אורגיה בצימר של ג’קי

ציפורים נדירות, שועלים וגיריות מגיעים לשתות ולהתרחץ בחצר בית משפחת סויקיס


 

אם הכותרת על ה”אורגיה” נראית פרובוקטיבית, מה תגידו על “בולבול משפריץ כמו שאף פעם לא ראיתם”?

בסדר. תרגיעו. מדובר בציפור בולבול הטובלת בצלחת מים ומשפריצה לכל עבר (בע’!). וגם “האורגיה” היא בסך הכל תיאור פואטי של ג’קי סויקיס ללהקת ציפורים המבלות אצלו בצימר ברחוב דולב 25 בכפר ורדים.

“הצימר” של ציפי וג’קי סויקיס, הוא למעשה שתי צלחות מים גדולות ונאות הנטועות במרכז הדשא בחצר ביתם, לא הרחק מהחלון הגדול במשרדי חברת סאו סימפל (https://www.seo-simple.co.il/   Seo simple ) לקידום אתרים ועוד.

 

כפרניק IMG-4279-1-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
מבט ממשרדי חברת סאו סימפל בכפר ורדים ל”צימר” של ג’קי וציפי סויקיס

 

 

כפרניק J75_8384-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
משפחת חורפנים ב”אורגיה” בצימר הציפורים בכפר ורדים

 

“אני חובב צילום שנים רבות”, מעיד סויקיס על עצמו. “בעיקר נופים ועם שיגעון מיוחד לציפורים. על מנת להשיג צילומי צפרות טובים, הייתי צריך לעיתים לשכב במארב בבוץ, בקור, לעיתים בקוצים –  שעות רבות במסתור, ולהמתין לרגע מיוחל. לפני מספר שנים החלטתי שנמאס לי ואמרתי ‘תשמעו ציפורים נחמדות. אם אתן רוצות להצטלם, אתן באות אלי. אני כבר לא רודף אחריכן’. הן קלטו את המסר והחלו להתמסר למצלמה שבחצר”.

 

כפרניק J75_9794-scaled אורגיה בצימר של ג'קי

  

הצלחת המוצלחת

 

בתחילת הדרך, כשהמשפחה עוד התגוררה בשכירות ברחוב נעמן בכפר ורדים, הזמינו את הציפורים באמצעות צלחת מים גדולה ותחנת האכלה של בוטנים וזרעי חמניות. לצופיות נתנו גם מי סוכר. לדברי סויקיס, מהר מאוד למד שהאכלת בעלי חיים היא לא לעניין, משום שעלולים לפתח תלות – והתמקד בשיפור צלחת המים המשמשת את הציפורים לשתיה וכן לרחצה לשם הוצאת טפילים שונים מהנוצות. לדבריו, נדהם מכמה פשוט היה “להזמין” כל כך הרבה מיני ציפורים ממש עד פתח הבית והמשרד, וזאת באמצעות צלחת מים טריים בלבד.

 

כפרניק J85_57122-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
ציפי וג’קי סויקיס בצימר ברחוב דולב בכפר ורדים

 

כאשר רכשו את הבית ברחוב דולב, לפני כחמש שנים, עוד התמקצעו בגודל צלחות המים, בגובהן ובעיקר בשמירה על ניקיון המים: “בצלחת אחת התחיל להיות לציפורים צפוף, ולכן הצבנו שתיים. מצאנו גם שיש ציפורים המעדיפות צלחת גבוהה ואחרות נמוכה. המים חייבים להיות זכים ויש מערכת ממוחשבת של הזרמת מים ושטיפה כל שלוש שעות; כמובן שגם למניעת התרבות יתושים. רכשנו גם צלחות יפות מאבן ובניתי סמוך להן גם ‘ענפים’ מיוחדים. שתלנו בגינה מיני צמחים שציפורים אוהבות לאכול או פרחים צופניים. בקיץ היתה לנו פריחה משגעת של חוטמית זיפנית והבאנו קליקרפה שמושכת ציפורים.

 

כפרניק J85_3255-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
קליקרפה בצימר לטובת הציפורים

 

“למען האמת התאהבנו בבית הזה, בגלל החצר. יש גפן ותאנה. קטלאב משונן עם פירות ענקיים, זית, שסק ואבוקדו האס שמניב בצורה יוצאת דופן, על פני עונה מאוד ארוכה. כמו שהזמנתי את הציפורים לגינה, כך גם ביקשתי מהעץ, שהיה לא משהו, להתחזק ולשגשג. אני מלטף אותו והוא מחזיר אהבה עם פירות שהם ממש פלא. בגינה עוד עצי פרי אחרים שאנחנו שתלנו, ויש הסכם עם הציפורים, חצי לנו / חצי להן”.

 

-יפה ומעורר השראה. אבל למה “צימר” ומדוע הפרובוקציה של האורגיות והבולבולים?

 

“במקביל לתחילת ההתעסקות עם צילומי הציפורים אצלי בבית, פנה אלי מישהו שביקש שחברת סאו סימפל תקדם אתר שלו של צילומי זוגות בצימרים במצלמה נסתרת. הוא רצה שכל מי שיחפש בגוגל ‘אורגיה בצימר’ יגיע לאתר שלו. אמרתי לו שהוא אידיוט והוא צעק עלי שלא אשפוט אותו והתחלנו לריב עד שהודעתי לו שאקדם את המושג שביקש, אבל באופן שיגיעו קודם כל לאתר שאני אקים. כך בינינו את את אתר ‘צימר בגליל’ / ‘גו גליל’  ( https://go-galilee.co.il/ ) שמחזיק את כל פעילות הצפרות שלי, כולל לשונית ‘סרטים אסורים’. הסרטים כמובן רק של ציפורים. אני מקבל כמעט כל יום טלפון מכל מיני אנשים שגם רוצים להזמין אצלי מקום בצימר שמקבל דירוג גבוה בגוגל. אגב, במהלך השנים הכשרנו אלפי מקדמי אתרים שגדלו על הסיפור הזה”.

 

 

 

 

 

כפרניק 2324-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
מקום ראשון בגוגל למילים אורגיה בצימר

 

 

כפרניק OB-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
אחרי הכתבה, גם אתר כפרניק ממוקם גבוה מאוד בחיפוש אורגיה…

 

כפרניק 34355-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
ג’קי סויקיס: הצימר שלנו מקבל דירוג גבוה בגוגל

 

  

לחנך עורב

 

לא פלא שציפי וג’קי סויקיס, הצליחו לקדם את אתר הציפורים התמים שלהם בצורה כל-כך טובה. לשניים רקורד וניסיון רב שנים בתחומי הטכנולוגיה והאינטרנט. סאו סימפל בע”מ פועלת משנת 2008. ציפי מנהלת (עבדה בעבר בקומברס ואינטל) וג’קי (במקביל מנהל תחום הכשרת מדיה דיגיטלית בג’ון ברייס) ועוד מספר עובדים אחרים מקדמים אתרים, עוסקים בהדרכות, שיווק באינטרנט ונותנים בראש.

כאמור, המשרד נמצא בחלק התחתון של הבית, צמוד ל”צימר” הציפורים. מצלמת זום גדולה מכוונת לצלחות המים ומצלמה נוספת (מעגל סגור) מקרינה כל הזמן את ההתרחשות בחצר מול עמדת העבודה של ג’קי. כאשר יש פעילות מעניינת במיוחד, הוא פוסע שלושה צעדים, ואם מהיר וזהיר מספיק, לוכד בעדשה את החוחיות המדהימות, משפחת החורפנים, השחרורים, הפרושים, השכווי, החכלילית, החטפית, העורבני ואפילו הנץ שבא לבקר (רשימה חלקית מאוד).

לדבריו, בתחילת הדרך היו מגיעים למקום עורבים (“חיה יותר חכמה מחצי מהאנשים”) שבמקורם נבלות, חתיכות לחם או אגוזים והיו מטנפים את המים. בעקשנות רבה היה מבריח את אלו עם האוכל במקורם ומאפשר גישה רק לעורבים שבאו לשתות – עד שהם למדו את הפרנציפ ויותר לא מגיעים לאכול ולטנף את צלחות המים. “אפילו ראיתי פעם אחת עורב מתקרב עם אוכל, ועורב אחר מגרש אותו”.

 

כפרניק 850_7122-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
שועל מתארח בצימר של ציפי וג’קי

 

 

כפרניק J75_0981-scaled אורגיה בצימר של ג'קי
גירית באה לשתות ולבקר בצימר של משפחת סויקיס

 

לא רק ציפורים מגיעות לצימר, אלא גם שועלים וגיריות. למזלנו הרב חזירי בר טרם נצפו, וג’קי מקווה שחומת האבן והגדר לא יאפשרו זאת. גם שפני סלע אינם תופעה נפוצה בשלב א’ ואחרי שהצליח “לחנך” את העורבים – מרגיש ג’קי סויקיס שכמעט והגיע אל המנוחה והנחלה. עכשיו רק נותר לוודא שהחתולה המקומית לא מפריעה לבעלי הכנף הבאים ליהנות מהמים הזכים ולדגמן למצלמה.

 

  

משחק אותה

 

ג’קי סויקיס (57) גדל בקיבוץ מפלסים שבעוטף עזה. בצעירותו היה חקלאי ועד היום אוהב את עבודת הגן ואת ריח הזבל ניחוח חציר. שירת בצבא בהדרכות בחיל האוויר ושם גם פגש את ציפי (מקריית אתא במקור). את הקיבוץ עזב בגיל 24 (“בהתחלה אספת הקיבוץ לא אפשרה לי לצאת לעתודה האקדמאית. אחרי הצבא ניסו להכריח אותי לעבור מהטכניון לאוניברסיטת בבאר שבע. אמרתי להם שלום ובי”.)

למרות שלמד הנדסת מכונות, לא עסק בתחום. כבר כסטודנטים בטכניון, פיתחו הסויקיסים מערכת לתכנון ארונות מטבח שהיתה ראשונה מסוגה ושמשה שנים רבות את מטבחי טופז ורגבה. לכפר ורדים הגיעו לפני כ-25 שנה וגידלו כאן את שלושת ילדיהם:

שחר סויקיס – 29 נשוי וגר ברמת גן. יוטיובר העוסק בעריכת וידאו.

נוי סויקיס – 26 למדה עיצוב אפנה בבצלאל ומתגוררת בחיפה.

טל סויקיס –  21 השתחרר מהצבא (מודיעין) ועובד בסאו סימפל וגר בחיפה.

בני המשפה מרבים לטייל בארץ ובעולם (“עד גיל 35 לא יצאתי מהארץ. אבל מאז טיילתי המון”) וג’קי התמחה בצילומי נופים אותם הוא מעלה לאתר “פוטו ארט” ( https://www.photo-art.co.il/     PHOTO ART ) למכירת צילומים, שלו ושל אחרים, און ליין; וכן לאתר צילומים נוסף שלו ( https://soikis.com/ ) . הוא לא משתתף בתחרויות צילום וממעט להציג, אבל גאה בתערוכת יחיד שלו שהוצגה בשנה האחרונה בבניני האומה בירושלים. למרות שמעיד על עצמו כעיוור צבעים, הצילומים שלו מרהיבים ביופיים: בקומפוזיציות, בצבעוניות ובלכידת “הרגע”.

 

כפרניק J85_2025-scaled אורגיה בצימר של ג'קי

 

כפרניק J75_9549-scaled אורגיה בצימר של ג'קי

 

כפרניק J85_1192-scaled אורגיה בצימר של ג'קי

 

לדבריו, לאחרונה גם “יצא מהארון” כ”גיי-מר” ( GAMER / “משחקן” בעברית ), כאשר מקדיש מספר שעות ביום למשחקי מחשב, ואף הקים ערוץ יוטיוב בנושא ומנהל קהילות גיימרים: “המשחקים מפתחים את הזיכרון, מהירות וחדות המחשבה וכן את זריזות הידיים”.

 

כל הצילומים באדיבות ג’קי סויקיס

 
תגובה אחת

  1. אורלי הגב

    כל הכבוד למשפחת סויקיס! רעיון יפה, בצוע מוצלח וצילומים יפים ומעניינים. כתבה יפה. בנוסף, ציפי וג’קי אנשים מקסימים. ד”ש מכולנו.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן