אפס התעניינות


יעקב זיו: הקשישים בכפר ורדים – השבט האבוד מעבר לסמבטיון * המועצה: פעילות ענפה לגיל השלישי ופתוחים להצעות

 

כפרניק yz אפס התעניינות
יעקב זיו (ארכיון): אפס התעניינות בגיל השלישי

 

הקשישים בכפר ורדים מהווים כ-10% מהאוכלוסייה ומשלמים כ-25% מהארנונה. מאידך, אם תעיינו בתקציב 2019 וגם בתקציבים קודמים, אף אגורה אינה מוקצבת למיזמים עבור הגיל השלישי. אני בטוח שבתגובה יספרו לנו על המיזם של “קפה בוקר”, המיועד לאוכלוסייה מוחלשת מתוך הגיל השלישי, שמהווה אולי 3% מתוכה. אבל לא להתבלבל, זו פעילות רווחה ומשרד הרווחה מתקצב אותה ב-200,000 שקל לשנה.

חשוב להפריד בין טיפול בגיל השלישי לבין פעולות רווחה. רוב הפרטים בגיל זה אינם מוגדרים כאוכלוסיית רווחה ומחפשים למלא את זמנם בפעילות תרבותית, ופעילות אקטיבית.

הפעילות הברוכה של מועדון הזהב מבוצעת בהתנדבות וממומנת ע”י תשלומי המשתתפים, ללא תמיכה של המועצה. לדעתי, מועדון הזהב מכסה רק את החלק האינטלקטואלי והתרבותי מהפעילות הדרושה לגיל השלישי, אבל זו ברובה פעילות פסיבית. דרושים מיזמים נוספים לפעילות אקטיבית כמו למשל: חוג טיולים קצרים, חדר כושר ייעודי לגיל השלישי, התעמלות לקשישים, חוגי נגרות ומסגרות, חממה לגידול פרחים, מועדון יום, תחבורה פנים יישובית לקשישים.

תקציב תרבות נוער וספורט, 2.4 מיליון ש”ח, ממומן כולו מכספי הארנונה ומיועד לכלל האוכלוסייה. מתוכו, 300,000 ש”ח מיועדים לתקציב הספורט. האבסורד הוא, שאגודת הספורט אינה יוזמת פעילות ספורט לקשישים למרות שהם תורמים 25% לתקציב זה. ליתר הגילאים יש.

כשהמועצה הנוכחית התחילה את כהונתה בתחילת שנה, גיליתי ניצנים של רצון טוב מצד המועצה לטפול בגיל השלישי ולכן התנדבתי כמראיין בסקר על קשישים מעל גיל 80. יחד עם זאת, בקשתי מהממונים לבדוק מה קורה בישובים אחרים בעלי חתך סוציואקונומי דומה (ויש רבים כאלה) ולא לחכות לתוצאות הסקר, כדי לא לבזבז שנה או יותר. זה לא קרה ושנה הולכת לאיבוד. מלבד הסקר על קבוצה קטנה מתוכנו (של גילאי 80+ ) לא נעשה דבר. צריך עדיין לעבד אותו ולהמליץ על מיזמים שכנראה יסווגו בתחום הרווחה. הפעילות היחידה של צוות ההיגוי למען הגיל השלישי הייתה 2-3 התכנסויות, חשובות ככל שהיו, שבהן סיפרו לנו מה הביטוח הלאומי עושה עבורנו ומה המשמעות של הגיל השלישי. שמענו גם שעומדים להקים עמותה שתגייס כספים למטרה זו. מתי ואיך, לא ברור. לא שמענו על מיזם כל שהוא של המועצה שיוצא לדרך. מה שכן ברור, שסקר נוסף, של בני 65-80, (מעל 1000 )עומד לצאת לדרך. עוד שנה אבודה.

בזמן הבחירות, כמעט כל המועמדים דברו איתי בכדי לקבל רעיונות למיזמים עבור הגיל השלישי. חלקם גם השתמשו בהם במערכת הבחירות. לאחר הבחירות ההתעניינות ירדה לאפס. כולם היום חברי מועצה אבל הנושא לא בסדר היום שלהם.

המועצה מינתה את מנהלת מחלקת רווחה לטפל גם בנושא הגיל השלישי והיא משלמת רבע משכרה שמוקצב לפעילות זו ע”י הממשלה. אבל האם נוצר מזה איזה מיזם עבור הגיל השלישי?

כמעט שכחתי, תקציב חגיגות ואירועים 2019 הוא 400 אלף שקל. רובו מיועד למתנפחים וזיקוקים ביום העצמאות. אני בטוח שאם המועצה הייתה פונה לתושבים ומסבירה שהחליטה לוותר על חצי ממנו לטובת הגיל השלישי, הציבור היה מקבל זאת בחיוב.

הערה: לפני כשבועיים נפגשתי עם ראש המועצה בכדי לדון בנושא כתבה זו. חשוב לי לציין בהערכה את נכונותו להקדיש זמן לדיון במגוון נושאים גם כשהם ביקורתיים כלפי המועצה. לדעתו פעילות הגיל השלישי, שמופעלת ע”י מועדון הזהב, המתנ”ס והמועצה היא רוויה ומספקת ואין צורך בהשלמות. אם זה נכון אז מדוע הושקה בתחילת השנה מנהלת הטיפול בגיל השלישי שמבצעת סקרים, מיסדת עמותות ויוצרת ציפיות בקרב אוכלוסייה זו?

יעקב זיו

תושב הכפר

 

**

 

כפרניק 505050 אפס התעניינות
מ.מ. כפר ורדים: פעילות ענפה לגיל השלישי

 

תגובת מ.מ. כפר ורדים:

 

ראשית חשוב לציין שהארנונה היא מס ואינה תשלום עבור פעילות זו או אחרת או רכישת שירות כלשהו. לכן, לא ניתן לשייך את תרומת הארנונה למגזר מסוים ולקבוע סל שירותים מותאם.

לא ברור כיצד חישב מר זיו את סך הארנונה שמשלמת אוכלוסיית הגיל השלישי. חשוב לזכור כי דווקא אוכלוסיה זו נהנית מהנחות בארנונה בשיעור הגבוה ביותר מכלל האוכלוסיה.

התקציב שמציין מר זיו למימון פעילות הספורט והתרבות מיועד לאחזקת המתנים ולא לפעילות זו או אחרת. המועצה המקומית כפר ורדים אינה מממנת פעולות אלא מסייע ותומכת בצרורות ובאחזקת המבנים – ממבנה הגיל הרך ועד מועדון גיל הזהב. הטענה שמרבית תקציב חגים ואירועים מיועד לאירועי פירוטכניקה שונים משוללת כל יסוד. בכל מקרה המועצה עורכת אירועים לכלל הציבור ובה משתתפים כל חתכי האוכלוסיה בכפר.

בנוגע לתיאור הפגישה עם ראש המועצה, חשוב להבהיר כי ראש המועצה אמר כי לדעתו האישית יש בכפר פעילות ענפה לאוכלוסיית הגיל השלישי אך הוא פתוח כמובן להצעות ורעיונות נוספים (שטרם הגיעו…)

גמר חתימה טובה

**

 

לכתבה קודמת של יעקב זיו בנושא

 

תגובות פייסבוק


2 תגובות

  1. מאיר גרינפלד הגב

    אם המועצה רצינית בכוונותיה עליה להקים וועדה שתבחן את הנושא ביסודיות ותגיש דו”ח להנהלת המועצה כולל המלצות, כולל לו”ז רצוי למימושם ,ותקציב נדרש.
    הוועדה צריכה לכלול אנשי מקצוע בתחום הרווחה ופעילים מהגיל השלישי. הוועדה חייבת גם ללמוד דוחות קודמים שהוכנו במועצות קודמות אך לא מומשו ברובם.

  2. בן עמי הגב

    מאיר יקירי אתה …. בלי קשר למה שפורסם ,אתה יודע הייטב וכמעט לפרטי פרטים את אשר נעשה בשטח עי מח הרווחה וראש המועצה.עמותה לגיל השלישי הוקמה והדרך רחוקה ונקווה להצלחה לגיל לגיל

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן