דוקאביב גליל ה-14

פסטיבל דוקאביב במעלות-תרשיחא: 5-2 בנובמבר 2022 * פרויקט כנפיים עם שולה בוחבוט, שמוליק אילוז, רינה תימור וסול אלמוג * מעל 20 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומעולם


 

פסטיבל דוקאביב גליל יערך בפעם ה-14 במעלות-תרשיחא (וכפר ורדים) בין ה-2 וה-5 בנובמבר 2022.

בפסטיבל יוצגו בכורות של יוצרים מובילים מהארץ ומהעולם, לצד מבחר עשיר ממיטב הקולנוע הדוקומנטרי של השנה האחרונה: היישר מפסטיבל טלורייד היוקרתי – “נסיגה” ו”חתול הפרא”; מפגשים חד-פעמיים עם במאים ויוצרים; חגיגת העשור ל”כנפיים” – יצירה מקומית מקורית; סרטים מרחיבי אופקים ומרהיבים על היחסים שבין האדם לטבע – כולל סיור “קיימות בסטייל”, בעקבות הסרט “אופנה: להתחיל מחדש”; פרויקט “לחופש נולדתי” – סרטים של ועל אנשים עם מוגבלויות; הקרנות לתלמידים; תערוכת יחיד של מאיה ז”ק ועוד.

 

כפרניק 295589489_601105234717651_6570571025916819048_n0000-scaled דוקאביב גליל ה-14
דוקאביב גליל 14: נובמבר 2022

 

מעל 20 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם יוקרנו במהלך ימי הפסטיבל וביניהם בכורה ישראלית לסרט המוחרם, שש תחנות להבנת החרם על ברוך שפינוזה, של הבמאי דוד אופק. זהו הסרט ה-17 של מיזם “העברים” ביוזמת יאיר קדר; טרום בכורה לשני פרקים חדשים של תוכנית הילדים האהובה להציל את חיות הבר; בכורות של סרטים בינלאומיים: נסיגה, סרטו החדש של מת’יו היינמן (מועמד האוסקר על “ארץ הקרטל”) לנשיונל ג’יאוגרפיק, המספק צוהר קולנועי רגיש ואינטימי לימיה האחרונים של המלחמה הארוכה ביותר בתולדות אמריקה – המלחמה באפגניסטן; אופנה: להתחיל מחדש, על המעצבת-הכוכבת איימי פוני הנחושה למצוא דרך ליצור אופנה שאינה נצלנית והרסנית; חתול הפרא, סיפורם המרגש של חייל הלום קרב וזואולוגית המוצאים תיקון רגשי כשהם מגדלים ומשיבים לטבע חתול-בר ביערות האמזונס של פרו, מורטון: אמן האור, על הצייר הקלאסי ג׳ורג׳ אנטוני מורטון שבעזרת כישרון הציור העצום שלו מחלים משנים של מצוקה וכלא – זוכה הפרס הגדול בפסטיבל SXSW. כמו כן יוקרנו הסרטים אוצרות הים השחור, דרמה משפטית-פוליטית שבלבה אוצרות ארכיאולוגיים ופן מפתיע בסכסוך הרוסי-אוקראיני; דיוויד בואי: Moonage Daydrem מסע קולנועי חוויתי החוקר את פועלו, חזונו והמוזיקה של אחד האמנים החשובים ביותר בתרבות הפופולארית.

לצד אלו יוקרנו מבחר מהסרטים שהוקרנו בפסטיבל דוקאביב 2022: זוכה פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר, המצלמה של ד”ר מוריס של מיטל צביאלי ואיתמר אלקלעי; זוכה הפרס הבינלאומי ילדי הערפל; זוכה פרס הבימוי, העריכה ופרס קרן כדר, 1341 פריימים מהמצלמה של מיכה בר-עם של הבמאי רן טל; זוכה פרס סרט הביכורים בפסטיבל ופרס אופיר, בת האמן של מרגריטה ויניב לינטון; Nothing Compares, המספר את סיפור חייה של שינייד אוקונור; זוכה פרס הצילום לוס אנג’לס דרום: מחזמר דוקומנטרי, מחזמר תיעודי על עיירה קטנה שנשארה מאחור ושען אחד שמנסה להשיב את הזמן שאבד; העיר האחרת, תיעוד אינטימי, מר-מתוק, על עלייתה ונפילתה של קבוצת אמנים בעיר התחתית של חיפה; סזאריה אבורה, סיפור חייה רב התהפוכות של “הדיווה היחפה”, הזמרת שריגשה מיליונים בעולם. ינעל את הפסטיבל אש האהבה, סיפור אהבתם המתפרצת של קטיה ומוריס קראפט – זה לזה, ובעיקר להרי געש פעילים.

  

הפסטיבל ייפתח בהקרנת בכורה חגיגית של סרטים מפרויקט “כנפיים”, שחוגג זו השנה העשירית יצירה מקומית מרגשת: ארבעה סרטים של יוצרים מקומיים ממעלות-תרשיחא, בהנחיית היוצרים יעל קיפר ורונן זרצקי. בשיתוף פרויקט הקולנוע הגלילי ובתמיכת קרן רבינוביץ’:

חולם ועושה | יוצר: שמוליק אילוז

שמוליק אילוז נולד במעלות להורים יוצאי מרוקו אבל הקשר שלו עם המולדת הישנה קם לתחייה רק לאחר שהחליט לנסות ולגדל על גבעה בגליל את עץ הארגן שצומח במרוקו באזורי המדבר. הניסיון לגדל את העץ הוליד מסע משנה חיים, כישלונות, הצלחות והרבה שאלות.

 

אחת מתוך 16 | במאית: רינה תימור

 

כפרניק 777566678 דוקאביב גליל ה-14
רינה תימור, אחת מ-16כנפיים ב דוקאביב גליל

 

רינה תימור, תושבת מעלות, חוזרת בגיל 50 אל בית הוריה כדי להבין את החלטתם להביא לעולם 16 ילדים.

 

מכתבים מרחוק | יוצר: סול אלמוג

זמן קצר לאחר שנולד, נעצרו הוריו של סול ליד ביתם בארגנטינה. לאורך החודשים בכלא שכללו עינויים, הוריו, שהיו כלואים במקומות שונים, החליפו מדי יום מכתבים. סול, שחי את שנת חייו הראשונה בכלא, קורא עכשיו לראשונה את המכתבים ביחד עם אימו נורית, איתה הוא מתגורר במעלות, ובוחן את השפעות העבר על חייו.

 

ארזים. מחזור 65′ | יוצרת: שולה בוחבוט

 

כפרניק 776565767 דוקאביב גליל ה-14
שולה בוחבוט, יוצרת מחזור 65 ארזים מעלות

 

שולה בוחבוט עלתה ממרוקו לישראל בשנת 1960 ומיד נשלחה לבית הספר היסודי ארזים במעלות. חמש שנים מאוחר יותר כל אחד מבני כיתתה הלך לדרכו, כי במעלות לא היה אז בית ספר תיכון. 58 שנים מאוחר יותר, היא מנסה לאתר את בני ובנות כיתתה, שאת חלקם לא ראתה מאז שנפרדו – כדי להבין מה עלה בגורלם וכיצד הם זוכרים את ילדותם בעיירת הפיתוח הצפונית.

 

  

 

גם השנה הפסטיבל ממשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם המרכז לאמנויות ע”ש אפטר-ברר במעלות. במהלך ימי הפסטיבל הקהל מוזמן להגיע לתערוכת היחיד העקבות שאין לטעות בהם של האמנית מאיה ז”ק, באוצרותה של מיטל קילמניק – שתיפתח ביום שישי, 4.11, בשעה 11:00.

בתערוכה יוצגו פרגמנטים מתוך גופי עבודה גדולים של האמנית הפלסטית והקולנוענית. ז”ק מזמינה את קהל הצופים להיכנס לסביבות עשירות, אותן היא מרכיבה מזיכרונות אישיים וקולקטיביים. בתערוכה יוצגו הדפסים, צילומים ועבודות נייר לצד הסרט “אור נגדי”, בו האמנית עורכת מסע בעקבות המשורר פול צלאן, מגדול המשוררים בעידן הפוסט מודרני.

לחופש נולדתי #4 – סרטים של ועל אנשים עם מוגבלויות יוקרנו במרכז המארג שבכפר ורדים. הסרטים עוסקים בחופש בחירה, חיפוש אהבה, קשר אנושי והתגברות על מכשולים, ומציגים צדדים מרתקים ומפתיעים של יוצריהם. אוצר ומנחה: שחר גל-נור.

יוקרנו הסרטים: כולם מכירים את ג’ק בבימוי אור וייסברג, אור, סטודנט המוגדר כאוטיסט, המתעד את ההתמסרות יוצאת הדופן של אב חורג לבנו החולה; כתם לידה בבימוי מרגלית טויטו, על מרגלית, בת קיבוץ עברון, המתמודדת מאז ילדותה עם שיתוק מוחין, ועתה חוזרת לרגעים משמעותיים בחייה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-10-13-at-12.02.17-scaled דוקאביב גליל ה-14
חתול הפרא, דוקאביב גליל נובמבר 2022

 

ביום שישי ה 4.11 יתקיים האירוע: “קיימות בסטייל” – סרט דוקומנטרי וסדנת סטיילינג תרפי.

זמן גליל מערבי ופסטיבל דוקאביב גליל רוקמים גם השנה שיתוף פעולה מעניין ומיוחד: צפייה בסרט הדוקומנטרי אופנה: להתחיל מחדש בהיכל התרבות מעלות-תרשיחא ומפגש וסדנת סטיילינג תרפי חווייתית עם אורנה רוטברט-ניצן, מאמנת ומנחה לסטיילינג תרפי. לפני הסרט תישא דברים רחל גץ סלומון, חוקרת האופנה וראש המחלקה לעיצוב אופנה בויצו חיפה.

לאחר הצפייה בסרט, נצא בכלי רכב פרטיים לכפר ורדים, לחנות הבוטיק יד שנייה “בקצה הרחוב”, באחד הבתים היפים בכפר המשקיף אל נוף הרי הגליל. בסדנה נעבור תהליך של שאילת שאלות על היחסים שלנו עם בגדים, נבדוק אילו רגשות הבגדים מעלים בנו וניחשף לעולם שלם של אופנה מתחדשת.

 

שבת, 5.11, 10:00 – להציל את חיות הבר – אירוע לכל המשפחה (מומלץ לגילאי 5 ומעלה).

 

הקרנת טרום בכורה חגיגית לשני פרקים מעונתה הרביעית של הסדרה.

זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה לשלוש עונותיה הראשונות כסדרה התיעודית הטובה ביותר לילדים ונוער.

סדרה תיעודית לכל המשפחה, בשיתוף הספארי ורשות הטבע והגנים, אשר עוקבת אחר בית החולים לחיות בר, היחיד מסוגו בארץ.

לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם במאי הסדרה ארז ברנהולץ וכן מפגש מיוחד עם שי קבסה, פקח רשות הטבע והגנים, אשר יספר על המאמצים והאתגרים בשמירה על חיות הבר באזורנו.

המפגש יכלול תצפית על עופות נודדים מחוץ לאולמות הפסטיבל ואם יתמזל מזלנו – גם השבה לטבע של חיית בר אשר טופלה בביה”ח לחיות בר.

 

הפסטיבל גאה לקיים בכל שנה הקרנות לתלמידים ממעלות ותרשיחא, מבית הספר היסודי ועד התיכון, מתוך האמונה כי צפייה ודיון מגיל מוקדם בתכנים מהמציאות שסביבנו מעשירים ומאתגרים את עולמם של הצופים הצעירים.

 

לימור אהרונוביץ, מנכ”לית דוקאביב: “זכות גדולה עבורנו לקיים את הפסטיבל במשך שנים רבות, וזאת בשותפות עם עיריית מעלות תרשיחא. בנוסף לרפרטואר העשיר של סרטים מעולים ומעוררי מחשבה, אנו גאים לתת מקום לגיבורים ויוצרים מקומיים, לספר את הסיפור שלהם באמצעות הפרויקטים ‘כנפיים’ ו’לחופש נולדתי’”.

 

ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא: “עיריית מעלות תרשיחא בראשותי גאה לארח את פסטיבל דוקאביב, זו השנה ה-14 ברציפות. מאז תחילת הדרך הייתה העיר מעלות-תרשיחא מזוהה עם הפסטיבל הייחודי, דבר שמיתג ומיצב את העיר כעיר שוקקת ושוחרת תרבות עם מגוון אירועים, מופעים ופסטיבלים ייחודיים לקהל הרחב. פסטיבל דוקאביב מביא עימו רוח חדשה של יצירות איכותיות ברמה המקומית והבינלאומית, המוצגות לרוב לראשונה בפני שוחרי עולם הסרטים והקולנוע. גם השנה יוצגו במסגרת הפסטיבל סרטים מובחרים הנותנים ביטוי והשראה ליצירה אותנטית ומקורית. אני מקדם בברכה את היוצרים ואת יצירותיהם ורואה חשיבות רבה במתן במה ליצירות מקומיות מקוריות, מעוררות השראה ומחשבה, המעשירות את השיח התרבותי”.

 

למידע על הסרטים, התערוכה, סדנת הסטיילינג התרפי, לרכישת כרטיסים ולוח זמנים היכנסו לאתר הפסטיבל: docaviv.co.il
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן