המרחב הציבורי


אושר חידוש היטל השמירה * תכניות להקטנת רעשי הרקע * גביית כספים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-13-at-12.51.322 המרחב הציבורי
אישור היטל שמירה בכפר ורדים פה אחד

 

מליאת מועצה מקומית כפר ורדים אשרה בישיבת השבוע את המשך גביית היטל שמירה לשנים 2020-2022, וזאת עפ”י חוק עזר לכפר ורדים (שירותי שמירה ואבטחה).

בדברי ההסבר אמר ראש המועצה אייל שמואלי, כי אין כאן שינוי או תוספת גביה, אלא רק המשך המחייב את אישור המועצה. מדובר בהיטל התלוי בגודל הבית ובאופן ממוצע עומד על כ-30 ₪ לחודש למשפחה – סך הכל כ-600 אלף ₪ לשנה. הסכום “צבוע” כולו למטרות ביטחון כמו תשלום לסייר ואחזקת רכב הסיור, חברת האבטחה, רכישת ציוד ועוד.

שמואלי ציין כי מתחיל השנה היתה פריצה אחת בכפר ורדים. לדבריו, הירידה בכמות הפריצות זו הצלחה גדולה של המשטרה ושל גורמי הביטחון במועצה.

קב”ט המועצה, תושיה סוחריאנו, תיארה בקצרה את הפעילות הביטחונית המבוססת על תיאום הדוק עם המשטרה, מעורבות התושבים, הסתמכות על מידע מודיעיני ושבירת השגרה בסיורים. היא ציינה כי נרכשו והותקנו גם מצלמות חדשות במספר מקומות אסטרטגיים בכפר. רק לאחרונה החלה התקשרות עם חברת אבטחה חדשה המסיירת בכפר ברכב גדול ומדוגם היוצר נראות גדולה לאבטחה.

לדבריה, הסייר סער גולדשלגר והיא זמינים 24/7 לכל קריאה ופעמים רבות מגיעים גם לפני המשטרה בקריאות שונות של חפץ חשוד, אנשים חשודים או אפילו ילדה קטנה שנעלמה מהבית (ונמצאה…).

היטל השמירה אושר פה אחד במליאה.

 

**

חבר המועצה טוביה ארז העלה הצעת החלטה הנוגעת לפעולות המועצה למניעת רעש משכונות תרשיחא. ארז הזכיר כי לאחרונה, במסגרת “במה לתושב”, הציג ד”ר דניאל ראם את מצוקות התושבים הגרים בשכונות הצפון מערביות של כפר ורדים כתוצאה מרעשים בלתי נסבלים ובאופן מיוחד בעונת החתונות. לדברי ארז,  קיבל פניות טלפוניות בשבוע האחרון וגם בשנה האחרונה מתושבים המתלוננים על כך.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-13-at-12.51.29 המרחב הציבורי
טוביה ארז: איך פותרים את בעיית הרעש?

 

“בין שכונת הבתים הצפונים בשלב ב’ לשכונות הדרומיות של תרשיחא עומד להיסלל כביש 8833.  כביש זה יוסיף למפגע הרעש של תושבים באזור”, אמר ארז. “ניתן כבר כעת לנטוע ברצועה שבין בתי הכפר לכביש מאות עצי חורש ישראלי שיהוו ברבות הימים מחסום אקוסטי סביר, חבל שלא נעשה כבר לפני עשור.

“בתכנון כביש 8833 ניתן לשלב קיר אקוסטי גבוה ושקוף כפי שנעשה בהרבה כבישים סואנים שעוברים בסמוך לבתים, כמו בכביש המוביל מצומת נהרייה לעכו”.

בנוסף, הציע ארז לקיים מפגשים משותפים של תושבי האזור, מתוך הנחה כי היכרות כזאת ברמה האישית, תביא ליתר התחשבות וסובלנות.

“להשאיר לתושבים להתמודד לבד כולל פנייה והפעלת משטרה זהו מפלט אחרון בין שכנים ולא נכון והוגן מול תושבינו”, סיכם ארז.

עופר חלה אמר כי צריך להתייעץ עם יועץ אקוסטי לפני שמציעים פתרונות.

שמואלי התייחס ואמר כי נמצא בקשר רצוף אם מפקד תחנת מעלו”ת ששמה לעצמה מטרה לטפל בתופעה. שמואלי נמצא גם בקשר טוב עם ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא, משום שגם תושבי גבעת האורנים סובלים מהתופעה, ומתוקף כך שהמטרד מגיע לרוב מתרשיחא.

לדברי שמואלי, עד שעה 23:00 מותר להשמיע מוזיקה, ולעתים החוגגים מעדיפים לשלם את הקנסות, ולא לכבות או להחליש את המוזיקה. הוא הבטיח לקיים סיור בשטח ביחד עם ארז לבחון את נטיעת העצים לצורך נופי ואקוסטי. עופר כהן הציע לפנות גם לקרן קיימת לישראל.

התפתח דיון קצר הנוגע לסמכויות האכיפה של מטרדי רעש (משטרה או המשרד לאיכות הסביבה) ובאיזה רחובות המפגע יותר חזק, כאשר לעתים אין קשר דווקא לקרבה, אלא לגובה או למסדרונות אקוסטיים וכו’.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-13-at-12.51.301 המרחב הציבורי
דניאל ואיתן ראם (מאחור): רעש בלתי נסבל

 

ד”ר דניאל ראם ואיתן ראם, תושבי רחוב האירוס, אמרו כי הרעש מגיע לרמות בלתי נסבלות. דניאל דרש כי המועצה תמנה נציג אחראי שיהיה כתובת לתושבים, ושמואלי השיב כי ישקול זאת.

**

 

עוד בישיבה: עניינים פרוצדורליים שונים.

במסגרת דיון בדו”ח המבוקר של עמותת חוויה לשנת 2018 – ביקש חבר המועצה יואב ניצב לעשות סדר וחלוקת סמכויות ברורה בין המרכז הקהילתי, חוויה והמועצה.

עופר חלה ביקש לדעת האם כל הכספים הנגבים בפעילות של גופים הקשורים למועצה, מתועדים, ממוסמכים (קבלות) ומדווחים, ובאיזה אופן. בעניין זה התפתח ויכוח עם ראש המועצה, שהציע לחלה להגיש שאילתה מסודרת ולקבל תשובה בהתאם.

 

 

תגובות פייסבוק


תגובה אחת

  1. רובי.ש הגב

    מדוע לא מועלה נושא הנקיון בכפר ?
    מדוע הכפר כל כך מלוכלך, חשבנו שרק סיון התעלם מנושא הנקיון,אבל מתברר שגם עם שמואלי המצב דומה. מדרכות מלוכלכות, עצים ושיחים לא גזומים ומפריעים להולכי רגל, ובכלל חזיתות הבתים מוזנחות עם ערימות של גרוטאות בחזית. מאוד מכוער.
    מאכזב מאוד

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן