי חשוב: להמשיך ולעשות ספורט. באוויר הפתוח, באולמות הספורט וההתעלמות ובבלון האחרון שנשאר בכפר ורדים!

 

 

תגובות פייסבוק


5 תגובות

 1. בן עמי הגב

  אכן הסטוריה

 2. הכלב של דרוקס הגב

  הישג עיתונאי מרשים. בלון שהיה חלק מפסיפס אנושי מרתק. הרגיש לי פספוס שלא תוחקר עניין רפידות הספוג התלויות על תקרת האולם, שנועדו להנמכת ההד והרעש הבלתי נסבלים באולם. כמו כן, לא נשכח את מופע השלשות של דן קלינסקי והצעד וחצי האגדי של עמרי אשועל במשחקיה העל-זמניים של קבוצת עוצמה כפר ורדים. נעשה ונצליח!

 3. יאיר בר הגב

  יפה

 4. יאיר בר הגב

  בצער רב!
  עצוב מאוד היה לראות את הבלון שוכב במשך כ 4 חודשים, הבלון העליון שמצבו היה טוב יותר מאשר הבלון התחתון וגם נפל לעיתים רחוקות מאוד, יכול היה להמשיך ולשרת את תושבי הכפר עוד שנים רבות.
  היתרון בבלונים הוא האפשרות לשחק בהם בכל מזג אויר ובכל שעה משעות היום, הבלונים הם למעשה תחליף זול לאולמות ספורט, נכון יש להם חסרונות, חם שם בקיץ וזה גם עולה קצת כסף לדאוג לשלמותם מעת לעת וגם חשמל לניפוחם.
  מצד שני הם פעלו כמעט 7 ימים בשבוע וקבוצות רבות של ענפי ספורט שונים השתמשו בבלון העליון וזאת למרות שמגרש הטניס בבלון העליון לא תוקן ולא סודר למרות הבטחה מראש המועצה להחזירו לכשרות.
  אם היו מרימים את הבלון למחרת קריסתו או תוך ימים בודדים (עדיין לא היה סגר קורונה וגם אם כן אהרון לוי הגיע בכדי להרים אותו) לא היה צריך להשקיע בהרמתו כמעט כסף!
  אבל מישהו במועצה החליט כי עדיף להגיע למצב בו חברת הביטוח (לא מבין איך אישרה סכום כזה כי הנזק מיד לאחר נפילתו היה קטן מאוד) תשלם סכום של 600 אלף ש”ח.
  אני מאוד מקווה שסכום זה (כמובן לאחר ניכוי העלות של סילוק הבלון והחשמל) יוקדש להפיכת המגרשים למגרשים שניתן לשחק בהם את ענפי הספורט השונים שהבלון שימש אותם קודם, כולל תאורה וגדרות ולקידום הספורט בכפר ולא למטרות אחרות של המועצה!
  להתראות במגרשים.

 5. כרגיל, פה אחד | כפרניק הגב

  […] אש”ח למגרשי טניס פתוחים. המימון מפיצוי חברת הביטוח, לאחר קריסת הבלון. ראש המועצה, אייל שמואלי, אמר כי בכוונת המרכז הקהילתי […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן