אשפוזי בית ואונקולוגיה


כללית: שירות חדש במקרה של דלקת ריאות, ומחלות כרוניות * ד”ר קטרינה שולמן מנהלת אונקולוגיה בחיפה וגליל מערבי

 

נוכח העומס הגדל בבתי החולים והחשש מפני אשפוז בשל מצוקת מיטות, חשיפה לזיהומים ועוד – מציעה כללית אשפוז בביתו של החולה. השירות מחברת צבר רפואה בהסכם עם כללית.

 

כפרניק 999103-scaled אשפוזי בית ואונקולוגיה
רופאה ואח של צבר רפואה. כללית עד הבית

 

 

לדברי רות ברוך, מנהלת הסיעוד בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, האשפוז הביתי מיועד לאלו הזקוקים לטיפול אינטנסיבי קצר, במצבים של התפתחות דלקת ריאות, מחלה כרונית ועוד. בשירות חדש זה, במקום שהמטופל ייאלץ לשהות מספר ימים בבית חולים עמוס, מרוחק וכשהוא חשוף למחלות נוספות, מתאפשר לו לקבל טיפול אינטנסיבי, כחלופת אשפוז, בביתו.

צוות של רופא ואחות שהתמחו במתן שירות רפואי זה עורך ביקורים יומיים בבית החולה, מתקין עירויים, מבצע בדיקות דם, דואג בעת הצורך להעברת החולה והשבתו למכון רנטגן, נותן טיפול אנטיביוטי דרך הוריד ומבצע טיפולים ומעקבים נוספים לפי הצורך. הצוות זמין למטופל ומשפחתו בכל שעות היממה ובסופי שבוע, על פי הצורך. השירות ניתן מטעם חברת צבר רפואה בהסכם עם כללית.

 

כפרניק 999324-scaled אשפוזי בית ואונקולוגיה
אח בכיר של צבר רפואה.

 

השירות ניתן רק במצבים בהם נקבע כי רפואית ניתן לוותר על השהייה בבית חולים ורק אם החולה ובני משפחתו מעוניינים בכך. זהו פתרון המאפשר למטופלים להישאר בסביבת חייהם הטבעית כשהם מוגנים מפני חשיפה לזיהומים שיש בביה”ח.

כמו כן, בני המשפחה מלווים את המטופל בביתו וחוסכים מעצמם חשיפה לזיהומים הנמצאים בבית החולים. חשובה לא פחות היא העובדה ששירות זה מאפשר שמירה על רצף הטיפול, כי הצוות המטפל הקבוע בו במרפאה בקהילה שותף לטיפול ונמנעים מצבים של נפילת מידע “בין הכיסאות” בדבר רגישויות, מחלות רקע ועוד.

השירות החדש החל לפעול כפיילוט במספר מחוזות של כללית, בעיקר בישובים מרוחקים בהם הוא נדרש במיוחד ובמחוז חיפה וגליל מערבי הופעל בגליל מערבי בישובים כגון כפר ורדים, נהריה, מעלות-תרשיחא, מטה אשר, כפרים, קיבוצים ומושבי האיזור.

עד כה טופלו במסגרתו כבר למעלה מ-40 חולים, רובם בשל דלקת ריאות ומחלות נשימה, דלקות דרכי שתן וחום. ממוצע האשפוז עומד על 3-4 ימים ורק מטופלים בודדים הגיעו לבסוף לבית חולים, רובם החלימו במהלך אשפוז הביתי ודיווחו על שביעות רצון גבוהה במיוחד.

רונן נודלמן – מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי מדובר בשירות חשוב ביותר, בעיקר במציאות כיום בה בתי החולים עמוסים בתחלואת חורף ויש חשש גדול מהידבקות במחלות זיהומיות וכמובן מנגיף הקורונה. במצב זה ככל שניתן עדיף שהטיפול ינתן בבית. דאגנו להתחיל בהפעלת השירות דווקא באיזור הגליל המערבי, עם ישובים רבים שההגעה מהם לבית החולים מכבידה על המטופל ומשפחתו וחשוב לנו לפתח פתרונות טיפול איכותיים ונוחים. בקרוב יורחב השירות למינהלת כרמים הכוללת את כרמיאל, משגב, עכו, תמרה וסכנין.

 

תמונות: באדיבות צבר רפואה

**

 

ד”ר קטרינה שולמן מונתה כמנהלת המערך האונקולוגי של כללית בחיפה וגליל מערבי הכוללת את מכוני האונקולוגיה הגדולים במרכז רפואי לין, בקריית בריאות זבולון ובבי”ח כרמל מקבוצת כללית.

 

כפרניק 9990312-scaled אשפוזי בית ואונקולוגיה
ד”ר קטרינה שולמן, מנהלת המערך האונקולוגי כללית בחיפה וגליל מערבי

 

ד”ר שולמן סיימה לימודי רפואה באוניברסיטת נובוסיבירסק רוסיה. עם עלייתה ארצה עשתה סטאז’ ברמב”ם, שם גם המשיכה להתמחות באונקולוגיה. לאחר מכן הצטרפה לצוות הבכיר של מכון האונקולוגיה ברמב”ם בתחום גידולי מערכת עיכול. משנת 2012 ניהלה את היחידה לאונקולוגיה קלינית בבית חולים הלל יפה והובילה את פרויקט הקמתו של שירות אונקולוגי ופיתוח מרפאת מעקב, אשפוז יום למתן טיפולי ציטוטוקסיקה והרכבת צוות תומך. בנוסף, משמשת כיועצת המחלקה לניהול סיכונים בתחום האונקולוגיה, חברה בוועדה מדעית של איגוד אונקולוגי ובוועדת האיגוד בנושא סל תרופות בתחום האונקולוגיה. בשנתיים האחרונות מכהנת גם כיועצת משרד הבריאות בתחום תכשירים רפואיים. בנוסף על הכשרתה הקלינית, סיימה קורס פיתוח ועוסקת בהדרכת סטודנטים לרפואה שנה ששית בטכניון, פרסמה מחקרים רבים ואף קבלה על כך פרס כחוקרת מצטיינת.

ד”ר שולמן מייחסת חשיבות רבה לחינוך דור צעיר של רופאים, קידום תחום אונקולוגיה בקהילה, פיתוח נושא של מחקר קליני בקהילה, תוך חיזוק הקשר עם בית חולים כרמל מקבוצת כללית בדגש על רצף טיפולי עם הרפואה היועצת ורופאי משפחה. במטרה לתת מענה מקיף ואיכותי למטופל האונקולוגי בכללית על ידי צוות רב תחומי שמעניק מעטפת טיפול רפואי ותומך.

השירות בניהולה כולל צוות של רופאים בכירים בתחום גידולי שד, ריאות, מערכת העיכול, גינקו-אונקולוגיה, אורו-אונקולוגיה וגידולי עור. פועלים במסגרתו שני אשפוזי יום במרכזים הרפואיים לין וזבולון, כשבכול אחד גם צוות סיעודי מוסמך ושירותים נלווים של עובדים סוציאליים, רפואה אינטגרטיבית משולבת משלימה וצוות מינהל. במערך זה מבוצעים למעלה מ-8,500 טיפולים בשנה ובמרפאות האונקולוגיות נערכים למעלה מ- 27,500 ביקורי מרפאה בשנה לצורך מעקב. על רמתם הגבוהה של המכונים מעידה העובדה שפועלת בהם תכנית התמחות באונקולוגיה והצוות משתתף ומוביל מחקרים קליניים במגוון תחומים רבים.

ד”ר שולמן מציינת כי מחלות סרטן מהווה מזה מספר שנים סיבת המוות הראשונה בארץ. אולם המסר האופטימי, היא מוסיפה, שבצד העליה בתחלואה יש שיפור ניכר בהארכת חיי החולים בזכות טיפולים חדשניים, כמו תרופות ביולוגיות בהתאמה לשינויים מולקולריים בגידול והתפתחות תחום האימונותרפיה. אנו בעידן חדש שבו השתנתה הגישה לבחירת הטיפול תרופתי, כאשר כיום מועבר משקל קבלת ההחלטה הטיפולית ממתן חשיבות ראשונית להגדרת המיקום והגידול הראשוני וסוג ההיסטולוגיה, לעליונות ממצאי בדיקת ביו מרקר בתאי הגידול ועל פיהם התאמת טיפול אישי.

ד”ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של כללית במחוז, מדגישה כי להצטרפותה של ד”ר שולמן למערך האונקולוגי של כללית באיזור חשיבות רבה, נוכח הצורך במתן שירות אונקולוגי בהובלת אשת מקצוע איכותית ומנוסה, בעיקר במרחב הכולל את חיפה והקריות שבהן שכיחות גבוהה של תחלואת סרטן וכן נוכח השיעור הגבוה מהממוצע הארצי של אוכלוסייה קשישה שבה מופיעים כ-67% ממקרי הסרטן, לעומת 11% בלבד במבוגרים הצעירים. “חשוב לנו לפתח עבור מבוטחי כללית מערך איכותי במיוחד, כי מדובר במחלה ששכיחותה הולכת וגדלה: דו”ח שפורסם בארה”ב מעריך כי עד שנת 2030 צפויה עליה בתחלואה בשיעור של כ-45% לעומת 2010. אין לנו ספק שד”ר שולמן תוביל את השירות שלנו בתחום כך שנוכל לתת שירות איכותי, זמין וחומל וכזה שבו תוחלת ואיכות החיים של החולים ישתפרו מאד.”

 

 

 

תגובות פייסבוק


2 תגובות

  1. אחות הגב

    איך מצטרפים ?

  2. מירי לזר הגב

    פשוט מצויין. אם הטיפול יהיה באמת רציני ויהיה שיתוף פעולה טוב עם המשפחות, זה יהיה פתרון מעולה מכל הבחינות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן